Vybuduj si nepriestrelnú imunitu. Časť prvá

Zdravý človek má tisíc želaní, ale chorý iba jedno – byť zdravý. Túto vetu už počul snáď každý a rovnako každý to zažil na vlastnej koži. Zakaždým keď nás „zlomí“ nejaká nemoc, jediné čo máme na mysli je zdravie. Ale ako si ho udržať a hlavne čo najdlhšie? Poďme sa teda pozrieť ako si vybudovať silný imunitný systém a kde sa ukrýva jeho zdroj.

Každý z nás je jedinečný. Platí to aj v prípade imunitného systému, respektíve jeho schopnosti každodennej detoxikácie. Určite si sa už stretol s prípadom, kedy si niečo zjedol a bolo ti nevoľno od žalúdka alebo to končilo aj zvýšenou telesnou teplotou, zvracaním či návštevou lekára. Zatiaľ čo tvoj známy mohol zjesť rovnaké jedlo, ešte si dať aj ďalšiu porciu a nepociťoval žiadne žalúdočné problémy. Alebo ako puberťák si skúšal fajčiť, bolo ti od toho zle, ale iným nebolo vôbec nič a dodnes fajčia ako Turci. Takíto ľudia majú vysokú schopnosť detoxikácie. Ide však o veľmi zriedkavý extrém a určite ich životný štýl nemôžeme považovať za ukážkový.

Od takého extrému teda logicky môžeme odvodiť aj extrémne slabých detoxikátorov, ktorým sa niekedy stačí pozrieť na nezdravé jedlo a už sa im dvíha žalúdok. Preto sú odkázaní na prevažujúce zdravé jedlá, striktné jedálničky či výživové doplnky. Dobrou správou ale je, že aj takíto jedinci sa môžu stať dobrými detoxikátormi. Tu sa na rad dostáva otázka zdravia tráviacej sústavy. Tá je kľúčová pri budovaní detoxikačnej schopnosti organizmu a rovnako aj imunitného systému. Je to práve tráviaci systém, kde sa nachádza až 80% nášho imunitného systému. Z toho dôvodu je na zodpovednosti každého z nás mať v poriadku najmä tráviaci trakt.

Zisti aký máš tráviaci systém
Povedali sme si, že za silným imunitným systémom sa skrýva zdravý tráviaci trakt. Ale ako zistiť v akom stave ho máme? Existujú dva spôsoby. Jedným z nich je odborný test, ktorý vykonávajú iba lekári, nazýva sa Heidelbergov test. Pri tomto teste lekár zavedie do žalúdka malú sondu o veľkosti vitamínovej kapsule a pomocou nej odmeria kyslosť. Druhý spôsob je však dostupný pre každého. Stačí na to vlažná voda a sóda bikarbóna.

Ako vykonať tento test? 1. Zmiešaj 1/4 čajovej lyžičky sódy bikarbóny a 1/2 pohára vlažnej vody. 2. Vypi túto zmes ráno hneď po prebudení na prázdny žalúdok.

3. Chvíľu počkaj a sleduj, či sa ti odgrgne alebo nie. Zvyčajne stačí počkať ani nie 3 minúty.

Vypil si tento „elixír pravdy“ a čo teraz? Ak sa ti odgrgne, znamená to, že máš žalúdočné kyseliny v poriadku. A teda tráviaci trakt by si mal mať v dobrom stave. Napriek tomu by si nemal zaspať na vavrínoch, ale o tom si povieme nižšie. Ak sa ti však neodgrgne, je potom dosť možné, že máš nízku hladinu žalúdočnej kyseliny. V takom prípade by si mal navštíviť lekára, nechať si urobiť odborné vyšetrenie, ktoré tento výsledok buď potvrdí alebo vyvráti.

Podpor svoje trávenie každý deň
Predchádzajúcim testom si teda zistil ako si na tom so žalúdočnými kyselinami. Či ich máš dostatok – odgrglo sa ti, alebo trpíš ich dificitom – neodgrglo sa ti. Nech už bol výsledok akýkoľvek svoje trávenie by si mal podporiť každý deň. Jednou z účinných a najviac dostupných metód je každý deň po prebudení zaradiť kombináciu jedného pohára (cca 250-300 ml) filtrovanej alebo šungitovej vody s citrónovou šťavou a jednou až dvomi štipkami himalájskej soli (ružovej, nikdy nie bielej). Ak ti šťava z citróna príde príliš kyslá, môžeš ju nahradiť aj šťavou z limetky, ktorú znáša väčšina ľudí. Takúto miešanú vodu so šťavou a himalájskou soľou by si mal piť každé ráno pred raňajkami. Tak docieliš, že tvoje trávenie bude pripravené na konzumáciu jedla, nakopneš si enzymatické pochody a rovnako táto kombinácia ti pomôže prekonať rannú únavu. Ďalšou možnosťou je užívanie tráviacich enzýmov, ktoré sú balené v tmavom skle (tak sa znižuje ich tepelné znehodnotenie). Ide o akýkoľvek enzým – peptidáza, invertáza, laktáza či pepsin. Enzýmy pomáhajú pri trávení určitých ťažko stráviteľných zložiek ako celulóza, laktóza či dokonca lepku podobné prolaminy – bielkoviny pšeničných a kukuričných zŕn.

Zhrnutie
V tomto článku si sa dozvedel, že základom silného imunitného systému je zdravý tráviaci trakt. Ten si môžeš otestovať aj vďaka nenáročnému testu a nakoniec si sa dozvedel, čo by si mal urobiť každé ráno po prebudení. Nabudúce si povieme niečo o prebiotikách a probiotikách, a keďže som spomenul aj šungit, povieme si aj niečo o tomto mineráli.

Páčil sa ti tento článok? Budem rád, ak ho budeš zdielať s ostatnými.

Zdieľaj článok aj s ostatnými: Tagged detoxikácia, imunita, trávenie, zdravie