5 tipov na zdravý teambuilding s nabitým programom

Teambuilding je pre zamestnancov skvelým spôsobom, ako sa spoznávať v inom než pracovnom prostredí. Pokojne sa do toho môžu zapojiť aj ich rodiny s deťmi. Môže ísť o veľký športový deň, no sú aj iné aktivity, akými sú skákanie vo vreci, nosenie vajíčka na lyžičke, či „staré dobré” lovenie jablka ústami vo vode.

Teambuilding nemusí byť ani trápny, ani nudný, aby splnil efekt. Tím by mala byť súťaživosť, spolupráca a dôvera medzi zamestnancami. Tu je zopár fit inšpirácii na teambuilding priamo vo firme, na horách, či v športovom areáli.

1. Základy bojového umenia

Predsudky voči boxu a thajskému boxu vedia ešte stále veľa ľudí od týchto športov odradiť. Mnohí by však boli prekvapení, ako pozitívne na možnosť „udretia si” reagujú muži aj ženy vo firmách.

To je aj dôvod, prečo je tento typ teambuildingu umiestnený hneď na prvom mieste. Málokto by totiž šiel len tak sám do box klubu, aby ho tam nejaký skúsenejší boxer jedným úderom neprizabil.

Ak však príde box klub k zamestnancom na športový deň, či rovno na víkendový pobyt na chatu, je to o niečom inom. Kolegovia sú približne na rovnakej úrovni a sú pod vedením profesinála. Riziko zranenia je teda minimálne. Keď sa proti zamestnancom postaví samotný šéf v rukaviciach, môže to byť naozaj zaujímavé. Samozrejme len v rámci športu.

2. Joga pobyt a Fit pobyt

Niekomu vyhovuje skôr oddychový pobyt na víkend a len pre zopár svojich vybraných zamestnancov. Prípadne si chce doplniť konferenciu a odborné firemné prednášky o niečo zaujímavé, no nie veľmi namáhavé.

Joga pobyt je v takom prípade skvelou voľbou. Spojenie relaxu v horách a aktívneho odpočinku vo forme jogy je totiž 100% návykové. Takýto program poskytne nielen lepšiu náladu na prednáškach (lepšie okysličenie mozgu, koncentrácia, živšia atmosféra), ale najmä to, že budú zamestnanci po víkende oddýchnutí a uvoľnení.

No a najväčším benefitom jogy je jej nenáročnosť. Potrebné sú len miestnosť s rovnou podlahou, joga podložky a kvalitný inštruktor. A tých je naozaj dosť.

Na podobnom princípe však môže byť aj iný, napr. redukčný pobyt, ktorý bude zameraný na fitness a merania s výživovým poradcom. Ďalšou alternatívou je bežecký pobyt, kde skúsení tréneri pomôžu zamestnancom zlepšiť techniku behu.

3. Škola fit varenia / nevarenia

Škola varenia je skvelou alternatívou pre ľudí, ktorí síce majú radi zdravý životný štýl, no na teambuildingu sa nechcú zapotiť. Zamestnanci si vyskúšajú nové zdravé recepty, naučia sa spolupracovať, najedia sa, no hlavne sa zabavia.

A dokonca to nemusí byť nič zložité. Pre väčší teambuilding pre celú firmu nemusí byť komplikované varenie na varných platniach najlepšou voľbou.

Vtedy prichádza na rad príprava smoothies, raňajkový workshop, či škola (ne)varenia, kde si zamestnanci vyskúšajú „15-minútové” raw recepty. Takto sa počas dňa dá pokryť programom pokojne aj pre 500 ľudí a všetci budú spokojní.

4. Teambuilding v bazéne

Teambuilding v bazéne je ideálnou voľbou pre menšie firmy, prípadne ak sa organizuje v rámci jedného oddelenia. Menší počet ľudí totiž zaručí 100% bezpečnosť a zábavu vo vode.

Niekto si môže povedať, že plávanie vo vode nie je veľmi záživné. V bazéne sa však nemusí len plávať. Existujú jednoduché teambuildingové aktivity v bazéne, ktoré vedia skvele pobaviť.

Jednou z nich je napríklad hra „hľadanie predmetov”, kedy sa skupina rozdelí na 2 skupiny súťažiace proti sebe. Následne sa do bazéna vložia na ľubovoľné miesta ťažšie aj ľahšie predmety a skupiny ich musia priniesť na vybrané miesto čo najskôr. Ide o skvelú aktivitu, pri ktorej si zamestnanci uvedomia dôležitosť spolupráce.

Na posilnenie individuality je skvelá hra „bezrukí vo vode”. Súťažiaci sa jednoducho snažia preplávať na druhý koniec bazéna čo najrýchlejšie a samozrejme pri tom nemôžu použiť ruky.

5. Pohyb hrou

Pohybové aktivity nelákajú každého. Čo s takými ľuďmi, ktorých šport nezaujíma, no aj ich je vhodné zapojiť do teambuildingu? Existujú hry, ktoré sú riešením aj pre tento problém.

Napríklad Wipeout challenge. Je vhodný na menšie teambuildingy na chate, či hoteli v prírode, ako aj na väčších športových dňoch pre celé rodiny s deťmi. Ide pritom len o obyčajnú nafukovačku, z ktorej sa zamestnancov snaží zhodiť točiaca prekážka. Vyhráva posledný, ktorý sa udrží na nohách.

Druhou „nešportovou” voľbou je lezecká stena, ktorá ozvláštni akúkoľvek udalosť. Zamestnanci si na nej preveria nielen súťaživosť, ale aj prácu pod stresom, keďže športovanie vo výškach je síce bezpečná, no stále adrenalínová zábava.

A ešte jeden tip na záver pre tých, ktorí ten pobyt naozaj nechcú. Ideálnou voľbou je moto-šport, teda presnejšie povedané šoférovanie výnimočného auta. To poteší každého nadšenca áut a rýchlej jazdy.