Island – výnimočné dovolenkové zážitky v krajine ľadu a sopiek

Island – krajina kontrastov, kde sa stretáva očarujúca príroda s históriou, ponúka dobrodružstvo a zážitky, ktoré sa nedajú nájsť nikde inde. Dovolenka na Islande je ako cesta do čarovného zimného kráľovstva. Medzi najväčšie lákadlá patrí polárna žiara, ktorú možno sledovať práve na Islande.


Obsah článku


Dovolenka na Islande je nezabudnuteľným dobrodružstvom, ktoré ponúka zážitky pre každého – od impozantnej prírody po bohatú kultúru. Island je miesto, ktoré v každom návštevníkovi zanechá hlbokú stopu. Ak sa hľadá dovolenka, ktorá človeka odpúta od bežných starostí a zavedie ho do ríše zázrakov, Island je tou správnou voľbou.

Dovolenka na Islande

Island s jeho dramatickou krajinou, ohromujúcimi ľadovcami a aktívnymi sopkami, je snom mnohých cestovateľov. Dovolenka na Islande je nezabudnuteľným zážitkom, plným dobrodružstva a úchvatných prírodných krás.

Čo vidieť a robiť na Islande:

 • Zlatý kruh: Najnavštevovanejšia turistická trasa na Islande, ktorá zahŕňa národný park Þingvellir, gejzír Strokkur a vodopád Gullfoss.
 • Modrá lagúna: Termálne kúpalisko v geotermálnej oblasti s liečivou vodou.
 • Južné pobrežie: Čierne piesočnaté pláže, dramatické útesy a malebné dedinky.
 • Vodopády: Island je preslávený svojimi vodopádmi. Medzi najznámejšie patria Gullfoss, Skógafoss a Seljalandsfoss.
 • Ľadovce: Na Islande je mnoho ľadovcov, ktoré sa dajú preskúmať pešo alebo na lodi. Najznámejšie sú Vatnajökull a Snæfellsjökull.
 • Aktívne sopky: Island je domovom mnohých aktívnych sopiek, z ktorých najznámejšia je Eyjafjallajökull.
 • Veľryby: Počas letných mesiacov možno na Islande pozorovať veľryby.
 • Polárna žiara: V zimných mesiacoch môžno na Islande vidieť polárnu žiaru.

Dovolenka na Islande je úchvatným zážitkom, ktorý zostane v pamäti na celý život. S trochou plánovania a prípravy bude dovolenka na Islande nezabudnuteľná.

Ubytovanie na Islande

Na Islande existuje široká škála ubytovania, od luxusných hotelov až po kempy. Tu je prehľad niektorých možností:

 • Hotely: Na Islande sú hotely vo všetkých cenových reláciách. Väčšina hotelov sa nachádza v Reykjavíku a iných veľkých mestách, ale nájdu sa aj v menších mestách a dedinách.
 • Hostely: Hostely sú skvelou možnosťou pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet. Väčšina hostelov ponúka izby s viacerými posteľami a zdieľané kúpeľne. Niektoré hostely ponúkajú aj súkromné ​​izby s vlastnou kúpeľňou.
 • Penzióny: Penzióny sú malé, rodinné ubytovacie zariadenia. Zvyčajne ponúkajú izby s vlastnou kúpeľňou a raňajky.
 • Airbnb: Airbnb je skvelou možnosťou pre tých, ktorí chcú zažiť miestny život. Na Airbnb sa nájde široká škála ubytovania, od bytov a domov až po izby v súkromných domoch.
 • Chaty: Chaty sú skvelou možnosťou pre tých, ktorí chcú byť v lone prírody. Na Islande sú chaty vo všetkých cenových reláciách.
 • Kemping: Kemping je skvelou možnosťou pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet a chcú si užiť pobyt vonku. Na Islande je veľa kempov.

Ubytovanie na Islande môže byť drahé, preto je dôležité stanoviť si rozpočet a dodržiavať ho. Tiež sa treba rozhodnúť, v ktorej časti Islandu sa bude dovolenkovať, prípadne či je v pláne cestovať po Islande. Ak chce niekto preskúmať celú krajinu, bude potrebovať prenajať auto.

Island s jeho dramatickou krajinou, ohromujúcimi ľadovcami a aktívnymi sopkami, je snom mnohých cestovateľov.

Letenky na Island

Z Bratislavy na Island neexistujú žiadne priame lety. Na Island sa lieta z Viedne, Krakova či Budapešti. Koľko trvá let na Island závisí od toho, či ide o priamy let alebo let s medzipristátiami.

Priamy let z Viedne do Reykjavíku trvá približne 4,5 hodiny, let s medzipristátím však môže trvať aj 6 – 8 hodín. Koľko trvá let na Island sa teda nedá určiť celkom presne.

Letenky na Island sú zvyčajne najlacnejšie počas zimných mesiacov (december až február). Avšak, počas tejto doby je počasie na Islande chladné a tmavé. Najlepší čas na návštevu Islandu je zvyčajne počas letných mesiacov (jún až august), kedy je počasie teplé a slnečné. V sezóne však môžu byť letenky drahšie.

Letisko Keflavík (KEF) je medzinárodné letisko na Islande. Nachádza sa približne 50 kilometrov od Reykjavíku, hlavného mesta Islandu. Z letiska do Reykjavíku sa dá dostať autobusom, taxíkom alebo prenajatým autom.

Island je krásna krajina s ohromujúcou krajinou a priateľskými ľuďmi. Cestovanie lietadlom na Island je skvelý spôsob, ako zažiť túto jedinečnú krajinu.

Zaujímavosti Islandu

Island, krajina kontrastov a prírodných zázrakov, je domovom mnohých fascinujúcich faktov a zaujímavostí. Tu je niekoľko zaujímavosti Islandu:

 • Aurory Borealis (Severné svetlá):

Auróra Borealis, nazývaná aj polárna žiara, je nádherný prírodný svetelný jav, ktorý sa objavuje na nočnej oblohe v polárnych oblastiach. Polárnu žiaru možno pozorovať v oblastiach okolo severného a južného pólu, nazývaných arktické a antarktické oblasti. Pozorovať sa dá aj na Islande. Dokonca sa organizuje Island zájazd špeciálne za týmto účelom.

 • Geotermálne zdroje:

Island je krajina plná geotermálnych zdrojov, čo z nej robí jedno z najväčších svetových centier pre geotermálnu energiu. Island zájazd sa dá spríjemniť aj takýmto zážitkom. Tieto prírodné zdroje sú využívané na výrobu elektriny a vykurovanie domov. Island má tiež množstvo termálnych kúpeľov, ktoré ponúkajú návštevníkom relaxáciu v teplých prameňoch.

 • Nekonečné dni a noci:

Počas letných mesiacov zažíva Island tzv. „polnočné slnko“, kedy slnko nezapadá pod obzor a noci sú svetlé ako deň. Naopak, v zimných mesiacoch sa objavuje s „polárnou nocou“, kedy slnko nevychádza a krajina je zahalená do tmy. Island dovolenka teda môže byť naozaj výnimočná.

 • Vulkanická aktivita:

Island je ostrov so silnou vulkanickou činnosťou. Má viac ako 130 sopečných hôr, pričom niektoré z nich boli v histórii aktívne. Sopka Eyjafjallajökull sa stala slávnou po svojom výbuchu v roku 2010, ktorý spôsobil výrazné dopady na leteckú dopravu. Island dovolenka dokáže priniesť aj naozaj vzrušujúce zážitky.

 • Divoká príroda:

Prírodná krása Islandu je jedinečná. Od majestátnych vodopádov, ako je Gullfoss a Seljalandsfoss, po rozľahlé ľadovce a zvlnené polia lávy, každý kút krajiny ponúka pohľady, ktoré berú divákovi dych.

 • Fauna a flóra:

Island je domovom mnohých druhov zvierat, vrátane tučniakov, svišťov, tuleňov a veľkých morských vtákov. Na suchu sa dá stretnúť s typickými arktickými rastlinami a kvetmi, ktoré sa dokážu prežiť v extrémnych podmienkach.

Tieto zaujímavosti robia z Islandu jeden z najfascinujúcejších ostrovov na svete. Od jeho ohromujúcej prírody až po bohatú kultúru a históriu, Island ponúka nespočetné množstvo zážitkov pre každého návštevníka.

Island je krajina plná geotermálnych zdrojov, čo z nej robí jedno z najväčších svetových centier pre geotermálnu energiu.

Všetko o Islande – čo treba vedieť pred cestou?

Cestovanie na Island je jedinečný zážitok, ktorý ponúka návštevníkom pestrú kombináciu ohromujúcej prírody, bohatej kultúry a dobrodružstva. Pred cestou na tento nádherný ostrov je však dôležité poznať niekoľko kľúčových informácií:

 • Počasie a oblečenie

Island má drsné a nepredvídateľné počasie. Aj keď môže byť v lete teplý, pripravte sa na chladné teploty a náhle zmeny počasia. Nezabudnite si so sebou priniesť oblečenie vrátane teplých vrstiev, oblečenia odolného voči vetru a dažďu, a dobre sa pripravte na dážď.

 • Denné svetlo

V lete sú dni na Islande veľmi dlhé, trvajú až niekoľko mesiacov s „polnočným slnkom“, kedy slnko nezapadá. V zime naopak býva väčšina dní tmavých. Treba to brať do úvahy pri plánovaní cesty a aktivít.

 • Rozpočet na dovolenku na Islande

Island je pomerne drahá destinácia, najmä čo sa týka stravovania a ubytovania. Pred cestou si treba pripraviť rozpočet, aby sa predišlo nepríjemným prekvapeniam.

 • Miestna mena

Oficiálnou menou na Islande je islandská koruna (ISK). Väčšina miest prijíma kreditné karty. Najmä na vidieku môže byť užitočné mať so sebou aj hotovosť.

 • Doprava na Islande

Väčšina návštevníkov Islandu sa rozhodne pre prenájom auta, čo im poskytuje väčšiu slobodu pri objavovaní krajiny. Okrem toho existujú aj verejné autobusové služby a možnosť prenájmu bicyklov.

 • Bezpečnosť a zdravie

Island je pomerne bezpečná krajina, napriek tomu netreba zabudnúť dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia, ako napríklad sledovanie poveternostných podmienok a dodržiavanie značiek a upozornení. Môže byť užitočné mať uzavreté aj cestovné poistenie. Určite sa odporúča spraviť cestovné poistenie porovnanie, aby sa našlo to najvhodnejšie.

 • Prírodné zázraky

Návšteva prírodných atrakcií, ako sú vodopády, ľadovce, termálne pramene a gejzíry, je nevyhnutnou súčasťou každej cesty na Island. Treba sa uistiť, že bude dostatok času na ich objavovanie.

 • Rešpektovanie prírody a kultúry

Island má bohatú kultúru a obyvatelia sú hrdí na svoju prírodnú krásu. Treba rešpektovať miestnych obyvateľov, ich tradície a prírodné prostredie a dodržovať zásady trvalo udržateľného cestovného ruchu.

 • Jazyk na Islande

Oficiálnym jazykom Islandu je islandčina, väčšina obyvateľov hovorí aj po anglicky. Základné frázy v islandčine môžu byť užitočné, väčšinu základných informácií je možné získať aj v angličtine.

Island je jedinečná destinácia so množstvom zážitkov a dobrodružstiev čakajúcich na objavenie. Tieto tipy pomôžu pri plánovaní nezabudnuteľnej cesty na tento úchvatný ostrov, zhrnúť všetko o Islande by však bolo na román.

Návšteva prírodných atrakcií, ako sú vodopády, ľadovce, termálne pramene a gejzíry, je nevyhnutnou súčasťou každej cesty na Island. Treba sa uistiť, že bude dostatok času na ich objavovanie.

Island – mapa

Island je ostrovná krajina v severnej Európe, ktorá sa nachádza v severnom Atlantiku medzi Grónskom a Nórskom. Je to druhý najväčší ostrov v Európe po Veľkej Británii. Island má pomerne rozložitý tvar s množstvom zálivov a zátok na pobreží. Jeho najvýchodnejší bod, Hornstrandir, je len približne 300 km od polárneho kruhu.

Popis mapy Islandu:

 • Reykjavík – hlavné mesto Islandu a najväčšie mesto na ostrove. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží.
 • Akureyri – druhé najväčšie mesto Islandu, nachádza sa na severozápade ostrova.
 • Jökulsárlón – jedno z najznámejších jazier s ľadovcami, nachádzajúce sa na juhovýchode Islandu.
 • Vatnajökull – najväčší ľadovec v Európe, rozprestierajúci sa v južnej časti Islandu.
 • Myvatn – jazero obklopené bohatou faunou a flórou, nachádzajúce sa na severe Islandu.
 • Geysir – oblasti termálnych prameňov, známa pre svoje gejzíry, vrátane Strokkura, ktorý vybuchuje pravidelne každých niekoľko minút.
 • Thingvellir – národný park, kde sa stretávajú európske a americké tektonické dosky. Je to miesto historického a geologického významu.
 • Snæfellsnes – poloostrov na západe Islandu, domov ikonického stratovulkánu Snæfellsjökull.

Toto je len krátky popis niektorých významných miest na Islande. Krajina je však plná ďalších zaujímavých lokalít a prírodných zázrakov, ktoré čakajú na objavenie.