Cassandra Clare – Polnočná dáma

Konečne som prečítala Polnočnú dámu od Cassandry Clare. Veru, trvalo mi to dlho. Myslíte si, že ma kniha nezaujala? Žiaľ, asi vás sklamem. Nechcela som, aby mi uniklo čo len jediné slovo. Taký to bol úžasný príbeh!

To, že každá kniha od Casandry stojí za to, vieme už dávno. Vytvorila úplne nový fantasy svet, v ktorom nám dovoľuje žiť každou novou knihou, ktorú napíše. Každou stranou, vetou či slovom.

Po Nástrojoch smrteľníkov sa mi dostala do rúk Polnočná dáma. Neľutujem ani jednu sekundu strávenú s knihou. Bola mi verný spoločníkom všade na cestách.

Sedemnásťročná Emma Carstairsová nikdy nezabudne na deň, keď zomreli jej rodičia. Pred piatimi rokmi bola len bezbranné dievča a svetom zmietala vojna. Bytosti z temnoty dychtili po krviprelievaní a ich zasvätení nepriatelia Tieňolovci boli takmer vyhubení. No Emma stále neverí, že brutálna vražda jej rodičov bola predzvesťou Temnej vojny.

Teraz, po piatich rokoch, sa z Emmy stala bojovníčka, Tieňolovkyňa telom i duchom, najlepšia spomedzi svojich rovesníkov. No v srdci prechováva veľké tajomstvo – city k Julianovi Blackthornovi, k jej parabataiovi… city, ktoré prísne pravidlá Tieňolovcov výslovne zakazujú.

V Dolnosvete spôsobí rozruch séria tajomných vrážd v Los Angeles. Mŕtve telá však majú niečo spoločné s mŕtvolami Emminých rodičov – ich pokožku zdobia zlovestné prastaré symboly. Emma chce zistiť viac, potrebuje vedieť, kto má na svedomí jej rodičov.

Dokonca, aj keď tým uvalí do smrteľného nebezpečenstva Juliana. Emma stojí pred ťažkým rozhodnutím – či jej záleží viac na pomste, alebo na budúcnosti s Blackthornovcami.

Emma, mladá, bojovná a odvážna tieňolovkyňa sa snaží prísť na to, ako zomreli jej rodičia. Okolnosti sú proti nej. Čím príbeh graduje ďalej, tým je bližšie k ich vrahovi.

V neľahkej situácií má po boku svojho parabataia, Julesa, s jeho rodinou a kamarátku Christínu. V knihe sa toho udeje toľko, že nemá význam vám to opisovať. Jednoducho si to musíte prečítať a všetkému porozumiete.

Žiadna stránka knihy nebola nudná. Dej, opisy a samotné dialógy boli tak podrobné a detailné, že som musela čítať pomaly, aby som nestratila ani jedno slovo. Ak by ste mi povedali, že tento svet existuje a Tieňolovecká sága je  niečo ako úplný prepis ich života, uverím vám.

Obdivujem fantáziu Cassandry Clare, ktorou je obdarovaná. Jej knihy do seba zapadajú a dávajú význam, ako jeden celok. Pokiaľ ste nikdy nečítali jej knihy ale videli film či seriál, určite túto veľkú chybu napravte. Nič nie je lepšie, než jej knihy.

Nepáči sa mi však, že ak ste nečítali príbehy, ktoré vyšli skôr než Polnočná dáma (hlavne celú sériu Nástroje smrteľníkov), bude vám prezradených veľa spoilerov.

Je mi jasné, že sa jedná o jeden a ten istý svet, ale nemôžete si túto knihu vybrať ako svoju štartovnú, pretože vás pripraví o zážitok v iných knihách. Možno autorka ani neplánuje, že touto knihou niekto začne žiť v jej svete, nemala by to však brať na ľahkú váhu.

Všimla som si, že Cassandra Clare má rada zakázanú lásku. Tak ako Clary a Jace, aj tu sa stretávame so zložitou láskou Emmy a Julesa. Môžeme vôbec hovoriť o lásku?

Emma a Julian sú parabatai. Spätí mágiou, navždy spojení, vďaka čomu sú silnejší. Sú dôverníkmi, najlepšími priateľmi, rodinou. Ani jeden nemôže žiť bez toho druhého, pretože okrem mágie ich spája niečo silnejšie. Láska. Je to však zásadný problém, ktorý nemožno obísť. Opätovaná láska medzi parabatai je zakázaná a nemožná.

V knihe je mnoho napätia. Ak si myslíte, že môžete predvídať dej a hneď na začiatku viete, ako sa to všetko skončí, poriadne sa mýlite. Medzu týchto omylných sa dobrovoľne hlásim aj ja.

Dej dotvárajú retrospektívne príbehy hrdinov, ktoré čitateľa viac oboznámia s ich minulosťou. Pre mňa boli skôr rušivým elementom, pretože ich minulosť som pochopila aj z textu.

Často som čítala medzi riadkami a premýšľala nad emóciami, ktoré cítili naši hrdinovia. Myslím si však, že autorka urobila veľmi dobre, že ich tam vložila. Ukázala potenciál tohto sveta. Ukázala nám, že je stále o čom písať a tak ľahko s príbehmi o tieňolovcoch iba tak neskončí.

Najviac sympatickou postavou je pre mňa Julian. Osud si pre neho pripravil niekoľko ťažkých skúšok. Zlé meno rodiny, v mladom veku prišiel o rodičov a o staršieho brata, kedy bol nútený prevziať hlavné slovo a zodpovednosť. Dospel moc skoro, zmenil sa v muža, ktorého by chcela snáď každá. Dobre stavaný, inteligentný, obratný, dôvtipný.

Od je stelesnením všetkých pozitívnych prívlastkov, ktoré ženy hľadajú v mužoch. Ale bez ženy. Jediná žena, ktorú miluje, je jeho Emma. Jeho parabatai, ktorej sa nesmie dotknúť, pretože zákon to nedovoľuje. Julian vo svojom vnútre trpí. Máme možnosť vidieť do jeho hlavy, stať sa chvíľu ním.

Kniha je krásna zvonka aj zvnútra. Obálka je jednoducho neprekonateľná a pútavá. Jej celkový vzhľad vás prinúti ju vziať do rúk a prelistovať. Jej väzba je veľmi jemná. Odporúčam pri čítaní používať obal na knihy, aby ste ju uchránili pred mechanickými vplyvmi.

YA fantasy od Slovartu je vhodná pre starších čítateľov +15. Milovníčky vášnivých scén a romantiky si tu prídu na svoje.