Zatočte so stereotypom a rutinou

Piatok, 14. September 2013, 23:43, Zverejnil

„Nič nemá nado mnou žiadnu moc až do momentu,

kým o tom sám vedome nerozhodnem inak.“

(Anthony Robbins)

30-2-5343336 

Mali ste už niekedy pocit, že všetko okolo vás je fádne, nudné a stereotypné? Že v tom, ako trávite dni či týždne, sa nič nemení? Každé ráno zazvoní budík v rovnakom čase, zuby si umývate tou istou rukou, raňajkujete dokola to isté, do práce a z práce chodíte tou istou cestou, obedujete s tými istými kolegami v tej istej kantíne a v práci trčíte stále do piatej,podvečer nakúpite vždy v rovnakom obchode, uvaríte večeru, sadnete si k televízoru a zaspíte. Každý deň približne rovnaký okruh povinností a rovnaké rituály.

Áno, hovorím o stereotype, ktorý počas života zažije azda každý z nás. V práci, vo vzťahu, v rodine či v trávení voľného času. Stereotyp znamená jednotvárny, ustálený, obvyklý vzorec chovania, konania a mysleniaPre niektorých ľudí môže byť stereotyp aj užitočný, pretože im poskytuje pocit istoty a bezpečia, vďaka rutine vedia, čo ich čaká a je to pre nich komfortné. Aby sa cítili pokojne a bezpečne, potrebujú masť určité rituály, ktoré ich udržujú v pravidelnom rytme. Ak ste tento typ človeka, potom vás rutina a stereotyp neobmedzujú.

„Život je buď odvážne dobrodružstvo,

alebo nie je ničím.“

(Helen Keller)

30-9-7073107 

Rutina automatizuje naše myslenie, dáva nášmu životu štruktúru a zjednodušuje nám mnohé veci. Ale, na druhej strane nás oberá o rozmanitosť a kreativitu. Robí z nás naprogramované stroje. Ak ste uzamknutí vo svojej rutine, nemôže sa vám prihodiť nič vzrušujúce a prestávate „objavovať“. Ak celý váš život tvorí len dopredu naplánovaná rutina, pomaly, ale iste váš mozog zlenivie, prispôsobí sa a ťažšie prijíma nové podnety.Vedeli ste o tom, že inštinktívne uprednostňujeme niečo, čo už dobre poznáme, pred riskovaním zmeny? Tak to má totiž náš mozog rád.

„Zvyk je buď ten najlepší sluha,

alebo najhorší pán.“

(Nathaniel Emmons)

30-6-9195842 

Pravdou  je, že tak ako veľmi túžite po zmene, tak rovnako sa cítite pohodlne vo svojej rutine, a to aj napriek tomu, že vás ubíja a nie ste v nej šťastní. Ak nepatríte teda medzi vyznávačov stereotypu a ste už znudení z toho, že robíte každý deň to isté, rozhodne sa nepoddávajte, ale s rutinou bojujteZbavte sa niektorých zautomatizovaných aktivít, aby ste uvoľnili miesto na uskutočnenie iných aktivít. Sledujte signály, stereotyp takmer vždy signalizuje čas na nejakú zmenu.

Ak sa rozhodnete zmeniť svoju rutinu, pripravte sa na to, že je to beh na dlhé trate. Budete musieť zabojovať sami so sebou, najmä vtedy, ak sa stretnete s nejakým spúšťačom alebo so situáciou, ktoré vás budú pokúšať a snažiť sa vás priviesť naspäť k vašim starým návykom.

„Ak zmeníte svoju rutinu, darujete sami sebe niečo,

čo vás bude tešiť.“

30-3-4762958 

Ak dostanete náhlu chuť prejsť sa v daždi, zahrať si na gitaru, ktorá je už dávno na povale, prihlásiť sa na nejaký kurz alebo urobiť čokoľvek inak, ako dovtedy, urobte to. Každý  deň po práci si naplánujte aspoň chvíľku na niečo, čo vám urobí radosť. Urobte občas niečo spontánne alebo bláznivé. Umývajte si zuby inou rukou, obliekajte sa poslepiačky, choďte do práce inou cestou a večer nakúpte v inom obchode. Môže to veľmi príjemne zmeniť váš život.

Ak poľavíte vo svojom zautomatizovanom myslení, začnete vidieť veci, ktoré ste si doteraz ani len nevšimli. Niekedy stačí, ak vo svojom dni zmeníte maličkosť a môže to spustiť celú reťaz reakcií. Predstavte si, ako inak by mohol vyzerať váš deň, ak by ste urobili niečo netypické a kreatívne. Skúste to, a dajte mi vedieť, čo sa zmenilo.

Teším sa na vašu spätnú väzbu: