Prečo robia múdri ľudia drepy

Každý z nás má veľa svalov, no bohužiaľ, horšie to je s ich objemom. Ten u žien obsahuje asi 25 – 35 percent celkovej telesnej hmotnosti a u mužov 40 – 50 percent. Zdravé, silné telo je teda tvorené z jednej polovice svalovou hmotou. Choré, unavené telo obsahuje 30 a viac percent tuku. Ak má byť sval zachovaný, tak musíme s ním hýbať. Svalstvo nôh tvorí tretinu telesnej hmotnosti. Preto robia múdri ľudia už dlhé storočia drepy.

Viac elektrární – viac energie

Vaša životná energia, vaša dynamika, váš elán sa bude aj pri písacom stole vytvárať v bunkách vášho tela. Tieto malé telesné elektrárne sa nazývajú mitochondrie. V nich sa žije, v nich prebieha látková výmena, v nich sa získava energia a spaľuje sa prebytočný tuk.

A kde sa tieto elektrárne ukrývajú ? Ani v tuku, ani v pneumatikách okolo pásu, ani v zanesených cievach. Sú vo svalstve. Netrénovaná svalová bunka vyzerá biedne. Je slabá, ochabnutá a má veľmi málo mitochondrií.

Dobrým svalovým tréningom si môžete aj vy tieto elektrárne zaobstarať. Môžete si vystaviť šesťkrát toľko elektrární, šesťkrát toľko životnej energie a len tak mimochodom sa vám podarí zbaviť prebytočný tuk. Jeden tukový vankúšik za druhým budú nahradzovať svaly a sami pocítite, ako denne narastá vaša sila a energia. 

Tajomstvo úspechu

Nepotrebujete mať obrovské svaly, nemusíte tráviť hodiny na posilovacích strojoch. V prvom rade potrebujete viac červených svalových vlákien – nie väčšiu svalovú hmotu. A tieto vlákna môžete získať vytrvalostným tréningom, nepotrebujete k tomu veľké závažia ! Stačí vám len vlastné telo. Ďalej potrebujete bielkoviny, aby svaly mohli rásť, a to aj v spánku.

Svaly sa totiž skladajú z bielkovín. z malých stavebných kameňov, ktoré sa nazývajú aminokyseliny. Tie pomáhajú svalom rásť. A v neposlednom rade potrebujete horčík, aby sa vaše elektrárne mohli rozrastať, čo prinesie väčšiu výkonnosť a vytvárali viac energie.

Energetická revolúcia

Keď teraz vykonávate vytrvalostný tréning, beháte v parku, či jazdíte na bicykli, tak cvičíte svoje svaly. Tie premieňajú energiu pomocou kyslíka v pohybe. A pritom sa deje niečo veľkolepé: svalové vlákna zčervenajú vďaka myoglobínu, loďke na prenos kyslíka a mitochondrie rastú. A s nimi aj aktivita enzýmov požierajúca tuky, ktoré vykonávajú svoju prácu v malých kamienkoch na spaľovanie tuku.

Okrem toho sa vo vašich svalov, vďaka vytrvalostnému tréningu, vytvára sieť jemných ciev ( kapilár ), teda aká si dopravná infraštruktúra pre transport kyslíka.

Toto všetko je energetickou revolúciou: viac mitochondrií, viac myoglobínu, viac enzýmov, ktoré odbúravajú tuk, a viac ciev dohromady znamená, že svaly spália viac tuku. Pretože to je možné s pomocou kyslíka. A ten tiež prebúdza k činnosti mozog.

Čo je to energia ?

Jednotku energie poznáte. Je to kalória. Jedna kalória vyjadruje množstvo energie, ktorá je potrebná pre ohriatie jedného gramu vody z 14,5 na 15,5 stupňov Celzia. Jedna kilokalória zodpovedá 4,18 kJ. Jedna kalória, ale nikdy nie je to, čo čítate v tabuľkách. Jednou kalóriou bielkoviny zoštíhlite a jednou kalóriou bravčového sádla priberiete.

Energetická bilancia je jasná. Všetci vieme, čo sa nám usadzuje na bokoch. Kalórie z taniera vo forme sacharidov, tukov a bielkovín, mínus spálená energia vo svaloch. Bohužiaľ to len tak nespočítame, pretože telo nie je sporák s meračom spotreby.

Bazálny metabolizmus určujete vy. To je množstvo energie, ktoré je nutné k udržaniu telesných funkcií v kľude – teda myslenie, činnosť orgánov, tlkot srdca, dýchanie a teplota. Hodnoty bazálneho metabolizmu závisia od množstva svalovej hmoty, od génov, veku, pohlavia a hormonálneho stavu. Čím sú vaše svaly aktívnejšie, tak tým vyšší máte bazálny metabolizmus.

Ten pôsobí na podiel celkovej energetickej bilancie, prekvapivými 50 až 70 percentami. Bohužiaľ si ho tiež len tak nespočítate, ale môžete ho ovplyvniť, a to našťastie veľmi jednoducho a to pohybom. Aj bláznivé poskakovanie prináša výsledky.

Energetický metabolizmus navyšujete vy. Váš energetický metabolizmus je výdaj ďalšej energie, ktorú spotrebujete, ak sa pohybujete, sedíte, či stojíte. Čím viac kalórií spálite, tým viac pracujú vaše svaly.