Praveká Orchidea – v Európe spôsobila nákupnú horúčku

orchidea

Popularita v Európe

S rozvojom vzdelania v čase priemyselnej revolúcie v Európe rástla aj túžba po poznaní. Elektrické osvetlenie na uliciach, početné technické objavy, prvé poštové známky, správy posielané cez telegraf, to všetko sprevádzalo život v 19. storočí.

Obdiv a zvedavosť v ľuďoch vyvolávali aj prírodné skvosty a neznáme kvety Južnej Ameriky neboli výnimkou. Potom, čo do prístavu priplávali prvé zásieky rozkvitnutej Orchidey, obyvatelia západnej Európy ostali nadšení. Zaujali ich jej farby a tiež dokonalá symetria ľavej a pravej polovice.

Hodnota Orchidey časom natoľko vzrástla, že dopyt po nej vytvoril naozajstnú horúčku. Pribúdalo odvážlivcov prezývaných „hľadači orchideí“, ktorých vidina rýchleho zárobku zlákala na more. Nebezpečná cesta do vzdialených kútov sveta sa z času na čas končila úspechom a mnohé druhy, ktoré dnes poznáme, nesú práve mená tychto dobrodruhov.

Očarenie exotickou rastlinou sa nevyhlo ani obľúbenej panovníčke Británie, kráľovnej Viktórii. Pestovaním a krížením orchideí kráľovského dvora poverila Fredericka Sandera – jeho meno je dodnes s orchideami neodlúčiteľne späté.

Rastlina z praveku

Nájdené skameneliny prezrádzajú obdobie, počas ktorého sa orchidea vyvinula do podoby akú poznáme dnes – bolo to približne pred 100 miliónmi rokov, v čase, keď zem obývali dinosauri. Oproti dnešným dňom panovalo na zemi teplejšie podnebie bez polárneho ľadu a hladina mora bola tiež vyšsia.

Dovtedy pospájané kontinenty sa začínali rozchádzať. Mnohé z pravekých druhov zvierat a rastlín sa kvôli meniacim sa podmienkam nezachovali, to ale neplatí pre orchideu. Do dnešného dňa sa, práve naopak, prispôsobivá rastlina rozšírila na viaceré kontinenty kde ju nájdeme žiť na stromoch, skalách, v tropickom pralese, na lúkach ale aj vo vysokých horách.

Rozmanité druhy

Na svete existuje viac ako 30 000 rôznych druhov orchideí. Ich vzhľad a farby sa prispôsobili lákaniu rozdielneho druhu hmyzu v konkrétnej oblasti v ktorej žijú. Ten prenáša peľ z jednej rastliny na druhú a umožňuje ich rozmnožovanie. Medzi toľkými druhmi nájdeme veľkú rozmanitosť farieb ale aj veľkostí. Najväčšia spomedzi nich dorastá do výšky 2,5 metra, pričom zatiaľ najmenší nájdený druh meria okolo dvoch milimetrov. Existuje mnoho zaujímavých druhov:

Vanilka

Málokto by povedal, že obľúbená príchuť pudingov či zmrzliny je vyrábaná z druhu orchidey. Popínavej rastline pochádzajúcej z Mexika robia v prírode oporu stromy po ktorých sa šplhá. Pri kvasení jej plodov vzniká voňavá látka, Vanilín.

Dracula vampira

Jej domov je nemenej tajomný ako vzhľad – žije iba na jednom mieste a tým je úpätie aktívnej sopky Pichincha v juhoamerickom Ekvádore. Rastlina objavená v 19. storočí dáva prednosť chladnejšiemu podnebiu aké je pre výšku okolo 2000 m.n.m. typické. Veľkými čiernymi listami rozhodne nechce nikoho strašiť, práve naopak. Ich podobnosť s hubami jej pomáha prilákať dostatočný počet hmyzu.

Biela volavka

Pecteilis radiata je prezývaná „biela volavka“ kvôli jej nápadnej podobe na dlhonohého vtáka žijúceho v blízskosti riek. Rastie v Ázii na vlhkých trávnatých plochách. Je tiež jednou z najznámejších japonských orchideí. Jej vzhľad je krásny, no dopestovať ju dlhšie obdobie je vraj mimo jej domovských krajín náročné.

Starostlivosť o orchideu

Opatrovanie orchidey záleží od jej konkrétneho druhu. Rôzne druhy potrebujú rozdielne množstvo vody a tiež iné stanovisko, preto jednotný návod ako sa starať o orchidey neexistuje. Tie druhy, ktoré sa zvyčajne pestujú v našich domácnostiach budú kvitnúť na severnej alebo východnej strane, pri teplote vyššej ako 18 °C. V čase keď nekvitnú postačí všetkým orchideám iba málo vody.