Vápnik, Horčík a Sodík

Minerály, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie ľudského tela.

Vápnik

Vápnik je vyžadovaný pre stavbu kostí a zubov a sprostredkuje konstrikciu ( zúženie ) a konstrikciu ( rozšírenie ) ciev, čím napomáha udržovať zdravú hodnotu krvného tlaku. Zúčastňuje sa taktiež na svalovej kontrakcii, prenosu nervových impulzov a hormonálnej sekrécii. Deväťdesiat deväť percent telesných zásob vápnika je uložených v kostiach a zuboch.

Zbytok sa nachádza v mimobunkových tekutinách ( vrátane krvi ), svaloch a ďalších tkanivách. Jeho absorpcia je závislá na vitamíne D. Hladina vápnika v krvi je prísne regulovaná, aby zostávala na určitej úrovni. Pokiaľ táto hodnota klesne, nasleduje séria hormonálnych signálov, vedúcich k uvoľňovaniu vápnika z kostí do krvného riečišťa. Časom to môže spôsobiť demineralizáciu kostí, čím sa zvýši riziko zlomenín.

Adekvátny príjem vápnika je dôležitý pre všetkých športovcov, aby si zachovali silné kosti. Pre športovkyne s absenciou menštruácie v reprodukčnom veku alebo športovkyne trpiace energetickým deficitom, osteoporózou – je vápnik mimoriadne dôležitý.

Tieto okolnosti totiž vedú k zhoršenej absorpcii vápnika a jeho zabudovanie do kostí sa deje v menšej miere ako u menštrujúcich žien. Amenorea ( nedostavenie sa menštruácie ), spôsobená nadmernou fyzickou aktivitou, môže znižovať retenciu ( zadržovanie ) vápnika a viesť k nižšej hustote kostí, čím vystavuje športovkyne zvýšenému riziku zlomenín. Uvedomte si, že príjem vápnika nad doporučenú úroveň, nezlepší výkonnosť zdravých športovcov. 

Poznáme skutočnosť, že vápnik brzdí absorpciu železa a zinku. Netreba venovať pozornosť športovcom s vyváženým jedálničkom, ale môže to mať dopad pre športovcov s nízkym kalorickým príjmom, pretože u nich hrozí neadekvátny príjem týchto minerálov.

Ak je vápnik užívaný vo forme výživového doplnku, tak sa doporučuje , aby medzi príjmom vápnika, multivitamínu, multiminerálov alebo železa bol dodržaný 4-hodinový odstup. Na vylučovanie vápnika má vplyv kofeín. Na každých 150 mg prijatého kofeínu sa vylúči močou 5 mg vápnika. Ak si pridáte do kávy pár lyžičiek mlieka, tak to môže túto stratu vykompenzovať.

Horčík ( Magnézium )

Horčík reguluje tok vápnika v mäkkých tkanivách a jeho nízka úroveň môže prispieť k svalovým kŕčom. Pokiaľ je vo svaloch príliš veľa vápnika, objavujú sa svalové kontrakcie, ktoré vedú pravdepodobne až ku kŕčom.

Pokiaľ niektorí športovci chcú predísť svalovým kŕčom, pri užívaní horčíka, tak musia prijať adekvátny príjem stravy, ktorý umožní sa vyhnúť týmto problémom. Majte na pamäti, že horčík, ktorý je dodávaný formou suplementov, môže vyvolať hnačku.

Sodík

Sodík je elektrolyt, ktorý sa spoločne s draslíkom podiela na regulácii rovnováhy tekutín. Zvonka buniek udržuje objem krvnej plazmy a krvný tlak. Telo udržuje hladinu sodíka v krvi v určitom rozmedzí, ktoré je kontrolované hormonálne. Pokiaľ nastane príliš veľký príjem sodíka, telo vylúči nadbytok moči a naopak, pokiaľ je príjem sodíka veľmi malý, tak sa ho vylúči minimum.

Počas cvičenia strácame potom veľa sodíka. Mechanizmus renálnej spätnej väzby ( v obličkách ) môže byť potlačený, pokiaľ sú straty potom príliš veľké. Zvýšený príjem sodíka sa vyžaduje u športovcoch, ktorí pretekajú veľa hodín, obzvlášť u maratónskych nováčikoch, ktorí obvykle pijú nad mieru, teda riedia zásoby svojho krvného sodíka, čím u nich môže dôjsť k hyponatraemii ( nízka hladina sodíka v krvi ).

Pokiaľ však máte vysoký krvný tlak, tak sa poraďte so svojím lekárom o vhodnom cvičení a správnych hodnotách príjmu sodíka.