Adriana Gregorová – Povedal, že budem šťastná

Wau. Týmto jednoduchým pocitom potrebujem začať rozprávanie o knihe, ktorá sa ku mne dostala celkom nedávno. Obálka knihy je pre mňa veľmi pútavá. Po prečítaní názvu, Povedal, že budem šťastná, som sa zamyslela.

Aké silné dokážu byť ľudské slová? Dokážu pohladiť dušu,  povzbudiť, motivovať, zraniť, ublížiť alebo zničiť všetko, čo si plánujeme. Nepoznám silnejšiu zbraň, než sú slová.

Anotácia

Miriam a Ján. Manželský pár, ktorý nemohol byť viac odlišný, no napriek tomu ich držalo silné puto – dcéra. Nový život v zahraničí u večnej nespokojnej svokry, otrávenej životom, narušil krehkú schránku ich vzťahu. Ján hľadal potešenie u ctižiadostivej Petry, ktorá očakávala viac, ako jej ponúkal.

Pomaly sa zamotal do spleti klamstiev a vlastnou vinou prišiel o dobre platenú prácu. V bezvýchodiskovej situácii spoznal obávaného mafiána, a ten mu dal ponuku, ktorá by sa nemala odmietať. Čo by sa stalo, ak by ju Ján prijal? Zachránil by tým rúcajúce sa manželstvo? A čo Miriam, bola bez viny?

Vzdušné zámky sa stavajú najrýchlejšie

Veľmi rýchly začiatok, ktorého hoc sa obaja  trochu zľakli, zvládli. Z veľkej čerstvej lásky sa narodila dcéra Lea a láska trvala ďalej. Svoju povinnosť si obaja plnili. Nielen rodičovskú, ale aj manželskú. Miriam opustila rodnú zem kvôli Jánovi a odišla do neznámej krajiny.

V tomto jej chcem skloniť poklonu. Miriam je skutočne silná žena, ktorá možno cíti pred novými situáciami rešpekt, stojí pri svojej rodine a je ochotná robiť kompromisy. Aspoň niekto.

Príbeh bol veľmi pútavý najmä preto, že sme mohli nazrieť do myšlienok oboch manželov. Tak ako sme vedeli načúvať Miriam v jej aklimatizovaní a prispôsobovaní sa novým zvykom, tak sme mohli pozorovať Jánove veľké ego. Viac než veľké.

Myslela som si, že z tohto muža bude klamár, nezodpovedný povaľač s veľkým egom. Ale to, ako sa postupne začal prejavovať jeho charakter, som skutočne nečakala.

Miriam veľakrát spomínala, že sa jej manžel zmenil. Rada by som oponovala. Nezmenil, iba prejavil svoj pravý charakter. Ten mu našepkával, že túžba po moci, uznaní, sexuálnom pôžitku a bohatstve sú mu prednejšie, než vlastná rodina a žena, ktorá pre neho obetovala všetko, čo v živote mala.

Čím viac Ján túžil po svojom objavenom JA, tým viac sa ostatným vzďaľoval. Nikto mu zrazu nerozumel, nikto mu nepomáhal, všetci boli proti nemu. Ach, prečo mi to pripomína niekoho z môjho okolia.

Kritika, ktorá sa na jeho osobu vznášala bola silnejšia, než jeho ego. Jediným riešením pre neho bol vždy útek od problémov. Tu by sme nemali zabúdať, pred problémami sa neuteká. Hoci sa ich účinku na chvíľu zbavíme, doženú nás rýchlejšie, než si myslíme. Všetkých.

Stále sľuboval Miriam, že bude šťastná. Dom, viac času, nové možnosti pre romantiku, čas strávený so svojou dcérou. Sľuby sa dobre počúvali, ťažie plnili. Zabudol jej vždy povedať jednu vec. Jeho láska k nim bola silná, ale k nemu samému bola silnejšia.

V knihe ma zaujala istá osudovosť dvoch generácií. Americká mamka, ku ktorej sa nasťahovali. Nevrlá svokra, s ktorou by si asi žiadna z nás jednoducho nevychádzala. Na začiatku bola iná. Čo ju zmenilo? Odhalenie pravdy pred Miriam o vzťahu s jej mužom, Jánovým otcom.  Jánove chyby, ktoré robil aj jeho otec.

Miriam pochopila, čo jej chcela povedať a ponaučila sa. Ján pred pravdou zatváral oči. Minulosť človeku slúži na ponaučenie sa zo situácie. Buď sa naučíme rovnakej situácií predchádzať, alebo je predurčené to isté prežiť znova.

Ján sa neponaučil, a tak všetko niesol aj s následkami. Avšak zabudol, že pri každom konflikte, ktorý majú manželia, trpí aj ich dieťa. Tomu sa nevyhla malá Lea.

Príbeh v sebe nesie niekoľko skrytých posolstiev, nad ktorými človek musí jednoducho premýšľať. Človek by si myslel, že ide iba o nejaký dvesto päťdesiatsedem stranový príbeh. Nie. Pre mňa to bolo niečo viac. Cítila som sa, ako keby vedľa mňa sedela Miriam a prerozprávala mi všetko, čo zažila.

Cítila som jej lásku, očakávanie, strach, sklamanie, odhodlanosť niečo zmeniť. Miriam sa za tie dva dni stala mojou najlepšou priateľkou, ktorú som mala chuť objať a povedať, že bude všetko dobré. Že vždy je cesta, ktorou sa dajú situácie riešiť. Chcela som jej dať ružové okuliare dole z očí, aby videla situáciu skutočne takú, aká je.

Myslíte si, že ma naša priateľka Miriam počúvla? Všetko nás dobehne. I to dobré, čo v živote vykonáme, i to zlé. A to trojnásobne.

Zhrnutie môjho názoru na knihu?

Jednoznačne skvelá, pútavá, dramatická. Ja som si ju nevybrala. Ona si vybrala mňa. Nedokázala som ju odložiť z rúk, pokiaľ som sa nedozvedela, ako sa skončí. Ak máte ešte miesto vo vašej domácej knižničke, jednoznačne by som neváhala a siahla po nej.

A ešte raz. Wau.

Niečo málo o spisovateľke

Autorka, Adriana Gregorová, si pre nás pripravila príbeh, ktorý všetkým vyrazí dych. Minimálne ho vyrazila mne. Mladá autorka čitateľov postavila pred časté problémy v manželstve či partnerstve.

Stretávame sa s nimi asi všetci. Ak ich však neriešime a necháme zájsť do extrémov, môže sa nám stať to, čo Miriam a Jánovi. Teším sa, až autorke osobne položím pár otázok, pretože ich mám mnoho.

Adriana je mladá 22 ročná autorka, ktorá je mamou, študentkou, manželkou. Nemá rada v príbehoch typické ružové konce, preto k dielam pristupuje vždy inak. Čitateľom chce v riadkoch odovzdať mnoho silných emócií, ale hlavne dobrú náladu a oddych, ktorý pri písaní cíti ona sama.