Stredomorská diéta

Keď sa vrátil domov, pokračoval po celé roky v tomto výskume a výsledky vyústili do napísania knihy „Zdravo jesť, dlho žiť“. V tejto knihe sú uvedené výsledky slávnej “Štúdie siedmich krajín”, kde počas 20 rokov pozorne sledoval diétu a zdravotný stav 12 000 ľudí vo veku medzi 40 a 60 rokov, a to u obyvateľov rôznych krajín ako sú Japonsko, USA, Holandsko, Juhoslávia, Fínsko a Taliansko. Počiatočná hypotéza sa potvrdila a stredomorská strava bola ponúknutá svetu ako ideálna diéta na zníženie výskytu takzvaných “civilizačných chorôb”.

Od 70. rokov sa pokúšali aj v Spojených štátoch rozšíriť stredomorské stravovacie návyky. Obilniny, zelenina, ovocie, ryby a olivový olej boli navrhnuté ako alternatíva k diéte príliš bohatej na tuky, proteíny a cukry. Na základe princípov stredomorskej stravy bola navrhnutá v 90. rokoch jednoduchá potravinová pyramída, ktorá určovala rozloženie a množstvo jedla po celý deň. Jeho základňu tvorili potraviny, ktoré by sa mali jesť niekoľkokrát denne, kým vrchol pyramídy tvorili jedlá, ktoré by sa mali obmedziť.

Základné piliere stredomorskej stravy

Stredomorská strava sa zameriava predovšetkým na správny výber potravín, kým množstvo kalórií hrá druhotnú rolu. Dospelý človek by mal spotrebovať asi 2500 kalórií každý deň, z čoho 60% by malo pochádzať zo sacharidov (zložených), 20% z tukov a iba 10% z bielkovín. Najdôležitejšie princípy stredomorskej stravy sú obsiahnuté v týchto všeobecných zásadách:

  • Zvýšenie spotreby rastlinných bielkovín, na úkor živočíšnych,
  • Zníženie konzumácie nasýtených tukov v prospech rastlinných nenasýtených,
  • Zníženie celkového kalorického príjmu,
  • Zvýšenie množstva zložených sacharidov na úkor jednoduchých,
  • Zvýšenie podielu vlákniny v strave.

Spotreba bieleho mäsa je prevládajúca, oproti červenému a je obmedzená na jeden alebo dvakrát týždenne. Avšak vyššia je spotreba rýb a strukovín. Sladkosti sa konzumujú iba pri zvláštnych príležitostiach.

Stredomorská strava tiež prináša drastické zníženie spotreby: údenín, liehovín, bieleho cukru, masla, mastných syrov, majonézy, soli, margarínu, hovädzieho a bravčového mäsa (najmä mastné časti), bravčovej masti a kávy.

Talianska kuchyňa ako súčasť diéty

Jedlo v Taliansku je kulinárskym pôžitkom. Taliansko je krajina známa svojou lahodnou a rozmanitou kuchyňou. Od bohatých a krémových cestovinových jedál zo severu až po odvážne a chutné morské plody na juhu, je tu niečo, čo ulahodí každému jazýčku.

Jedlo jedného mesta si však zamilujú všetci. Mesto je známe svojím pouličným jedlom so stánkami, kde sa predávajú lahodné panzerotti, čo sú vyprážané vrecká z cesta plnené syrom a paradajkovou omáčkou. Jedlo v Bari odrazom pobrežnej polohy mesta s čerstvými a chutnými ingredienciami používanými na vytvorenie chutných a autentických jedál.