Vitamín plodnosti – vitamín E

Tento vitamín preukázateľne posilňuje činnosť pohlavných orgánov. Pravidelné dávky vitamínu E zlepšujú sexuálnu výkonnosť, u mužov priaznivo pôsobia na počet spermií a ich pohyblivosť. Pri dostatočnom množstve vitamínu E sa znižuje riziko predčasných potratov a ťažkých pôrodov. Okrem toho zvyšuje aj našu vitalitu a sexepíl.

Vitamín E a zdravé srdce

Vitamín E hrá dôležitú úlohu pri prevencii srdcových a cievnych chorôb vrátane srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice, a to tým, že znižuje hladinu „škodlivého“ cholesterolu LDL a zvyšuje hladinu „prospešného“ cholesterolu HDL.

Mnohé výskumy potvrdzujú, že toto riziko možno znížiť až o 50 percent a chrániť srdce aj pred anginou pectoris. Adekvátne dávky vitamínu E posilňujú aj steny ciev, pôsobia proti zrážavosti krvi a znižujú tvorbu krvných zrazenín.

Podľa niektorých kardiológov tento vitamín udržiava krvný tlak na stredne nižších hodnotách. Ak sa vo vašej rodine vyskytuje genetická záťaž srdcovou chorobou, mali by ste dbať na pravidelný prísun vitamínu E. Všetci pacienti s chorobou srdca by ho však mali užívať pod dohľadom lekára, pretože treba začať s malými dávkami a dávky potom postupne zvyšovať, aby slabé srdce a krvný obeh mali možnosť prispôsobiť sa.

Vitamín E a pečeň

Vitamín E je silným antioxidantom, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré sa môžu tvoriť v dôsledku metabolizmu, stresu alebo expozície škodlivým látkam.

Ak sa jedná o pečeň, vitamín E môže pomôcť pri snahách ako liečiť pečeň, pred poškodením a znižovať zápal v pečeni. Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie vitamínu E môže byť užitočné pri liečbe niektorých pečeňových ochorení, ako je napríklad mastná pečeň.

Avšak, príliš vysoké dávky vitamínu E môžu byť škodlivé pre pečeň a môžu spôsobiť nežiaduce účinky, ako je napríklad zvýšené riziko krvácania. Preto je dôležité udržiavať primeranú dávku vitamínu E a konzultovať s lekárom predtým, ako začnete užívať akékoľvek doplnky stravy.

Vitamín E a rakovina

Vitamín E je cenným spojencom pri prevencii rakoviny, najmä rakoviny pľúc a kŕčka maternice. Tento vitamín znižuje poškodenie DNA a chromozómov pôsobením karcinogénnych látok a zabraňuje aj peroxidácii lipidov, ktorá oslabuje imunitnú funkciu buniek.

V obrane pred voľnými radikálmi, ktoré sú zodpovedné za vznik civilizačných chorôb, spolupracuje s vitamínmi C a K a so selénom. Spoločne tvoria super zbraň proti voľným radikálom a teda proti rakovinotvorným látkam.

Vitamín E a málokrvnosť

Približne každých 120 dní nastáva rozpad krviniek, ktoré sa musia nahradiť. Vitamín E ovplyvňuje životnosť krviniek, a tak spolupôsobí pri liečbe málokrvnosti.

Vitamín E a kŕčové žily

Už niekoľko rokov je lekárom známe, že vznik kŕčových žíl podporuje nedostatok vitamínu E a A. Vitamín E zvyšuje pružnosť cievneho tkaniva. Niektoré ženy počas tehotenstva a po pôrode môžu mať zlý krvný obeh v nohách. V rámci preventívnej starostlivosti sa vyžaduje pohyb, nezostávať dlho v jednej polohe a konzumovať vyváženú stravu bohatú na vlákninu.

Vitamín E a ženy

Vitamín E pomáha pri liečbe rozličných ženských chorôb. Odďaľuje obdobie prechodu do veku 50 – 59 rokov, dlhší čas zachováva ženské funkcie a vzhľadom na produkciu estrogénov chráni srdce a kosti. Tento vitamín sa osvedčil aj pri zmierňovaní rozličných komplikácií v prechode: bolesti, návalov, únavy, depresií.

Dávky by však mal určiť lekár. Niektorí ľudia, najmä ženy staršie ako 50 rokov, trpia nepríjemnými kŕčmi v lýtkach, ktoré ich často budia zo spánku. Tieto kŕče môže spôsobiť nedostatok horčíka, ale aj vitamínu E.

Vitamín E môže zmierňovať problémy pred menštruáciou či nepriaznivé príznaky tehotenstva, ako je citlivosť a bolestivosť prsníkov. Predpokladá sa, že vedľajšie účinky pri užívaní antikoncepčných tabliet, ako je zvyšovanie hmotnosti, kŕčové žily a zadržiavanie vody v tele, sú vlastne prejavmi nedostatku vitamínu E. Vitamín E má veľký význam aj v liečbe neplodnosti, zabraňuje opakovaným potratom a počas tehotenstva je dôležitý pre zdravý vývin plodu.

Vitamín E a športovci

Už od sedemdesiatych rokov minulého storočia sa pridávajú do výživy športovcov zvýšené dávky vitamínu E, pretože zlepšuje dýchanie buniek, zabezpečuje väčšiu efektívnosť pri svalovej činnosti, a tým zvyšuje fyzickú výkonnosť. Všeobecne vitamín E prospieva všetkým, ktorí fyzicky pracujú.