Strava by mala byť pestrá

Možno ste niekedy obdivovali kulturistov v časopisoch, ktorí sú svalnatí, so skvelou definíciou svalov, s perfektnými proporciami a tvarmi. Vyzerajú ako stelesnené zdravie. Ale vo viacerých prípadoch držia kulturisti neuveriteľne nezdravé diéty.

Štúdie pri týchto diétach zistili, že ich energetický príjem je vysoký, približne 6000 kcal denne a viac. Ďalším znepokojivým zistením bolo, že jedia priemerne viac ako 200 g tuku denne. To je takmer toľko, koľko sa nachádza v dvoch kockách masla. To je dosť na to, aby sa väčšine ľuďom urobilo zle. Konzumácia takého množstva tuku na dlhší čas, môže viesť k vzniku ochorenia srdca.

Nedostatok minerálov vďaka kulturistickým diétam

Kulturistické diéty, predovšetkým tie predsúťažné, sú spravidla monotónne a obsahujú rovnaké potraviny na každý deň. Štúdie uviedli za najhorší príklad kulturistu, ktorý v čase predsúťažnej diéte, jedol každý deň iba kura, korenie, ocot a ryžu. Problémom takého postupu je monotónnosť a pri diéte, ktorá obsahuje stále rovnaké potraviny, dochádza spravidla k absencii niektorých látok, ktoré sú nevyhnutné na udržanie zdravia.

A v deň súťaže vôbec nevyzeráte ako ideálne zdravý človek. Väčšina kulturistov neje veľa ovocia, mliečnych výrobkov a červeného mäsa. Ovocie samozrejme obsahuje rad zdraviu podporujúcich antioxidantov a fytochemikálií.

Mliečne výrobky obsahujú dôležité látky, napríklad vápnik, ktorý podporuje zdravie kostnému tkanivu a bioaktívne proteíny, zodpovedajúce za nárast čistej svalovej hmoty. A červené mäso je zdrojom dôležitých minerálov železa a zinka.

Keď ľudia obmedzujú alebo úplne vylúčia takéto potraviny zo svojej stravy, vzápätí sa začnú objavovať príznaky potencionálneho, nebezpečného nedostatku určitých látok, ktoré obsahujú. Štúdie preukázali, že najčastejšie sa jedná o nedostatok vápnika a zinku, predovšetkým v predsúťažnom období.

Niektoré kulturistky trpia týmto nebezpečným nedostatkom minerálov po celý rok. Dlhodobo nižší príjem vápnika, zvyšuje riziko osteoporózy, čiže rednutie kostného tkaniva.

Hoci je potreba zinku u žien pomerne malá, a to 8 mg denne, tak jeho prítomnosť je rozhodujúcim faktorom pre správnu funkciu imunitného systému na obranu proti infekciám. Teda, nedostatok týchto minerálov môže poškodiť zdravie a znížiť výkon.

Pozitívne je, že odtučnené mlieko, červené mäso a hydinové mäso, môžu tieto problémy zmierňovať. Porcia chudého hovädzieho, vážiaca 90 g ( sviečková alebo roštenka ) obsahuje okolo 6 mg zinku, 240 ml nízkotučného mlieka s obsahom tuku 1 až 2 % obsahuje 1 mg zinku a 90 g morčacieho mäsa obsahuje okolo 4 mg zinku.

Obmedzenie príjmu tekutín

Ďalším výživovým problémom kulturistov je obmedzenie príjmu tekutín. Pred súťažou obmedzujú príjem tekutín z obavy, že to môže zhoršiť definíciu ich vyrysovaného svalstva a tým aj súťažný výkon. S tým súvisí aj to, že veľa kulturistov užíva diuretiká a preháňadlá, a tým vylučujú viac vody a rovnako aj potrebné minerály ( elektrolyty ). Kulturisti, teda na súťaži vystupujú v stave dehydratácie.

Prejedanie sa

Po súťaži majú kulturisti tendenciu prejedania sa. To nevadí, pokiaľ sa jedná iba o pár dní alebo týždeň. Pokiaľ to trvá dlhšie, tak to môže viesť k veľkému nárastu telesného tuku. Veľa kulturistov, však robí väčšinu vecí správne, obzvlášť v období dlhodobej súťažnej prípravy. Jednou z nich je to, že rozdeľujú stravu do viacerých dávok, čo je jedným zo základných pravidiel, odporučujúcich každému od výživových špecialistov.