Pýtajte sa, žiadajte a nenechajte sa odradiť odpoveďou NIE

Piatok, 05. Júl 2013, 18:40, Zverejnil

„Ak môžete niečo získať a 

nemôžete nič stratiť tým, že o niečo požiadate,

tak o to požiadajte.“

(W. Clement Stone)

thumbnail_300_300_1346014213-vizitka-nie_-8738378

Jedna životná múdrosť hovorí: Žiadaj a budeš dostávať. Svet reaguje na tých, ktorí o niečo žiadajú. Ak sa opýtate, dostanete rôzne druhy informácií, myšlienok, mien vplyvných ľudí a dokonca aj peniaze. Rozhodne stojí za to žiadať o to, čo chcete. Žiadanie je veľmi dôležité, je to silný nástroj k dosiahnutiu úspechu. Napriek tomu,mnoho ľudí nikdy nepožiada o informáciu, pomoc, podporu, peniaze a čas, ktoré potrebujú k dosiahnutiu svojich cieľov. Cítia sa hlúpo, že si musia priznať, že to nezvládnu sami. Boja sa odpovede „nie“ alebo odmietnutia. Je veľmi dôležité naučiť sa žiadať a pýtať sa.A vysporiadať sa aj s negatívnou odpoveďou. Skôr či neskôr sa totiž na ceste za svojimi cieľmi dostanete do situácie, keď budete musieť požiadať o pomoc alebo o radu.

Prečo ľudia nežiadajú:

  1. zastávajú názor, že nie je správne o niečo požiadať
  2. majú obavy, majú strach, aby nevyzerali bláznivo, hlúpo, aby sa nestrápnili, aby si o nich iní nemysleli, že sú v núdzi či žijú v chudobe.
  3. Chýba im sebadôvera a sebavedomie.
  4. majú strach z odmietnutia, zo slova NIE.

Riskujte a požiadajte o čokoľvek, čo potrebujete alebo čo chcete. Žiadajte o informácie, o kontakty, o biznis, o dobré tipy, o vyjasnenie nedorozumení, o spätnú väzbu, o čokoľvek.Ak aj budete počuť NIE, čo najhoršie sa môže stať? Nič. Ostanete presne na tom istom mieste, ako keď ste požiadali. Situácia sa nezhorší, ostane rovnaká ako predtým.  Žiadaním nikdy nič nestratíte, môžete len získaťAk však dostanete kladnú odpoveď, ste na tom lepšie a môžete sa posunúť dopredu.

Ak chcete byť úspešní, musíte sa naučiť vysporiadať sa s odmietnutím. Neberte to osobne, slovo „nie“ nie je ponižujúce. Ak niekto povie „nie“, poďakujte a choďte ďalej a požiadajte niekoho iného. Je mnoho dverí, ktoré sa pred vami otvoria, keď ste pripravení požiadať a nevzdať to.

Ako požiadať o to, čo chcete?

  1. Žiadajte s očakávaním odpovede áno aj nie.  Predpokladajte, že môžete uspieť. Nepredpokladajte, že to, čo chcete, nedostanete. Vždy sa však dopredu pripravte na to, že niektorí odpovedia „áno“ a niektorí „nie“.
  2. Požiadajte niekoho, kto vám reálne môže dať to, čo chcete. Nepýtajte sa kohokoľvek, dobre si premyslite, koho požiadate a o čo ho požiadate.
  3. Žiadajte jasne a konkrétne. Buďte presní. Premyslite si jasne, o čo žiadate. Nejasné otázky prinášajú nejasné odpovede a nejasné výsledky. Napríklad, ak žiadate o peniaze, žiadajte konkrétnu čiastku. Ak vám nevyhovuje chovanie niekoho druhého, povedzte presne, ako si prajete, aby jeho/jej chovanie vyzeralo.
  4. Žiadajte znova a znova. Je prirodzené, že ak žiadate iných, aby sa podieľali na plnení vašich cieľov, niektorí ľudia skrátka odmietnu. Podstatné je nevzdať saKeď niekto povie nie, neprestávajte žiadať. Musíte neustále žiadať, až sa napokon dočkáte.

Urobte ešte dnes:

Zostavte si zoznam vecí, o ktoré potrebujete požiadať, aby ste sa priblížili k svojmu cieľu, ale nepožiadali ste zatiaľ o ne (pozrite sa na oblasti: financie, kariéra, zdravie, vzťahy, zábava a odpočinok, osobné plány a koníčky). Ku každej žiadosti si napíšte, čo spôsobilo, že ste o ňu zatiaľ nepožiadali. A zhodnoťte, aký by to malo prínos pre vás a váš život, keby ste o ňu požiadali. A potom si stanovte termín, kedy požiadate a meno osoby, ktorú požiadate. Majte pripravené aspoň tri mená.

 

Navštívte moju webovú stránku www.coach4you.sk a začnite každý deň dávkou motivácie a inšpirácie, ktorú vám zašlem na váš mail.