Struny času od Madeleine L’Engle

Prívlastok nadčasový dostal tento príbeh od viacerých čitateľov či recenzentov. Možno to bude rokom, kedy boli Struny času napísané. Právom? To už sa dozviete v článku.

Anotácia

Meg Murryová je obyčajná tínedžerka s nízkym sebavedomím a túžbou zapadnúť. Je dcérou svetoznámeho fyzika a je rovnako inteligentná a talentovaná ako jej mladší brat Charles Wallace. Všetko sa pokazí, keď ich otec zmizne za záhadných okolností, čo jej matke zlomí srdce.

Zdrvenú Meg a jej kamaráta Calvina predstaví jej brat trom záhadným nebeským bytostiam, ktoré pricestovali na Zem, aby zachránili pána Murryho. Spoločne sa vydávajú na neuveriteľnú dobrodružnú cestu naprieč časom i priestorom, objavujú svety za hranicami našej fantázie, kde musia čeliť mocnému zlu.

Meg sa môže domov vrátiť až po tom, čo porazí temnotu vo vlastnom srdci a objaví silu na boj s temnotou, ktorá postupne zahaľuje celý vesmír.

O autorke Madeleine L´Engle

Autorka, vlastným menom Madeleine L’Engle Camp, bola americká spisovateľka, ktorá písala sci-fi literatúru pre mládež. Vo svojich knihách reflektovala záujem o vedu a kresťanstvo. Narodila sa v roku 1918 v New Yorku. Za celý svoj život napísala viac ako 60 kníh.

Najznámejšou sériou sú Struny času (v originále A Wrinkle in Time). Pikoškou je, že pôvodné vydanie vyšlo v roku 1962, ale pri čítaní to vôbec nebolo cítiť. Autorka touto sériou ovplyvnila tvorbu detskej sci-fi literatúri ďalších 50 rokov.

Prečo sú Struny času nadčasové?

Kniha je o mladej Meg, ktorej odvaha zatieni ostatné vlastnosti. Alebo tvrdohlavosť? Jej otec, známy fyzik, zmizol. Je prirodzené, že si ľudia potajme šuškajú, že odišiel od rodiny kvôli romániku. To Meg neprospieva a často je utiahnutá, dokonca v škole nemá žiadnych kamarátov.

Má však veľmi blízko k mladšiemu bratovi, Charlesovi Wallace, ktorý je na svoj vek veľmi vyspelý a inteligentný. Trio uzatvára Calvin, ktorý Meg ukáže svet normálnosti a aj spôsob, ako ju predstierať.

Autorka dala každej postave výnimočné vlastnosti, preto sa od seba odlišovali povahou a problémami. Poukazuje na rôznorodosť ľudí a hlavne netolerantnosť voči nášmu okoliu. Výnimočná je aj sila priateľstva, ktorú príbeh odráža. Pravý priateľ je iba jeden a hľadá sa veľmi ťažko.

Úvod knihy je trochu pomalší. Nenechajte sa však odradiť, príbeh sa plynule rozbehne a určite si vás získa. Tak ako bol príbeh na začiatku pomalší, sa ku koncu neprimarane zrýchlil, až všetko skončilo. Či to bol úmyselný zámer alebo nie sa určite dozvieme v pokračovaní, ktoré vycháza v máji.

Hoci hlavným problémom je zmiznutie otca, myslím, že vývoj samotných postáv potlačili zápletku do úzadia. Nerobilo mi to žiaden problém.

Skôr mi však prišla trochu divná nenápadná romantická zápletka, ktorá bola medzi Meg a Calvinom. Je pravda, že láska sa týka už 13 ročných tínedžeroch, ale tu by som to pokojne vynechala.

Počas čítania som vôbec nemala pocit, že kniha bola napísaná v úplne inej dobe, než v akej žijeme. Rozdiely boli minimálne, preto knihe a autorke dávam palec hore.

Struny času od Madeleine L´Engle.

Komu knihu odporúčam?

Struny času je oddychový príbeh plný zaujímavých postáv a autorkiných myšlienok o spoločnosti, priateľstve a rôznorodosti ľudí. Jedná sa o starší príbeh, konkrétne bol napísaný v roku 1962, ale jeho odkaz je stále aktuálny. Len málokedy ma skutočne nadchol tak nadčasový príbeh, ako je tento.

Knihu odporúčam skôr mladším čitateľom, ktorí majú radi jedinečnú zápletku, neskrývaný humor a sci-fi príbeh. Nespadám do tejto vekovej kategórie, ale aj tak ma Struny času oslovili a som zvedavá na ich filmové spracovanie a hlavne pokračovanie.