Ako prekonať a zvládnuť rozchod

Partnerské vzťahy sú alfou a omegou, najmä v dnešnej dobe. Čo nefunguje, to vymeníme bez toho, aby sme sa to pokúsili opraviť. Viac premýšľame hlavou, ako sa snažíme počúvať naše pocity. A keď aj, tak sa vyskytne známa fráza: „Nie je to také, ako predtým,“ alebo „zaslúžiš si lepšieho/lepšiu“.

Áno, dnešná doba je poznačená nielen premýšľaním nad vzťahom, ale aj častejším nachádzaním dvoch ľudí, ktorí sú odlišní a zameriavajú sa práve na to. Vzťahy sú tak oveľa väčším fenoménom ako to bolo kedysi, keď ľudia, hoci aj odlišných pováh, mali závideniahodný vzťah.

Druhým fenoménom dnešnej doby sú rozchody. Je to už takmer samozrejmá súčasť každého z nás. Koľko ich máš za sebou ty? Dookola nás spoločnosť presviedča, že je to normálne a bežné. Akoby to bol krok k ďalšiemu vzťahu. A potom čo? Znova k ďalšiemu?

Nie ste v tom sami

Nech je to ako chce, rozchod bolí. Rozchod vie narobiť poriadnu spúšť na duši. V hlave víria rôzne myšlienky. Ak sú zlé, dokážu doslova paralyzovať telo až do takého stavu, že človek nie je schopný žiadnej práce. Alebo od tých všetkých myšlienok nevie čo má robiť. V hlave sa mu prehráva rôzny scenár, čo by mohol robiť, ale tými emóciami je tak paralyzovaný, že nakoniec neurobí nič.

Vyššie popísané určite neplatí pre každého. Každý z nás je predsa jedinečný, no rozchod zasiahne takmer všetkých z nás. Ako sa z neho dostať? Sám som prežil zopár rozchodov. Prvé dni, týždne ba dokonca aj mesiace boli ako na tej najhoršej hojdačke. Jeden deň som mal svet pri nohách a druhý som o tie nohy zakopával.

Hoci je to chúlostivá téma, na rôznych portáloch či v knihách možno nájsť návod, ako prekonať tento stav. Nebudem ti tu tlačiť do hlavy prečítané rady o tom ako si máš kúpiť zmrzlinu a zjesť ju na kilá. Vyplakať sa do vankúša a dúfať, že ti cinkne SMSka od ex, že sa k tebe chce vrátiť.

Toto nie je Steelovka, ale život! A toto bude môj manifest. Verím, že aspoň z časti ti pomôže alebo ťa aspoň usmerní pri prekonávaní rozchodu. A možno si práve po rozchode a hoci v tom čase máš vlastné myšlienky, možno ti aspoň pomôže pochopiť, že v tej situácii nie si sám.

Rozchodový manifest

V mojom manifeste k rozchodom ti chcem opísať, ako som sa s tým obdobím vysporiadal ja a ako postupujem v tejto veci. Keďže v dnešnej dobe to bez rozchodu „nejde“.

1. Daj to zo seba

Asi najbežnejším prípadom po rozchode je, že by si sa chcel/a z toho vyrozprávať. A aj to urob! Nie je nič horšie ako to držať v sebe. Daj to zo seba von. Porozprávaj sa o tom so svojimi známymi. Určite sa ti uľaví a zároveň si vypočuješ aj názor druhých.

Okrem toho prídeš aj na iné myšlienky, a to je najpodstatnejšie. Dobre spravíš, ak si všetky tie myšlienky a pocity zapíšeš. Uvidíš, že sa ťa uľaví. Píš naozaj všetko. Od prvej po poslednú myšlienku. Možno v jednej z nich nájdeš takú, ktorá ťa posunie ďalej v tvojom živote.

2. Kontakt

Veľmi diskutovaný bod. Mám alebo nemám sa ozvať? A keď áno, tak ako a kedy? Milión otázok a žiadna odpoveď. Spočiatku, po rozchode budeš mať nutkanie ozvať sa svojej či svojmu ex. Ak to naozaj chceš spraviť, urob to. A urob to hneď! Napíšte si, skúste sa stretnúť.

Možno si teraz mimo z prečítaného. Ale v tom stave s človekom lomcujú rôzne emócie a práve tých sa musíš zbaviť. Ale upokojím ťa. Aj keď to spravíš, rýchlo pochopíš, že to nebol až tak dobrý nápad a väčšinou to stroskotá už pri písaní si. Čo je dobré.

Ten rozchod prišiel pre nejaký dôvod a len v mizivom percente sa stane „zázrak“ medzi dvomi rozídenými. Ak si to teda skúsil, nevadí, aj to je dôkaz liečby, že tvoje sebavedomie neutrpelo príliš veľkú ranu a z rozchodu sa otrasievaš. Ale určite ti viac odporúčam nekontaktovať bývalého/bývalú. Začni pracovať na svojom novom živote a toto je jeho prvým krokom.

3. Ďalší vzťah

Dáme tretí fenomén? Dáme! A tým je, že hneď po rozchode sa niektorí vrhnú do ďalšieho vzťahu. Predsa nebudem sám/sama. Človek sa ešte nespamätal z predošlého vzťahu, ex mu ešte stále behá hlavou, ale prišiel nový objekt a čo keď je to ten posledný/posledná?!

Hneď ti aj odpoviem, nebude to posledný. Ďalšiemu vzťahu daj čas. Najskôr sa musíš vysporiadať s rozchodom, ale aj sám so sebou, aby si potom mohol/mohla tú svoju výnimočnosť ponúknuť ďalej. Buď najskôr spokojný/á sám so sebou, nájdi svoje vnútorné šťastie a tak urobíš šťastného aj toho ďalšieho partnera či partnerku.

4. Čas niečo urobiť či vytvoriť

Vyššie som už načrtol, že najskôr musíš byť ty šťastný/šťastná. A práve preto si nájdi niečo, čo ťa baví. Rád cvičíš alebo si chcel začať? Výborne! Neváhaj, choď do toho fitka či športového klubu. Alebo ťa baví niečo iné? Teraz je ten správny čas sa tomu venovať.

Prídeš na iné myšlienky, zdvihne sa ti podlomené sebavedomie a začneš nachádzať v tom čomu sa venuješ istú formu šťastia. Že nevieš čo ťa baví? Tak skúšaj. Choď aj do toho fitka či na tréning do nejakého športového klubu…a skúšaj. Rozširuj svoj okruh záujmov a určite nájdeš to, čo ťa baví a napĺňa.

A to je podstatné, aj popri práci si nájsť čas na sebarealizáciu. Predsa keď si v pohode, tak aj práca je v pohode. Tu platí, že podobné sa priťahuje. Takže buď v pohode a všetko bude v pohode.

5. Tráv čas s kamarátmi

Po rozchode je ten najlepší čas stretávať sa so známymi a kamarátmi. Zavolaj ich von. Pokecajte o všetkom možnom. Choďte niekam – na malý výlet, niečo zorganizujte alebo len tak sa prejdite. Jednoducho, tráv čas v spoločnosti ľudí, ktorí sú ti blízki.

6. Neboj sa zoznamovať

Nemyslím tým, že teraz budeš vymetať online zoznamky a dohadovať si rande alebo na ulici oslovovať a flirtovať s každým, koho stretneš. To nie! Myšlienka tohto bodu je iná. Kľudne sa prihovor na ulici ľuďom, hoci aj rovnakému pohlaviu. Hoci by to mala byť len nejaká malá poznámka, urob to.

Nie za účelom okamžitého vymieňania si telefónnych čísiel a dohadovania si rande. Ide skôr o prihovorenie sa aj cudzím ľuďom. A prečo? Len tak. Takýmto spôsobom si vytváraš novú a stále väčšiu vnútornú pohodu. Budeš uvoľnenejší a nabije ťa to novou energiou a kto vie, možno natrafíš na toho, na koho ťa všetky tie predošlé vzťahy pripravovali.

Tak! To je môj rozchodový manifest. Možno ti je veľa vecí z neho známych, ale úprimne, dodržiavaš to? Predsa, po rozchode sa človek viac podobá klbku emócií ako racionálne rozmýšľajúcemu tvorovi. Ale buď k sebe úprimný. Ako veľmi sa chceš dostať z rozchodu, niečo pre seba urobiť, byť so sebou spokojný?

Ak je tvoja odpoveď, že čo najskôr, tak ti k tomu dopomôže týchto šesť bodov. A pamätaj, všetko potrebuje čas. Aj tvoj aktuálny porozchodový stav pominie. A to je tá najpozitívnejšia správa. K tomu sa však môžeš skôr dopracovať aj týmto manifestom.

Aké sú dôvody rozchodu?

Rozchody nikdy nie sú ľahké, ale niekedy sú nevyhnutné. Môžu byť srdcervúce, ale nakoniec môžu viesť k novým a lepším veciam. Ak uvažujete o rozchode, je dôležité zvážiť dôvody prečo. Tu sú niektoré z najčastejších dôvodov rozchodu.

Nedostatok komunikácie: Komunikácia je kľúčová v každom úspešnom vzťahu. Ak sa vy a váš partner nesnažíte komunikovať alebo ak nekomunikujete efektívne, môže to viesť k narušeniu dôvery a porozumenia. To môže viesť k nevôli, hnevu a nakoniec k rozchodu.

Neriešené konflikty: Konflikty sú prirodzenou súčasťou každého vzťahu a môžu byť zdravé, ak sa správne riešia a vyriešia. Ak obe strany nie sú schopné dosiahnuť kompromis a vyriešiť konflikty, môže to viesť k rozchodu.

Rozdielne hodnoty: Časom sa vaše hodnoty a presvedčenia môžu líšiť od hodnôt a presvedčení vášho partnera. Ak sú tieto rozdiely výrazné a nezmieriteľné, môže to viesť k rozchodu.

Nezdravé návyky: Ak má jeden z partnerov alebo obaja nezdravé návyky, ktoré ovplyvňujú druhú osobu, napríklad závislosť alebo zneužívanie, rozchod je často najlepším riešením.

Strata príťažlivosti: Časom sa môže príťažlivosť vytratiť. Ak jedna osoba už nie je pre druhú osobu príťažlivá, môže to viesť k rozchodu.

Bez ohľadu na to, aký je dôvod rozchodu, je dôležité byť k sebe a k partnerovi úprimný. Nájdite si čas na zhodnotenie situácie a uistite sa, že robíte správne rozhodnutie.

Ako sa správať po rozchode?

Rozchody sú ťažké, najmä ak bol vzťah zmysluplný. Je dôležité si uvedomiť, že pocity smútku a hnevu sú normálnou reakciou na koniec vzťahu. Je tiež dôležité dopriať si čas na spracovanie emócií a uzdravenie. Tu je niekoľko tipov, ako sa správať po rozchode.

Priznajte si svoje pocity. Je dôležité uznať a prijať svoje pocity a emócie. Nesnažte sa popierať alebo ignorovať svoju bolesť, hnev či smútok. Je v poriadku cítiť tieto emócie a je dôležité dať si čas na to ich spracovať.

S niekým sa porozprávajte. Je užitočné o svojich pocitoch s niekým hovoriť. Môže to byť priateľ, člen rodiny, poradca alebo terapeut. Rozhovor s niekým vám môže pomôcť spracovať vaše emócie a poskytnúť vám podporné ucho.

Starajte sa o seba. Je dôležité starať sa o seba fyzicky, emocionálne a duševne. Cvičte, jedzte zdravo, nájdite si čas pre seba a robte veci, ktoré vám robia dobre.

Vyhýbajte sa nezdravým mechanizmom zvládania. Keď sa snažíte vyrovnať s rozchodom, je ľahké siahnuť po nezdravých mechanizmoch zvládania, ako je alkohol alebo drogy. Tieto nezdravé mechanizmy zvládania môžu zhoršiť váš emocionálny stav a mali by ste sa im vyhýbať.

Snažte sa zostať pozitívni. Je dôležité zostať pozitívny a sústrediť sa na budúcnosť. Snažte sa držať ďalej od negatívnych myšlienok a pocitov.

Stanovte si hranice. Je dôležité, aby ste si s bývalým partnerom stanovili hranice. Tie môžu zahŕňať obmedzenie kontaktu alebo nediskutovanie o rozchode. Stanovenie hraníc vám môže pomôcť uzdraviť sa a ísť ďalej.

Toto je len niekoľko tipov, ako sa správať po rozchode. Je dôležité si uvedomiť, že každý sa lieči svojím vlastným tempom a je v poriadku, ak si na to dáte toľko času, koľko potrebujete.