Zázrak na nočnej oblohe: Polárna žiara na Islande a na Slovensku

polárna žiara

Polárna žiara, fascinujúce divadlo svetelných farieb na nočnej oblohe, je jedným z najzaujímavejších prírodných javov, aké môže človek zažiť. Toto magické predstavenie, ktoré sa spája s polárnymi oblasťami, má svoje nezameniteľné čaro a stalo sa jednou z hlavných atrakcií pre cestovateľov z celého sveta.

Článok sa zameriava na polárnu žiaru v kontexte Slovenska a Islandu. Rozoberie, ako vplýva na tieto dve rozdielne krajiny. Island je svetoznámy svojimi neskutočnými polárnymi žiarami a je častým cieľom pre tých, ktorí túžia zažiť túto nádheru. No ako to je na Slovensku?

Tajomstvá polárnej žiary

Polárna žiara, tiež nazývaná aurora borealis na severnej pologuli a aurora australis na južnej pologuli, je fascinujúci prírodný jav, ktorý sa vyskytuje v oblastiach blízko polárnych oblastí.

Tento úžasný fenomén je výsledkom interakcie medzi slnečným vetrom a magnetickým poľom Zeme. Ide teda o interakciu nabitých častíc zo Slnka s atómami a molekulami v atmosfére. Keď sú tieto častice vymrštené zo Slnka, dorazia na Zem v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov.

Vznik a mechanizmus polárnej žiary

 • Polárna žiara vzniká, keď elektróny a protóny nesené slnečným vetrom vstupujú do atmosféry Zeme a zrážajú sa s atómami a molekulami plynu, najmä s kyslíkom a dusíkom.
 • Tento proces uvoľňuje energiu vo forme svetla, ktorá sa prejavuje v rôznych farebných odtieňoch. Rôzne farby sú výsledkom rôznych typov atómových a molekulárnych interakcií.

Farebné variácie

 • Polárna žiara môže byť rôznej farby, vrátane zelenej, modrej, fialovej, ružovej a červenej. Farebné variácie závisia na type plynu, s ktorým slnečný vietor interaguje.
 • Elektrony, ktoré sa zrazia s atómami kyslíka, spôsobujú, že atómy kyslíka emitujú zelené svetlo. Protóny, ktoré sa zrazia s atómami dusíka, spôsobujú, že atómy dusíka emitujú červené svetlo.
 • Polárna žiara sa môže vyskytovať ako jasné, blikavé svetlo alebo ako plynulé, vlnité pásy svetla.

Výskyt polárnej žiary

 • Polárna žiara je najčastejšie viditeľná v blízkosti geografických pólov, čo sú severný pól (Arktída) a južný pól (Antarktída).
 • Je často viditeľná v oblastiach severských krajín, ako je napr. Kanada a Aljaška. Môže sa však vyskytnúť aj v iných častiach sveta, vrátane Spojených štátov, Európy a Ázie.

Najlepší čas na pozorovanie

 • Najlepší čas na pozorovanie polárnej žiary je v zimných mesiacoch, keď sú dlhšie noci a tmavšia obloha
 • Nie je však vždy viditeľná. Najlepšie podmienky na jej pozorovanie sú v noci, keď je obloha jasná a bez mrakov.
 • Okolo slnečného maxima, ktoré sa vyskytuje približne každých 11 rokov, môže byť polárna žiara viditeľná aj na nižších zemepisných šírkach.

Kde na ňu najčastejšie naraziť

 • Aj keď je polárna žiara najčastejšie viditeľná v blízkosti polárnych kruhov a polárnych pólov, môže sa objaviť aj na miestach mimo týchto oblastí, ak sú podmienky v atmosfére priaznivé.
 • Island, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Kanada a Aljaška sú medzi miestami, kde je polárna žiara najčastejšie pozorovaná.
polárna žiara
Tromsø, mesto na severe Nórska, ktoré je známe ako hlavné mesto polárnej žiary.

Zaujímavé fakty o polárnej žiare

Polárna žiara bola pozorovaná a zaznamenávaná ľuďmi po stáročia. V mnohých kultúrach bola polárna žiara považovaná za znamenie nadprirodzených síl. Napríklad v škandinávskej mytológii bola polárna žiara považovaná za dielo bohov.

V 17. storočí sa začali vedci pokúšať vysvetliť, čo je polárna žiara. V roku 1901 dánsky fyzik Kristian Birkeland prvýkrát navrhol teóriu, ktorá správne vysvetľuje, ako vzniká polárna žiara.

 • Prvá písomná zmienka o polárnej žiare pochádza z roku 300 pred Kristom.
 • Polárna žiara je viditeľná z akejkoľvek časti Zeme, ktorá je blízko pólov.
 • Polárna žiara môže byť viditeľná aj v lete, ale je menej častá.
 • Prvé vedecké pozorovanie polárnej žiary na Islande sa uskutočnilo v roku 1726.
 • Islandské legendy hovoria, že polárna žiara je dielom elfov a škriatkov.
 • V Nórsku sa polárna žiara nazýva „Nordlys“, čo znamená „severné svetlo.“
 • Polárna žiara bola v Nórsku uctievaná ako bohyňa Nórna.

Aktuálne je polárna žiara stále predmetom výskumu. Vedci sa snažia pochopiť, ako presne sa polárna žiara vytvára a ako sa mení v závislosti od rôznych faktorov, ako je napríklad aktivita Slnka.

Island: Krajina polárnej žiary

Island, známy aj ako „Krajina ohňa a ľadu“ v severnom Atlantickom oceáne, sa môže právom pýšiť titulom jednej z najlepších destinácií na svete pre pozorovanie polárnej žiary. Je to miesto, kde príroda ponúka ohromujúcu kulisu pre tento úkaz. Poďme sa pozrieť na niektoré zaujímavosti a faktory, ktoré robia Island tak výnimočným pre pozorovanie polárnej žiary:

Častý výskyt počas zimy:Island patrí medzi najlepšie miesta na svete na pozorovanie polárnej žiary vďaka svojej polohe blízko severného polu. Najlepšie mesiace na pozorovanie sú od septembra do apríla, pričom v decembri a januári sú obzvlášť dobré mesiace na jasné a dlhé nočné oblohy.
Geografické výhody:Island je rozsiahly ostrov s relatívne nízkym počtom obyvateľov. Má viac odľahlých oblastí s minimálnym svetelným smogom, čo umožňuje výborné podmienky na pozorovanie polárnej žiary.
Rôznorodosť farebných odtieňov:Islandská polárna žiara je známa svojou farebnou rôznorodosťou. Zelená a ružová sú časté, ale v určitých podmienkach su videteľné aj iné farby. Modrá je obzvlášť zaujímavá a vzácna.
Čas na jar a na jeseň:Jeseň a jar ponúkajú miernejšie teploty a viac hodín svetla na objavovanie Islandu a pozorovanie polárnej žiary. Návštevník sa môže tešiť na menej extrémne podmienky v porovnaní so zimou.
Kombinácia s prírodou:Island je domovom jedinečnej prírody, ktorá sa spája s polárnou žiarou. Napríklad pozorovanie žiary nad slávnym vodopádom Seljalandsfoss alebo v blízkosti termálnych prameňov je nezabudnuteľným zážitkom.
Tajomstvo a mystika:Island má bohatú kultúru a históriu spojenú s polárnou žiarou. Napríklad starí obyvatelia Islandu verili, že polárna žiara je výsledkom tancujúcich víl, ktoré sa hrávajú so svetlom na oblohe.
polárna žiara
Polárna žiara pri islandských vodopádoch Seljalandsfoss. Vodopád môže byť zdrojom rozptýleného svetla, ktoré môže sťažiť pozorovanie polárnej žiary. Najlepšie je postaviť sa tak, aby bol vodopád ZA pozorovateľom, alebo sa vzdialiť na miesto, kde je obloha jasnejšia.

Polárna žiara na Slovensku

Polárna žiara na Slovensku môže byť občas pozorovaná, aj keď nie je typickou destináciou pre tento jav. Jej najčastejšie viditeľné oblasti sa nachádzajú na severe a východe krajiny, kde menej umelého osvetlenia prispieva k jasnejším nočným obloham. Tieto oblasti zahŕňajú predovšetkým horské oblasti, lesy a odľahlé časti krajiny.

V posledných rokoch sa však stalo pozorovanie polárnej žiary na Slovensku prístupnejším. Zvýšená aktivita Slnka spôsobuje častejšie a silnejšie slnečné búrky, čo zvyšuje šance na pozorovanie tohto nádherného javu.

Ak by človek chcel pozorovať polárnu žiaru na Slovensku, tu je niekoľko užitočných tipov:

 • Najlepšie obdobie na pozorovanie polárnej žiary je od septembra do marca, keď sú dlhé noci a obloha je tmavá.
 • Vybrať si noc, keď je predpoveď jasnej oblohy, pretože oblačnosť môže obmedziť viditeľnosť.
 • Snažiť sa vyhnúť miestam s intenzívnym umelým osvetlením, ako sú pouličné lampy alebo svetlá z domov, ktoré môžu zhoršiť pozorovanie.
 • Postaviť sa na miesto s tmavým horizontom, kde je čo najlepší výhľad na nočnú oblohu.
 • Byť trpezlivý a pozorovať oblohu, pretože polárna žiara môže prísť a odísť, a nie vždy je viditeľná na začiatku večera.

Na Slovensku je najčastejšie viditeľná zelená farba polárnej žiary. Zelená farba je spôsobená excitáciou atómov kyslíka vo výške 100 až 200 km nad Zemou. Pre zaujímavosť, červená farba je spôsobená excitáciou atómov dusíka vo výške 200 až 300 km nad Zemou. Modrá, fialová a žltá farba sú spôsobené excitáciou atómov kyslíka a dusíka vo vyšších vrstvách atmosféry.

Najlepšie pozorovanie polárnej žiary na Slovensku v histórii bolo, podľa údajov z portálu iMeteo.sk, v noci z 26. na 27. februára 2023. Vtedy bolo možné polárnu žiaru pozorovať aj na južnej polovici Slovenska.

polárna žiara na Slovensku
S trochou šťastia a trpezlivosti môže mať pozorovateľ možnosť zažiť polárnu žiaru aj na Slovensku.

Ako ochrániť polárnu žiaru (aj) na Slovensku?

Ako sme zistili, polárna žiara je fascinujúci prírodný úkaz, ktorý je súčasťou našej planéty už miliardy rokov. Je však dôležité uvedomiť si, že polárna žiara je zraniteľná voči ľudskej činnosti. Jedným z hlavných rizík pre polárnu žiaru je znečistenie ovzdušia. Znečistenie ovzdušia môže brániť prechodu nabitých častíc zo Slnka do atmosféry Zeme, čo môže viesť k oslabeniu polárnej žiary.

Ďalším rizikom pre polárnu žiaru je zmena klímy. Zmena klímy môže viesť k zvýšeniu počtu a intenzity slnečných búrok, čo môže viesť k silnejším polárnym žiaram. Tie by mohli mať negatívny vplyv na satelity a iné elektronické zariadenia, ako aj na komunikáciu a navigáciu.

Každý môže prispieť k ochrane polárnej žiary tým, že bude zodpovedný voči životnému prostrediu. Môže to urobiť aj tým, že bude:

 • Znižovať emisie skleníkových plynov, ktoré prispievajú ku zmene klímy.
 • Znížovať spotrebu energie, aby sa znížilo znečistenie ovzdušia.
 • Podporovať obnoviteľné zdroje energie, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu a nevyhnutné pri aktuálnej európskej energetickej kríze.

Aj malé kroky môžu pomôcť chrániť tento úžasný prírodný úkaz pre budúce generácie.