Sima Martausová zaspievala na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade

dsc_2595-199x300-3284477Speváčka Sima Martausová zaspievala pred tisíckami ľudí na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade. Známa hudobníčka je jedným z troch stoviek hostí. Naživo predstavila oficiálnu hymnu P15 „Poklad“, v ktorej je zhrnuté  hlavné posolstvo celej akcie. Pridala i ďalšie piesne. Nechýbal singel debutového albumu s názvom Dobrý deň, to som ja “Normálny život” a skladba “Ja si ťa nedám”.

Na záver zaspievala pieseň “Nádherný svätý”, s ktorou vyhrala súťaž Gospeltalent. Sima vystúpila počas úvodného bloku, v rámci ktorého sa konali i ďalšie vystúpenia a katechéza s eparchom Petrom Rusnákom. Hymna, za ktorou stojí, po prvýkrát zaznela v závere minulého roka. Hudbu s textom pripravila samotná speváčka, noty, akordy a mp3 nahrávka je na stránke P15.
“Je to pre mňa veľká česť, že som mohla zložiť pesničku na také krásne podujatie. Keď mi zavolal režisér programu, bola som nadšená, že to môžem skúsiť a nebolo to vôbec ťažké. Je to krásna téma. Pred skladaním som sa modlila, aby mi Boh dal dar zložiť ju podľa jeho predstáv,” hovorí speváčka Sima, ktorá sa narodila v roku 1988 v Považskej Bystrici. V roku 2009 vyhrala speváčka s piesňou Nádherný Svätý v súťaži Gospeltalent a o dva roky uviedla na trh debutový album Vyzliecť si človeka. Držiteľka dvoch cien Zväzu autorov a interpretov (ZAI) v kategóriách Objav roka a Album roka ponúkla aj druhý štúdiový počin Dobrý deň, to som ja. Tretí album sa volá Na Pravom Poludní. Je zároveň členkou Radošinského naivného divadla. Hymnu vytvorila po oslovení tímu P15.
“Blahoslavenstvo o čistých srdciach, ktoré uvidia Boha, je prísľub, ktorý sa “neoblieka” do nadupaných rytmov ani bombastickej hymny. Je to skôr nesmierne krehké prianie nás všetkých. Niečo, čo spieva duša. Preto sme oslovili Simu Martausovú, ktorá dokáže piesňam vdýchnuť človečenstvo aj hlbokú dušu, a to aj bez veľkého symfonického orchestra,” vysvetľuje výber autorky jeden z členov centrálneho tímu P15 Pavol Danko. “Čisté srdce je najväčší poklad, preto ten názov. A podobnosť slov Poklad a Poprad pocSima Martausová zaspievala na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade
Pochopiteľne vôbec nie je náhodná,” dodáva Danko, režisér P15, ktoré nadväzuje na Svetové dni mládeže (SDM). Špeciálny program šitý na mieru je zameraný na odkrývanie pokladov. Láka na umelecké čísla, ale aj na slávenia a modlitby, ktoré sa mladým predstavia v netradičnom šate.

Národné stretnutie mládeže P15 v Poprade, ktoré potrvá do nedele, organizuje Rada pre mládež a univerzity KBS s tímom dobrovoľníkov.        V podobných rozmeroch sa akcia koná po druhýkrát. Predminulý rok sa konala v Ružomberku. Bola to alternatíva pre tých, ktorí nemali možnosť vycestovať na Svetové dni mládeže v brazílskom Rio de Janeiro. Slovenská alternatíva mala vtedy svoju hymnu pod názvom “Nádej svitania”. Z portugalčiny ju preložil novinár Tomáš Hudák. O jej prípravu v slovenčine sa postarala kapela Ameň Kameň. Na kanáli youtube si ju pozrelo niekoľko tisíc ľudí. Zaznela aj v Brazílii, organizátori Svetových dní mládeže (SDM) jej venovali svoj priestor na webstránke rio2013.com. Záujemcovia ju môžu nájsť text noty, akordy a videoklip na stránke SDM.


Komunikačný tím P15