Katarína Kuníková – Zákon príťažlivosti

Môžete sa brániť ako len chcete, ale zákonu a osudu v láske sa proste nedá odolať. Presne tak, ako neodolali vášni Laura s Albertom.

Bez krásnej obálky by to nešlo

Nedávno sa mi do rúk dostala kniha, ktorá mala veľmi krásnu obálku na pohľad aj na dotyk. Zákon príťažlivosti. Skutočne chválim kvality grafikov vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, pretože aj vďaka výzoru tejto knihy, jej mnohé čitateľky neodolajú. Skúsili ste pohladiť tú čipku? Nebojte sa ju poriadne obchytkať.

Príbeh rozpráva o Laurinom a Albertovom životnom období, kedy nie je všetko také jednoduché, aké sa to zdá byť na prvý pohľad. Osobne my z týchto dvoch viac sadla Laura. O nej si povieme neskôr.

Albert bol egocentrický, namyslený nevrlý sused, ktorý pil, fajčil a maximálne sa nestaral o svoje zdravie. Jediná pozitívna vec – mal mačku a bol spisovateľ.

Asi jeho charakter mal byť taký, pretože ku koncu knihy sme zaznamenali jeho úžasnú premenu a progres, ale vďaka prvému dojmu, ktorý som z neho mala, som fandila skôr Richardovi. Galantnému hasičovi, ktorý nevynechal návštevu fitka.

Nuž a naša Laura. Nevedela som miestami, či ju mám rada alebo nie. Prišla mi ako taká typická Mary Sue, ktorá nemá žiadnu chybu či už vzhľadovo alebo na duši a všetko zvládne ľavou zadnou. No potom som si uvedomila, že Zákon príťažlivosti je jej rozprávka, ktorú chce po tom všetkom, či si prežila, žiť.

Že sa chce postaviť na nohy a ísť hore. Na dne dlho nevydržala. Že sa chce vyhnúť stereotypu a predsudkom, do ktorých bola nemilosrdne hodená a že chce byť tou ženou, po ktorej túži. Potom som jej vedela odpustiť všetko a úprimne, trochu som sa v nej našla. Kto by sa nechcel neustále zlepšovať a makať na svojom lepšom ja?

Ževraj slovenských 50 odtieňov…

Teraz poďme rozprúdiť poriadku diskusiu, pretože tu to mnou viaceré asi nebudete súhlasiť. Keď čitateľky začujú slogan slovenských 50 odtieňov, hneď od knihy čakajú plytkú erotiku a sex od prvej strany po tú poslednú.

Prosím vás a bolo to tak skutočne aj v knihe 50 odtieňov šedej? Tam skôr podľa mňa šlo o 50 odtieňov toho muža, od ktorého sa odvíjal potom celý dej. Emócie. Presne tak tomu bolo aj tu a keď kniha nebola nabitá emóciami po celý čas, tak si myslím, že ste ju čítali trochu… inak.

Strach, radosť, túžba, hnev, pobavenosť, energickosť… myslím, že tých emócií je tu pomerne dosť či už z Laurinej alebo z Albertovej strany, preto sama hovorím, že kniha má skutočne veľa odtieňov.

Aby sme lepšie porozumeli hlavným hrdinom, ich pohľad sa strieda. Raz riadky rozpráva Laura, inokedy Albert. Toto zvolené striedanie mi prišlo trochu chaotické. Osobne som zato, aby sa striedali pohľady po kapitolách.

Zo začiatku som v tom nemohla nájsť žiaden systém, ale potom som si už na to zvykla a neriešila som to. Autorka, Katarína Kuníková prezradila, že nás čaká aj voľné pokračovanie Zákonu príťažlivosti, takže toto by som tam trochu pozmenila.

Komu knihu odporúčam

Zákon príťažlivosti od Kataríny Kuníkovej sa sa čítal príjemne. Niektoré časti boli pre mňa menej dynamické, ale aspoň ma prinútili viac sa zamyslieť nad paletou emócií a myšlienok hlavných hrdinov.

Ich pohľady sa striedali, tak sme hlbšie nazreli do minulosti a pochopili sme dôvody ich rozhodnutí.⁣⁣ Milovala som čítať zvýraznený text a prepojenia na Alberta Einsteina, bolo to také iné a milé. Hlavne v beletrii pre ženy by som to nečakala.⁣ ⁣

Laura a Albert si k sebe našli cestu nielen ako susedia deliaci sa o balkón, ale hlavne ako muž a žena. Síce som trochu viac fandila Richardovi, ale asi bol až príliš dokonalý. ⁣

Na svoje si prídu milovníčky ambicióznych hrdiniek, jemnej erotiky, romantických chvíľ a hlavne mačiek. Medzi riadkami nechýba ani humor, ktorý čitateľky určite zaujme.

No a keď si budete myslieť, že táto kniha je len pre ženy, spomeňte si na manžela Kataríny, pretože on Zákon príťažlivosti čítal tiež. ⁣

Mne sa Zákon príťažlivosti páčil. Teším sa na ďalšie ohlasy čitateliek, teším sa na pokračovanie a teším sa na ďalšie knihy od autorky (ktorých sa, dúfam, v ďalších rokov nenabažíme).

Anotácia

Láska prichádza, keď ju najmenej čakáme…

Ona je sama v cudzom meste a sníva svoj veľký sen. On je vo svojom meste a rozhodne nie je sám. Majú spoločný balkón, každý jednu mačku a z duše sa neznášajú. Každé ich stretnutie je ako zrážka planét, iskry lietajú na všetky strany. Do poslednej chvíle nebudete vedieť, ako to dopadne, a nepustíte knihu z rúk, kým sa to nedozviete.