Týchto 6 signálov u žien predpovedajú, že v blízkej dobe môžu dostať infarkt. Určite ich nepodceňujte!

Keď postihne infarkt ženy, priebeh bohužiaľ nie je rovnaký ako u mužov. U oboch pohlaví sa symptómy klasického infarktu značne líšia a mnohokrát veľa žien ani netuší, že napríklad práve infarkt prekonali…

Medzi najčastejšie príznaky, ktoré sa objavujú u oboch pohlaví, je bolesť v oblasti hrudníka, ktorá prechádza až do ruky, avšak u žien sa skôr vyskytujú tzv. “Tiché” príznaky. A ktoré to sú?

Bolesť na hrudníku či nepríjemný pocit

Ako sme už písali vyššie, bolesť na hrudníku je najčastejším príznakom srdcového infarktu, ale u niektorých žien sa táto bolesť môže prejavovať odlišne. Ženy túto bolesť vnímajú skôr ako tlak či nepríjemný pocit, ktorý sa rozprestiera po celom obvode hrudníka, nie len na ľavej strane.

Bolieť paží, chrbta, krku či čeľuste

Tento typ bolesti sa objavuje najmä u žien ako u mužov. Väčšina z nás očakáva, že keď dôjde k infarktu, spoznajú to podľa bolesti v ľavej časti hrudníka alebo podľa nehybnosti ľavej ruky, lenže prejavom infarktu môže byť tiež bolesť chrbta a dokonca aj čeľuste. Bolesť môže pomaly silnieť, ale môže sa objaviť aj náhle. Správne by ste mali svojmu ošetrujúcemu lekárovi oznámiť akékoľvek nezvyčajné alebo nevysvetliteľné príznaky, ktoré sa objavili na vašom tele od pása nahor.

Bolesť brucha

Ľudia sa niekedy mylne domnievajú, že sa jedná o pálenie záhy, chrípku alebo žalúdočné vredy. Opäť ale ani v tomto prípade nejde o bolesť ako takú, ale skôr o nepríjemný tlak. “Cítite sa, ako keby vám na bruchu sedel slon,” hovorí kardiologička z nemocnice v New Yorku.

Dýchavičnosť, nevoľnosť či závraty

Ak máte problémy s dýchaním bez zjavného dôvodu, môže sa jednať o infarkt. Zvlášť teda ak sa u vás objavil jeden alebo viac zo spomínaných príznakov.

Potenie

V tomto prípade ide o typ studeného potenia, ktorý sa objavuje väčšinou u chorých ľudí. Nie je to potenie z cvičenia či pobyte na slnku, ide o nečakaný studený pot, ktorý sa objavil bez akejkoľvek príčiny.

Únava

Niektoré ženy, ktoré prežili infarkt, uviedli, že sa cítili extrémne unavené. A to aj vo chvíli, kedy len sedeli a nevykonávali žiadnu fyzicky náročnú činnosť. “Pacientky sa často sťažovali na únavu. Vraveli tiež, že nedokážu robiť jednoduché činnosti, ako napríklad dôjsť na toaletu, “uviedla ešte Goldberg.

Pochopiteľne, že sa vždy neobjavia všetky spomínané príznaky, ale ak pociťujete nepríjemný tlak na hrudi a aj niektorý z ďalších symptómov, na nič nečakajte a zavolajte si záchrannú službu. V žiadnom prípade však nesadajte samé za volant, ale radšej počkajte na príchod sanitky.

Zdroj: jenzeny