Sara Raasch-Sníh nebo popel

Sara Raasch bude na Humbook Feste, kde okrem iného predstaví aj svoju trilógiu Sníh nebo popel. Prečítala som a rdím sa do skupiný sklamaných. Prečo?

Mám rada fantasy knižné série. Pokiaľ je v nich ešte dávka romantiky, tak neváham. To je presne to, čo potrebujem a od kníh do istej miery aj očakávam. Mám pocit, že tu som sa ale riadne sekla s výberom.

Keďže vám chcem chcem povedať o celej trilógií naraz, svoje pocity a dojmy opäť zhrniem do pár bodov, aby som vám ju celú čo najobjektívnejšie priblížila.

Obálka

Vždy ma na knihách najprv upúta obálka. Som rada, že sa CooBoo rozhodlo nechať pôvodné prevedenia, pretože sú úžasné a veľmi fotogenické (dôležitá vec pre knižných blogerov!). Práve obálky ma navnadili na čítanie a vyvovali vo mne očakávania, čo je možno aj chyba, pretože by som bola menej sklamanejšia.

Ale jednoznačne, knihy sú po grafickej stránke na jednotku . Taktiež chválim aj mapy sveta, ktoré nájdeme vo vnútri. Som rada, ak sú knihy niečím iné a výnimočné. Čitateľ si k nim tak môže vytvoriť ešte lepší vzťah.

Myslím, že nebudem jediná, ktorá tvrdí, že táto trilógia v sebe nesie obrovský potenciál. Prvú časť napísala Sara ešte ako tínedžerka. Je úžasné, čo všetko sa zrodí v hlave tak mladého človeka. Lenže nápad a zápletka nie je všetko. Fantasy svet kráľovstiev pomenovaných podľa ročných období je pre mňa pozitívny bod.

Najmä ich vizualizácia v spomenutých mapách. Chválim taktiež aj boj o moc nielen zbraňami, ale aj diplomaciou a medziludskými vzťahmi. Ale niekedy tieto aspekty nestačia na napísanie kvalitnej knihy, ktorú by som s veľkou ochotou postavila na piedestál.

Čo ma veľmi mrzí, pretože možno keby bola Sara vypísanejšia. Alebo keby sa niektoré veci viac konzultovali… tak by všetko vyzeralo úplne inak. Mám rada fantasy, ale na túto trilógiu som asi pristará. Ako vnímate spracovanie vy?

Toto mladé žiena bolo podľa mňa celý čas mimo. Jej ľud je uveznený na otrockých prácach a ona rieši love story. Keď sa stane panovníčkou, rieši zase len chlapov. Všade kam pride, má neuveriteľné šťastie, všetko sa hneď podarí, maximálne s menšími komplikáciami. Akože vážne? Síce bola odvážna, plná sily a ideálov.

Podľa mňa z nej Sara vytvorila umelú hrdinku, do ktorej sa za žiadnych okolností neviem vžiť. Hoci mám schopnosť empatie na vysokej úrovni, Meira mi vôbec nebola blízka a pokojne, keby sa z knihy vyškrtla a nahradila niekým iným, neprekážalo by mi to.

Mám pocit, že keby som preskočila aj polovicu z každej knihy, vždy by som vedela, čo sa deje. Neviem, či zrovna toto považujem za chybu. Možno áno, možno nie. Nevadí. Ale!

Mráz nebo noc, čo je záverečný diel trilógie, vysoko prekonal moje očakávania. Už som bola sklamaná, ale keďže som prečítala oba diely, chcela som vedieť, ako sa to všetko skončí.

Prvá polovica nenapovedala nič, že by som si príbeh nakoniec zamilovala, ale ono sa to potom stalo a všetko sa rozbehlo. Konečne príbeh obsahoval viac napätia, dynamiky a všetkého, čo mi doteraz chýbalo.

Autor každou svojou knihou dozrieva, preto som rada, že aj u Sary je citeľne vidieť ten progres. Takže kto sa bojí dočítať finale série Sníh nebo popel, nebojte… autorka nám všetko vynahradí.

Otrepané frázy, predvídateľný dej. Čo je však najhoršie, dlho mi trvalo začítať sa, preto som knihy často neodkladala. Myslím, že táto trilógia sa stratí medzi inými kúskami na našom trhu. Čo je veeeeeeľmi veľká škoda.

Ošiaľ a propagácia okolo Humbooku Sare veľmi pomôžu a určite si nájde aj svojich priaznivcov. Klišé nevnímam ako negatívum, ale bolo to niečo, čo som si veľmi všímala. Na obranu autorky ale musím povedať, že dnes je klišé skoro všetko, preto tento fenomén musíme pomaly ale isto ignorovať.

Komu knihu odporúčam?

Máte radi fantasy? Silné a odvážne hrdinky? Príbehy nabité emóciami? Myslím si, že trilógia Sníh nebo popel si stále nájde svojich milovníkov, len ich možno bude pomenej. Nemôže sa nám predsa páčiť všetko rovnako.

Keby som bola mladšia, alebo by som toho mala menej načítané, určite by sa mi svet ročných období páčil. Teraz však knihe môžem dať 3 a pol hviezdičky a veriť, že ďalšie knihy Sary Raasch budú už len lepšie a lepšie.