Sústreďte sa na svoje úspechy a oslavujte ich

Streda, 13. Jún 2013, 00:07, Zverejnil

Život je vlastne rad výsledkov.

Niekedy dosiahnete to, čo chcete.

To je dobré, pretože uvidíte, čo musíte nabudúce urobiť rovnako.

Niekedy nedosiahnete to, čo chcete.

To je takisto dobré, pretože uvidíte, čo musíte nabudúce urobiť inak“ 

(Simone Caruthers)

 17-6-7053550

Mnohí ľudia donekonečna riešia to, čo sa im v živote nepodarilo, spomínajú na šance, ktoré „prepásli“, na to, čo mohli urobiť inak. Skrátka spomínajú na svoje neúspechy viac ako na svoje úspechy. Náš mozog totiž funguje tak, že si jednoduchšie pamätá udalosti, ktoré sprevádzajú silné emócii, a väčšie a intenzívnejšie emócie vždy vyvolávajú naše omyly, chyby a neúspechy. To je dôvod, prečo veľa ľudí svoje úspechy v porovnaní s neúspechmi nedoceňuje alebo podceňuje.

Jednoducho sa musíte vedome sústrediť na úspechy a oslavovať ich.“

Položte si hneď teraz otázku, ktorú kladiem svojim klientom na úvod každého koučovacieho sedenia. „Ktoré tri úspechy ste dosiahli počas minulého týždňa?“. Možno to bude pre vás spočiatku náročné, spomenúť si, vybrať, ale postupne sa s tým naučíte pracovať a všetky, aj menšie úspechy, si začnete všímať. Veľa ľudí v sebe živí predstavu, že nezažili v živote žiaden úspech. Na druhej strane sú schopní rozprávať o situáciách, kedy sa im za posledný týždeň niečo nepodarilo. Prestaňte sami sebe „podkopávať“ sebavedomie a začnite vnímať svoje úspechy a seba ako úspešného človeka.

Píšte si všetky svoje pokroky na ceste k cieľuZaložte si „knihu úspechov“, a každý večer si do nej napíšte minimálne tri úspechy, ktoré sa vám v daný deň podarili v súvislosti s vašimi cieľmi. Zaznamenávajte si skóre toho, čo je dobré, pretože toho chcete dosiahnuť viac. Uznaním vašich posledných úspechov si zvyšujete svoje sebavedomie a posilňujete sebadôveru. A čím viac si dôverujete, čím viac máte sebavedomia, tým viac ste ochotní riskovať. A čím viac v živote riskujete, tým viac získate.

Nikto z nás nemôže zmeniť včerajšky, ale všetci môžeme zmeniť zajtrajšky.“

(Colin Powell)

Navyše, ak dokážete vypozorovať svoje minulé úspechy, dokážete takisto vypozorovať, čo ste robili správne, keďže ste uspeli. A ak ste neuspeli, dokážete si odpovedať na otázku, čo by ste dnes robili inak, aby ste boli úspešní. A čo je podstatné, aj keď ste neuspeli, dnes už viete, že vás to nezničí, ale naopak posilní a posunie, že sa o sebe niečo dozviete, často niečo veľmi kľúčové a cenné.

Urobte si inventúru úspechov. Ako odporúča Jack Canfield, napíšte si zoznam 100 vašich úspechov, ktoré sa vám podarilo dosiahnuť až do dnešného dňa. Aby ste dosiahli stovku, budete musieť napísať aj také úspechy ako získal/a som prvú letnú brigádu, dal som prvý gól, získal/a som vodičský preukaz atď. To je nepodstatné. Podstatné je aby ich bolo 100.

„Každý úspech nás stimuluje k dosahovaniu ďalších pozitívnych výsledkov.“

Nezabudnite sa odmeniť za každý, aj menší úspech. Za každý malý, pozitívny výsledok. Vyskúšajte si to a uvidíte, čo to s vami urobí. Naučte sa radovať sa aj z malých, dielčich cieľov, ktoré na ceste dosiahnete, nielen čakať na veľké finále za niekoľko mesiacov či rokov. Aby ste mohli postupovať dopredu, musíte sa odmeniť za získané úspechy a za úsilie, ktoré ste na ich dosiahnutie vynaložiliVenujte pozornosť svojim úspechom a vedome prevezmite za ne 100% zodpovednosť. Pretože ak nebudete venovať pozornosť svojim úspechom a oceňovať sami seba za ich dosiahnutie, staré návyky v spôsobe vášho myslenia sa môžu znova vrátiť a vy si začnete myslieť, že vaše úspechy boli spôsobené šťastnou zhodou okolností, a nie vašim úsilím.

„Čím viac úspechov sa vám podarí dosiahnuť,

tým viac sa bude zvyšovať vaša sebadôvera.

A čím viac porastie, tým viac úspechov budete chcieť docieliť.“

Teším sa na vašu spätnú väzbu: . 

TIP: Úspech môže predstavovať aj dosiahnutie pasívneho príjmu. Je to možné napr. investovaním do indexov CAC 40 či FTSE 100.