Sója ako jedinečný zdroj rastlinných bielkovín

soja

Sója je skvelým zdrojom bielkovín pre ľudí, ktorí hľadajú rastlinnú alternatívu živočíšnych bielkovín. Sója je strukovina a používa sa na výrobu rôznych potravín, od tofu cez tempeh až po edamame. Sú tiež skvelým zdrojom viacerých základných živín a spájajú sa s mnohými zdraviu prospešnými účinkami. Tu sa dozviete, aké výhody prináša zaradenie sóje do vášho jedálnička.

Čo sú sójové bôby?

Sója je strukovina, čo znamená, že patrí do rovnakej rodiny ako fazuľa, šošovica a arašidy. Pochádza z východnej Ázie a v súčasnosti sa pestuje v mnohých častiach sveta. Fazuľa sa môže konzumovať čerstvá alebo spracovaná na rôzne výrobky vrátane tofu, tempehu, misa, sójového mlieka a edamame. Sója je obľúbenou voľbou pre vegetariánov a vegánov, pretože je kompletným zdrojom rastlinných bielkovín.

Výživové výhody sóje

Sójové bôby sú skvelým zdrojom niekoľkých základných živín vrátane bielkovín, vlákniny a niektorých vitamínov a minerálov. Jedna porcia varených sójových bôbov obsahuje približne 15 gramov bielkovín, 8 gramov vlákniny a značné množstvo viacerých vitamínov a minerálov vrátane kyseliny listovej, železa, horčíka a fosforu.

Sójové bôby sú tiež skvelým zdrojom zdravých tukov. Hoci obsahujú malé množstvo nasýtených tukov, majú vysoký obsah polynenasýtených a mononenasýtených tukov, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca.

Zdravotné výhody sóje

Konzumácia sójových bôbov sa spája s mnohými zdravotnými prínosmi vrátane nižšieho rizika srdcových ochorení, zlepšenia zdravia kostí a zníženia rizika niektorých druhov rakoviny.

Zdravie srdca

Sójové bôby sú skvelým zdrojom viacerých živín, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca, vrátane vlákniny, polynenasýtených tukov a niektorých vitamínov a minerálov. Sú tiež dobrým zdrojom rastlinných bielkovín, ktoré sú spojené s nižším rizikom srdcových ochorení.

Zdravie kostí

Sójové bôby sú skvelým zdrojom viacerých živín, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí, vrátane vápnika, horčíka a vitamínu K. Konzumácia sóje sa spája so zlepšením zdravia kostí, najmä u žien po menopauze.

Rakovina

Niektoré štúdie spájajú konzumáciu sóje so zníženým rizikom niektorých druhov rakoviny vrátane rakoviny prostaty, prsníka a hrubého čreva. Na potvrdenie tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.

Ako zaradiť sóju do svojho jedálnička

Sója je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín a ďalších dôležitých živín. Tu je niekoľko nápadov, ako ju zaradiť do svojho jedálnička:

  • Pridávajte varené sójové mäso do šalátov alebo miešaných jedál.
  • Použite edamame ako predjedlo alebo prílohu.
  • Na raňajky si pripravte miešané tofu.
  • Vychutnajte si polievku miso ako predjedlo.
  • Vyrobte si vlastné sójové mlieko do smoothies a iných receptov.
  • Vyskúšajte tempeh ako náhradu mäsa v tacos, hamburgeroch a iných jedlách.

Záver

Sójové bôby sú skvelým zdrojom rastlinných bielkovín a niekoľkých základných živín. Konzumácia sóje sa spája s mnohými zdravotnými výhodami vrátane nižšieho rizika srdcových ochorení, zlepšenia zdravia kostí a zníženia rizika niektorých druhov rakoviny. Skúste zaradiť sóju do svojho jedálnička pridaním do šalátov, pripravte si tofu miešané na raňajky alebo si vychutnajte polievku miso ako predjedlo.