Sny vo vetre – Erika Jarkovská

sny-vo-vetre

Knihy z prostredia Indiánov ma po prečítaní príbehu Biele srdce začali baviť.  Ich pohľad na svet mi príde fascinujúci. Zmenilo sa niečo po tom, ako som chytila do rúk Sny vo vetre od Eriky Jarkovskej?

Historicko-romantický príbeh Sny vo vetre od slovenskej autorky Eriky Jarkovskej je strhujúcim rozprávaním o osudovej láske a jej protivenstvách.

Anotácia

V roku 1804 prezident USA Jefferson zostaví expedíciu a poverí ju úlohou nájsť schodnú obchodnú cestu zo St. Louisu k pobrežiu Pacifiku. Jedným z veliteľov expedície je William Clark. Sprievodkyňou sa im stane domorodá žena Sakagawea, do ktorej sa William zamiluje.

Ibaže Sakagawea je už ženou francúzskeho obchodníka a má s ním syna Jean-Baptista. Jeana v dospelosti osud spojí s nemeckým vojvodom a na istý čas sa stane jeho spoločníkom. Aj pre Jeana pripravil život osudovú lásku – krásnu Anastáziu, dcéru veliteľa zámockého pluku.

Ako sa však zdá, William ani Jean nemajú príležitosť prežiť život po boku milovanej ženy. Ale je osud skutočne taký tvrdý a sú ich sny naozaj iba poletujúce vo vetre?

Pútavý príbeh sa odohráva v americkej Louisiane, vo Wyomingu aj v nemeckom kráľovstve Württemberg v rokoch 1804 až 1883. Kniha rozohráva pred čitateľom osudy hlavných hrdinov, ktorými sú skutočné dejinné postavy.

Cieľom autorky však nebolo odhaľovať dejepisnú pravdu; chcela iba poukázať na to, že história mohla pokojne plynúť aj tak, ako si to dovolila napísať.

O autorke a vydavateľke

Erika Jarkovská vyštudovala chémiu v Banskej Štiavnici. Dnes žije a pracuje vo Zvolene.  Literárnej tvorbe sa venuje od roku 2011. Venuje sa, ako sama vraví, takému menšinovému žánru. Spracováva príbehy z čias osídľovania severoamerického kontinentu.

Na tento svet sa díva reálne, pretože nevynecháva ani temné stránky obdobia – takmer až úplné vyhladenie indiánov. Eriku inšpiroval k písaniu príbeh Bojovníci dúhy a ich ďalší diel s podobnou tematikou. Obdivuje prírodu, astronómiu a hviezdy.

Aké sú Sny vo vetre?

Príbeh by sme mohli rozdeliť na tri časti, pričom v každej je rozprávačom jeho hlavná postava. Tento prechod bol oddelený citátom. Zmena na mňa nepôsobila rušivo a novému deju som sa pomerne rýchlo prispôsobila. Myslím si, že toto oživenie pozitívne ovplyvnilo vývoj deja.

Erika si dala záležať aj na opisoch situácií a prostredia. Vieme, že sa inšpirovala skutočným príbehom. Ale tak reálne všetko opísať do každého najmenšieho detailu je skutočne umenie.

Ak človek vytvára fikciu, je to všetko o jeho predstavivosti. Ak sa má autor držať historického kontextu a istých pravidiel a vytvoriť niečo takéto, tak je skutočne jeho fantázia veľká.

Myslím si, že kniha je vhodná skôr pre nežné pohlavie. Hoci by k nej mohli mať blízko aj muži, musia dopredu rátať s tým, že ide o romantický príbeh. Veľmi sa mi páčili opisy lásky a túžby hlavných postáv. Najmä ich vnútorné monológy a toky myšlienok. Nič nebolo prehnané a prítomné erotické scény boli primerané potrebám knihy.

Zaujala ma tiež myšlienka o dôležitosti činov. Týkala sa toho, že činy  a naše konanie sú dôležitejšie, než hocijaké slová. Pokiaľ to, čo by sme teoreticky povedali, nedokážeme tým, ako sa správame, tak to potom nemá žiaden význam. A láska aj hory prenáša. Toto príslovie má niečo do seba, a to sa nikdy nezmení.

Autorka nás celý čas nechávala v napätí. Gradácia deja bola postupná a práca s postavami či dialógmi bola výrazná. Takže za mňa opäť palec hore.

Komu knihu odporúčam?

Myslím si, že kniha zaujme skôr ženy než mužov, práve pre prítomné romantické a erotické prvky, ktoré robia príbeh výnimočným. Hoci pri písaní boli použité skutočné udalosti, sú doplnené autorkinou fikciou. Erika Jarkovská všetkým dokázala, že jej fantázia siaha veľmi ďaleko.

Historická romanca je plná životných myšlienok, nad ktorými sa čas od času zamyslíme. Všetky však smerujú k tomu, že pravá láska prekoná každú prekážku. Veľkým bonusom je príťažlivý muž na obálke. Kniha nebude zdobiť vašu poličku len obsahom, ale aj vizuálom.