Ako bojovať so zadržiavaním vody v tele

Zadržiavanie vody v tele znepríjemňuje život značnej časti populácie. Okrem estetických problémov so sebou prináša aj ďalšie zdravotné komplikácie. Aby človek vedel, ako vyhrať nad týmto nepriateľom, potrebujete ho najprv spoznať.

Zadržiavanie vody v tele môže byť zdrojom nepríjemných pocitov a frustrácie. Jej príznaky sú často známe – opuchy tváre, rúk, nôh a iných častí tela. Hoci sa to môže diať prirodzene a niekedy to môže byť znakom zdravého tela, môže to byť aj znakom zdravotného stavu. Pochopenie príčin a účinkov zadržiavania vody a spôsobov boja proti príznakom môže pomôcť získať späť zdravie a vitalitu.

Zadržiava telo vodu?

Náhle priberanie na váhe alebo viditeľné opuchy sú jednými z príznakov zadržiavania vody. V telesných dutinách a tkanivách takto telo hromadí nadmerné množstvo tekutiny. Najčastejšie si môže jednotlivec všimnúť, ako mu opuchnú končatiny a brucho.

Zadržiavanie vody môže byť normálne a často ho spôsobujú hormóny, strava alebo lieky. Ak ženské telo zadržiava vodu, napríklad v dôsledku hormonálnych zmien počas menštruácie, opuchy a nadúvanie by mali po niekoľkých dňoch alebo týždňoch zmiznúť.

Medzi ďalšie príčiny zadržiavania vody môže patriť konzumácia príliš slaných jedál, príliš veľa cukru, konzumácia alkoholu a niektoré druhy liekov.

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako zavodnenie organizmu znížiť. Tie najlepšie spôsoby, ako znížiť opuchy, sú:

  • pitie veľkého množstva vody počas dňa
  • zníženie príjmu soli
  • pravidelné cvičenie
  • vyhýbanie sa alkoholu.

K zníženiu zadržiavania vody môže prispieť aj užívanie diuretík, ktoré by sa však mali užívať len pod dohľadom lekára.

Správnymi krokmi a úpravou životného štýlu možno zadržiavanie vody v tele zvládnuť, čo umožní cítiť sa príjemnejšie a získať späť svoju vitalitu. Pochopením príčin a účinkov zadržiavania vody v tele a spôsobov jeho znižovania môže človek prevziať kontrolu nad svojím telom a opäť sa cítiť čo najlepšie.

Zvyšovať príjem tekutín

Štúdie zistili, že aj mierna dehydratácia môže spôsobiť hromadenie tekutín v tele. Zvýšený príjem tekutín pomáha proti zavodneniu organizmu. Aj keď sa to na prvý pohľad zdá nelogické. Človek by mal uprednostniť kvalitné ovocné šťavy, čaje či bylinné nápoje pred čistou vodou.

Skvelý prostriedok pre podporu pitného režimu, detoxikácie a zdravého chudnutia sú instantné bylinné nápoje. Postarajú sa o zníženie zadržiavaného množstva vody vo vašom tele. Sú tiež prospešné aj pre zdravie vašich obličiek.

Znižovať príjem soli

Nadmerný príjem solí organizmu škodí. V soli obsiahnutý sodík ohrozuje najmä obličky. Ak niekto zvykne konzumovať veľa solených pokrmov, mal by čo najskôr upraviť jedálniček. Dosť bolo hranoliek a jedál z fastfoodov.

Tie treba nahradiť väčším množstvom zeleniny a ovocia. Namiesto obyčajného bieleho chleba jesť celozrnné pečivo.

Príjem potravín s vysokým obsahom sodíka môže spôsobiť hromadenie tekutín v tele, preto treba obmedziť príjem sodíka na menej ako 1500 mg/deň. Človek musí vyradiť spracované, balené a predpripravené potraviny, ako aj konzervované výrobky, ktoré majú zvyčajne vysoký obsah sodíka.

Netreba zabúdať na potraviny bohaté na vlákninu. Konzumovanie veľkého množstva vlákniny môže pomôcť ľudskému telu vyplavovať prebytočnú vodu, ako aj toxíny a odpad.

Vyhýbať sa jednoduchým cukrom

Jednoduché cukry sa nachádzajú hlavne v sladkostiach a sladkých nápojoch. Nahradiť sa dajú zložitejšími sacharidmi. Ich hlavným zdrojom sú ryža, cereálie, chlieb, cestoviny, ovocie a už spomínaná zelenina.

Je vhodné tiež do svojho jedálnička zaradiť aj vitamínové a minerálne komplexy. Zároveň človek môže vyskúšať prírodné diuretiká. Sú to napríklad púpava, bobule borievky a praslička. Tie sa môžu užívať vo forme doplnkov alebo sa môžu variť ako čaj.

Rozhýbanie lymfy podporí vyplavovanie odpadových látok

Pri riešení dôsledkov nesprávnej životosprávy a nedostatku pohybu a problémov so zavodnením organizmu pomáha tiež lymfodrenáž.

Väčšina ľudí si uvedomuje dôležitosť správneho lymfatického obehu, ale len málokto vie o nespočetných spôsoboch, ktorými môže lymfodrenáž telu prospieť.

Je to druh masážnej terapie, ktorá pomáha odstraňovať metabolický odpad z tela, podporuje detoxikáciu a celkovo zlepšuje zdravie. Je to jemný, bezpečný a účinný spôsob, ako pomôcť posilniť imunitný systém tela a zlepšiť krvný obeh.

Masáž pomôže zlepšiť fyzický aj psychický stav.

Lymfatický systém je neoddeliteľnou súčasťou obehového systému tela a je zodpovedný za odvádzanie tekutín a toxínov z buniek a tkanív von z tela. Systém pozostáva zo siete ciev a uzlín, ktoré prenášajú lymfu, číru, bezfarebnú tekutinu, ktorá pomáha filtrovať baktérie, vírusy a iné nečistoty.

Keď je lymfatický systém pomalý, lymfa sa môže hromadiť v určitých oblastiach tela, čo vedie k opuchom a bolesti.

Počas masáže terapeut jemnými, rytmickými ťahmi usmerňuje lymfatický systém tela smerom, ktorým sa má uberať. Tým sa stimulujú lymfatické uzliny, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny, baktérie a iné metabolické odpady z tela.

Stimuláciou lymfatického systému môže tento typ masáže pomôcť znížiť zápal, zlepšiť krvný obeh, podporiť hojenie a posilniť imunitu.

Jednou z najobľúbenejších výhod lymfodrenážnej masáže je jej schopnosť znižovať opuchy. To je obzvlášť prospešné pre tých, ktorí trpia lymfedémom, stavom, pri ktorom sa v tkanive hromadí tekutina, čo vedie k opuchom rúk a nôh.

Okrem detoxikačných a protizápalových účinkov sa lymfodrenáž využíva aj na pomoc pri strese a úzkosti. Tento typ masáže pomáha uvoľniť telo a podporiť uvoľňovanie endorfínov, známych ako „hormón šťastia“.

Každý by sa mal poradiť s certifikovaným masérom a zistiť, ako mu táto technika môže pomôcť.

Pravidelné cvičenie

Aj pravidelné cvičenie je dôležité na zníženie zadržiavania vody, pretože pomáha telu vyplavovať prebytočné tekutiny. Človek by sa mal každý deň venovať aspoň 30 minút cvičeniu.

Dôležité je dostať sa do pohody. Stres môže spôsobiť rôzne hormonálne nerovnováhy, ktoré vedú k zadržiavaniu vody. Jednotlivec by sa mal uistiť, že do svojej každodennej rutiny zaradil pravidelné postupy na zvládanie stresu.

Joga

Jedným z cvičení môže byť jednoduchá jóga, ktorá v sebe spája niekoľko benefitov. Nielen že sa človek dostane do dobrej fyzickej formy, no podporí aj svoje mentálne zdravie. To všetko prospieva v boji so zadržiavaním vody v tele.

Joga zlepšuje flexibilitu. Každá pozícia si vyžaduje naťahovanie a predlžovanie svalov a šliach, vďaka čomu je telo pružnejšie a pohyblivejšie. Pravidelné cvičenie jogových pozícií časom pomôže zvýšiť rozsah pohybu, zlepšiť držanie tela a znížiť riziko zranenia pri fyzických aktivitách.

Je známa aj svojimi upokojujúcimi, meditačnými účinkami. Mnohé z pozícií sa zameriavajú na dýchanie, uvedomovanie si a relaxáciu. To umožňuje dosiahnuť väčší pocit pokoja a harmónie, čo môže pomôcť znížiť stres a úzkosť.

Pri pravidelnom cvičení môžu jogíni zistiť, že sú schopní lepšie zvládať stres a dokonca môžu nájsť viac radosti zo života.

Joga tiež pomáha zlepšiť fyzické zdravie. Pravidelné cvičenie jogy môže pomôcť posilniť svaly, zlepšiť krvný obeh a zvýšiť energiu. Zmierňuje príznaky chronických ochorení, ako je vysoký krvný tlak a artritída. Okrem toho znižuje riziko vážnych zdravotných ťažkostí, ako je napríklad mŕtvica a infarkt.

Ďalšie dobré rady

Zadržiavanie vody môže byť pre mnohých ľudí nepríjemným a niekedy aj trápnym problémom. Nielenže sa môžu cítiť nafúknutí a nepríjemne. Tento proces spôsobuje aj rýchle priberanie na váhe. Našťastie existuje niekoľko krokov, ktoré môže človek podniknúť, aby vrátil svoje telo do rovnováhy.

Zdravá strava je základom zdravého tela. Konzumácia potravín bohatých na draslík, ako sú banány, avokádo a sladké zemiaky, môže pomôcť neutralizovať sodík v strave.

Kompresné oblečenie na istý čas skryje prejavy nadúvania a zväčšovania sa. No dôležitejšie je, že poskytuje podporu opuchnutým oblastiam tela.

Odporúčanie na záver

Nepodceňujte nadmerné zadržiavanie vody v tele. V prípade, že budete tento problém ignorovať riskujete ochorenia obličiek a srdca.

V niektorých prípadoch môže byť zadržiavanie vody príznakom zlého zdravotného stavu. Môže byť sprevádzané závažnejšími príznakmi, vrátane vysokého krvného tlaku a bolesti na hrudníku. Ak sa u človeka vyskytne niektorý z týchto príznakov, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.