Sporttester: Ako si vybrať ten najlepší?

krokometer-porovnavanie

Krok za krokom, kilometer po kilometri. Hlavou sa vám ženú iba tri slová. Rýchlosť. Tempo. Vzdialenosť.

Či už trénujete na maratón, triatlon, alebo na iný vytrvalostný závod, snažíte sa udržať svoje tempo kilometer po kilometri. Aj keď ste len rekreačným bežcom a pokúšate sa aeróbne športovať a udržať si svoju hmotnosť, sú tieto údaje pre vás dôležité.

Sporttester je výborným nástrojom pre monitorovanie vzdialenosti, tempa, času, rýchlosti a hlavne vašej tepovej frekvencie.

Poznanie vašej aktuálnej tepovej frekvencie počas tréningu je dôležité, keďže jej rôzne úrovne plnia rozličné úlohy vo vašom tréningu: regeneráciu, znižovanie hmotnosti alebo vytrvalosť. Viac o dôležitosti úrovne tepovej frekvencie pre dosiahnutie týchto cieľov sa dozviete v tomto článku.

Preto sú rôzne úrovne tepovej frekvencie v sporttesteroch rozdelené do viacerých zón. Každá z týchto úloh má svoju zónu. Ak chcete v nej vydržať čo najdlhšie, musíte buď znížiť alebo zvýšiť tempo.

Ako si však vybrať ten najlepší sporttester z nepreberného množstva v ponuke? Zúžili sme výber na tých 8 najlepších pre vás z jednej z najrenomovanejších značiek na trhu.

Sporttester: Na čo sa pri výbere sústrediť?

Výber sporttestra je prakticky rovnaký, či už ste profesionálny športovec alebo úplný začiatočník. Mali by ste sa sústrediť na ich základnú funkčnosť, technické parametre a doplnkové funkcie.

Nakoniec, chcete taký sporttester, ktorý iba nevyzerá dobre, ale pomôže vám pri vašom tréningu stať sa chudším, rýchlejším alebo silnejším.

Medzi lídrov a najznámejšie značky na poli sporttesterov patrí spoločnosť Polar. A práve z jej produkcie sme pre vás pripravili zoznam ôsmych prístrojov, ktoré sú podľa nás najlepšie.

Základná funkčnosť

Sporttestery sú vlastne malé počítače, ktoré nosíte podobne ako náramkové hodinky na vašom zápästí. Monitorujú vašu prebehnutú vzdialenosť i spálené kalórie počas tréningu na základe vašich osobných štatistík. Najlepšie z nich od vás vyžadujú pri počiatočnej inicializácii vašu výšku, váhu, vek, atď., na základe ktorých vypočítajú cieľové zóny tepovej frekvencie priamo šité pre vás.

Ich súčasťou je hrudný pás, ktorý si počas tréningu pripevníte na vašu hruď. Ten potom bezdrôtovo vysiela aktuálnu tepovú frekvenciu do sporttestera, ktorý vás alarmom upozorní, akonáhle sa dostanete z vašej prednastavenej zóny.

Po tréningu automaticky ukladá údaje pre budúce použitie, buď na počítači alebo v mobilnom telefóne. Tie najlepšie sporttestery zároveň majú online program alebo aplikáciu, kde môžete zosynchronizovať tieto údaje z vášho tréningu a monitorovať svoje výkony a pokrok.

Technické parametre

Vyberte si taký prístroj, ktorý má dostatočnú kapacitu pamäte na uchovanie čo najväčšieho počtu tréningových hodín. Minimálnou hranicou by malo byť 20 hodín pamäte.

Podobné je to pri životnosti batérie. Pokiaľ bude mať batéria len krátku životnosť, alebo sa nebude dať dobíjať, použiteľnosť takého sporttestera bude len malá. Ideálne by mal mať dve batérie alebo možnosť dobíjania. Je už len na osobnej preferencii užívateľa, či siahne po prístroji, ktorý treba dobíjať každý týždeň, alebo radšej zvolí prístroj s dvoma batériami, na ktorý rok nebude musieť siahnuť.

Väčšina sporttesterov má rovnako široký intreval pre meranie tepovej frekvencie a to v rozsahu 15 až 240 úderov za minútu s presnosťou na jeden úder.

Doplnkové funkcie

Hovorí sa, že dokonalosť je v detailoch. Dozaista to platí i pre sporttestery. Doplnkové funkcie sú tým, čo oddeľuje najlepšie produkty od tých ostatných.

Ak váš prístroj má taktiež GPS signál, monitorovanie prejdenej vzdialenosti bude presnejšie.

Naozaj príjemnou vlastnosťou je i bezdrôtový prenos údajov medzi sporttesterom a vašim počítačom, prípadne aplikáciou na telefóne.

Polar V800

Pre: Veľké množstvo funkcií a použiteľnosť na mnoho športov. Vyrobený z kvalitných materiálov so skvelým dizajnom. Obsahuje výškomer.

Proti: Vysoká cena. Treba dokúpiť doplnkový snímač na cyklistiku. Časté dobíjanie.

Hodnotenie: 4,6/5

Polar V800 je ideálnym riešením pre široké spektrum športovcov.

Pri inicializácii zadáte svoje osobné údaje ako výška, váha, pohlavie, vek, atď. Na ich základe potom dostávate z prístroja naspäť presné údaje o vašom tréningu.

Na displeji sporttetera si potom nastavíte údaje, ktoré chcete počas svojho výkonu sledovať.

Okrem monitorovania vášho behu dokáže sledovať aj ostanú vašu pohybovú aktivitu počas 24 hodín, ak ho máte na ruke. S prídavným snímačom sleduje aj váš cyklistický výkon. Navyše zaznamenáva a zobrazuje údaje o tepovej frekvencii i počas plávania vo vode.

Vďaka indexu SWOLF môžete dokonca zlepšovať i vašu plaveckí techniku.

Dokáže monitorovať vašu bežeckú kondíciu vypočítavaním Bežeckého indexu. Ten na základe tepovej frekvencie a rýchlosti nameranej pri behu hodnotí vašu výkonnosť. Vy tak zakaždým viete, o koľko ste sa zlepšili v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Polar V800 dokáže zároveň rozoznať, či bežíte do kopca alebo z kopca a tieto údaje zohľadní pri výpočte.

Batéria vydrží iba 30 dní v časovom režime s monitorovaním každodennej aktivity. Pri aktívnom tréningu jej výdrž klesá až na 13 hodín tréningového času.

Polar RS 800CX SD

Pre: Dokáže vypočítať VO2max. Obsahuje výškomer. Monitoruje cyklistický výkon. Týždenné súhrnné štatistické prehľady.

Proti: Vysoká cena. GPS nie je zabudované, treba ho dokúpiť oddelene. Je síce vodotesný, ale pod vodou nemeria tep.

Hodnotenie: 4,4/5

Po odbehnutí prednastavenej vzdialenosti vás o tom upozorní zvukovým signálom. Taktiež dokáže monitorovať vašu bežeckú kondíciu počítaním Bežeckého indexu.

Dokáže sledovať vašu celkovú kondíciu vo forme Fitness Testu, ktorý stanovuje hodnotu VO2max (meria sa v ľahu).

Polar RS 800CX SD udrží v pamäti až 99 vašich posledných tréningov so všetkými údajmi. Zároveň vám indikuje stav pamäti, takže v každom okamihu viete, že ju treba uvoľniť.

Je síce vodotesný do 50m, ale vzhľadom na použitú technológiu presnosu v pásme 2,4 GHz nedokáže vo vode monitorovať tepovú frekvenciu.

Balenie obsahuje hrudný pás WearLink Digital. Taktiež obshauje senzor rýchlosti S3, ktorý sa pripevňuje na tenisku.

Polar RCX 5 G5

Pre: Výdrž batérie. GPS je v základnej výbave. Monitoruje tepovú frekvenciu pri plávaní. HIIT.

Proti: Treba dokúpiť cyklistický senzor.

Hodnotenie: 4,2/5

Všetci bežci, cyklisti, ale i plavci a ostatní atléti určite ocenia schopnosť tohoto sporttestera monitorovať tepovú frekvenciu, ako i ďalšie dôležité štatistiky pri tréningu.

Polar RCX 5 G5 nebol dizajnovaný iba pre bežcov. Na prenos dát využíva frekvenciu 5 GHz i 2,4 GHz naraz takže bez problémov zvláda plávanie i aktivity mimo vody.

Monitoruje tepovú frekvenciu v zónach, ktoré sa dajú zoptimalizovať na základe telesných parametrov konkrétneho používateľa. Pri prechode z jednej zóny do druhej na to upozorní zvukovým signálom.

Športové profily umožňujú rýchle prepínanie medzi rôznymi druhmi športov, takže ak trénujete na triatlon bude tento prístroj pre vás určite dobrou voľbou.

Taktiež zároveň dokáže monitorovať váš intervalový tréning.

Batéria vydrží až 8-11 mesiacov. Skracuje sa však výrazne pri intenzívnom používaní.

Polar RS 400 SD

Pre: Obsahuje senzor rýchlosti na nohu v základnej výbave. Veľká kapacita pamäte.

Proti: Je vodotesný, ale nemonitoruje tepovú frekvenciu pri plávaní. Nedá sa použiť na cyklistiku.

Hodnotenie: 4,2/5

Tento sporttester už prechádza zo skupiny prístrojov pre kondičné trénovanie medzi profesionálne zariadenia. Obsahuje totiž mnoho kvalitných nástrojov na diagnostiku tréningu.

Podobne ako predchádzajúce sporttestery dokáže vyhodnocovať Bežecký index, čo vám dáva možnosť sledovať, ako sa zlepšuje vaša kondícia pri behu.

Pri tréningu dokáže zaznamenať až 99 záznamov zo všetkými potrebnými štatistikami.

Snímač rýchlosti, ktorý sa pripevní na tenisku, dokáže sledovať vašu rýchlosť a prebehnutú vzdialenosť.

Taktiež monitoruje zóny tepovej frekvencie a dobu v nich strávenú (pri použití hrudného pásu WearLink). Vyhodnocuje i Fitness test počítaním VO2max.

Je vodotesný do 50m, ale nevie monitorovať vašu fyzickú aktivitu počas plávania.

Polar RCX 3 G5


Pre:
GPS je v základnej výbave. Nižšia cena v porovnaní s modelmi vyššej rady.

Proti: Nemá duálny vysielač tepovej frekvencie ako u Polar RCX 5 G5.

Hodnotenie: 4,2/5

Keďže nevie monitorovať tepovú frekvenciu pri plávaní (napriek tomu, že je vodotesný), je vhodný najmä pre bežcov prípadne cyklistov.

Ihneď po tréningu dokáže tento sporttester zhodnotiť prínos tréningu k vašej celkovej kondícii.

Na rozdiel od RCX5 však nedokáže monitorovať váš intervalový tréning.

Taktiež so nedajú nastaviť tréningové zóny podľa údajov z cyklistiky, ako je kadencia alebo rýchlosť, ale iba na základe tepovej frekvencie.

Dokáže však monitorovať rýchlosť a vzdialenosť, i Bežecký index.

Polar FT60

Pre: Nízka cena. Obsahuje GPS. Tréningový denník.

Proti: Nie je možné ho spárovať s prídavnými senzormi na cyklistiku alebo použiť pri plávaní.

Hodnotenie: 4,1/5

Na rozdiel od minimalistických modelov Polar FT4 a Polar FT7, obsahuje GPS a teda vy pri behu môžete sledovať vašu rýchlosť a prebehnutú vzdialenosť.

Disponuje navyše i kondičným programom STAR pre jednoduchšie riadenie tréningu a tréningovým denníkom. Program STAR vypočítava hodnotu VO2max a tak pravidelne kontroluje, či sa vaša kondícia zlepšuje.

Počas fyzickej aktivity vám Polar FT60 zobrazuje zónu tepovej frekvencie, pri ktorej najlepšie spaľujete kalórie. Vy tak viete, či pridať, spomaliť alebo rovnomerne udržiavať tempo.

Je síce vodeodolný, avšak počas plávania nemonitoruje váš výkon.

Dokáže zaznamenávať až 100 posledných tréningov.

Polar FT7

Pre: Pomocou špeciálneho programu dokáže rozoznať, či ste v zóne chudnutia alebo v zóne zvyšovania vašej vytrvalosti. Nízka cena. Výdrž batérie.

Proti: Neobsahuje GPS.

Hodnotenie: 3,9/5

Polar FT7 je užívateľsky príjemný prístroj, ktorý neobsahuje príliš veľa funkcií a je preto ľahko ovládateľný.

Niektorí bežci sa sústreďujú na znižovanie hmotnosti, naproti tomu niektorí chcú hlavne zlepšiť svoju vytrvalosť. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte, Polar FT7 je výborným analyzátorom jednej aj druhej časti.

Obsahuje zabudovaný program EnergyPointer, ktorý vám ukazuje, či práve pálite tuk, alebo zvyšujete svoju vytrvalosť.

Polar FT7 monitoruje dáta z hrudného pásu a vypočítava zóny tepovej frekvencie takže vždy viete, či treba pridať alebo spomaliť pre dosiahnutie vášho cieľa – chudnutia alebo vytrvalosti.

Monitoruje aj spálené kalórie a úrovne vášho bežeckého tempa.

Obsahuje tiež skorý indikátor výmeny batérie, ktorá vydrží jeden rok.

Polar FT4

Pre: Nízka cena. Výdrž batérie.

Proti: Neobsahuje GPS ani stopky.

Hodnotenie: 3,7/5

Polar FT4 je sporttester, ktorý zaznamenáva základné funkcie potrebné pri aeróbnom tréningu. Pokiaľ sa nechcete zaťažovať ostatnými štatistikami, je to tento ten pravý.

Polar FT4 je pre bežcov, ktorý chcú hlavne bežať. Neobsahuje žiadne sofistikované funkcie, ktoré by ste museli predtým dlho študovať v návode na použitie.

Monitoruje hlavne tepovú frekvenciu a spálené kalórie. Neobsahuje však stopky. Dáta vašich tréningov môžete synchronizovať do online aplikácie.

Neobsahuje GPS modul. Ak chcete získať údaj o vašej aktuálnej tepovej frekvencii počas behu, jednoducho priložte sporttester k hrudnému pásu.

Je vodeodolný do 30 metrov, jeho batéria vydrží jeden rok.