Podstata – Patrik Bodnár

To, či konáme správne, si uvedomíme často až vtedy, keď už je neskoro. Nájde Dávid cestu von a zachráni si život? Ponorte sa do trileru od Patrika Bodnára.

Anotácia

Nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá!

Dávid sa prebúdza v neznámej izbe špinavý a zmätený, s jedinou myšlienkou. Dostať sa odtiaľ. Na dianie z predošlých dní si spomína len matne. Ako by to nestačilo jeho myseľ ho neustále zrádza.

Prestáva rozoznávať čo je skutočnosť a čo halucinácia, keď v budove stretáva známych ľudí, blúdi nekonečnými schodiskami či počuje hrôzostrašné zvuky.

Zlom v jeho mysli však nastáva, keď prvýkrát zomiera… Dávid nebojuje len o slobodu, ale aj o vlastnú existenciu. Ponorte sa do mysteriózneho trileru, kde zaplatíte za chybný krok tou najvyššou cenou!

Kto je Patrik Bodnár?

Patrik Bodnár žije a tvorí v okolí Michaloviec. Vyštudoval informatiku a momentálne sa pohybuje v IT sektore. V roku 2018 debutoval s mysterióznym trilerom Podstata. Vo voľnom čase rád číta knihy od Jozefa Kariky (najmä jeho horory), Marka E. Pochu či Kataríny Hotelzovej. Rád navštevuje kino.

Mysteriózne trilery, horory rôzneho druhu či marvelovky by si pozrel hocikde a za hocijakých podmienok. Pri filmoch je pre neho dôležitá najmä hlbšia myšlienka. Ďalšou vášňou je pre Patrika rocková a metalová hudba, vďaka ktorej v minulosti publikoval svoje postrehy pre Metal magazín.

Každý sme si strojcom vlastného šťastia

Pred nejakým časom ma oslovil debutujúci autor Patrik Bodnár, či nemám záujem zrecenzovať jeho prvotinu. Mám pocit, že čím ďalej, tým viac sa na trhu objavuje takýchto kúskov, no nájsť medzi nimi také, ktoré stoja za to, je veľmi ťažké.

Podstata ma zaujala nielen na prvý pohľad svojim obsahom, ale hlavne myšlienkou, ktorá vyžaruje z celého príbehu. Na ňu sa budem vždy odvolávať a vďaka nej kniha vo mne rezonuje ešte dlho po prečítaní.

Dávid sa ocitne v neznámej budove. Najprv si nevie na posledné udalosti spomenúť, no postupne sa mu v hlave vynára obraz toho, čo sa stalo. Snaží sa nájsť cestu von, pričom stretáva známych. Okolie je pre neho ničivé a z cesty von sa stane záchrana o vlastný život, ktorá nevyzerá moc úspešne.

Vďaka priamemu rozprávačovi nazeráme viac do Dávidovej mysle a môžeme tak porozumieť dôvodom jeho správania. Hlavný hrdina je pre mňa dosť zaujímavý človek. Nachádza sa v zložitej situácii, z ktorej je neuveriteľne zmätený.

Vnímala som ho zo začiatku ako veľmi vynervovaného človeka, ktorý sa hranične správa kvôli tomu, že nevie nájsť cestu von. No neskôr som si uvedomila, že Dávid nie je dobrý človek a to, ako sa správa, iba dokazuje to, v skutočnosti kým je.

Rada sa s hlavnými hrdinami stotožňujem, ale tu to proste nešlo. Dávid mi nebol sympatický.

Príbeh autor rozdelil na kapitoly, vďaka čomu sa vieme jednoduchšie orientovať v texte a myšlienkach. Dialógov je tu pomenej, no dej tým takmer vôbec neutrpí. Ten postupne graduje už od začiatku. Sem tam som pocítila autorov zámer “zmiasť” čitateľa, ktorý sa mi páčil a bol tu na mieste.

Čím viac príbeh bol záhadnejší, tým viac som musela nad ním premýšľať a porozumieť tomu, kam všetko smeruje. No aj tak som to nedokázala uhádnuť a bola som odkázaná na to, čo nám Dávid poodhalí, i keď malé náznaky tam boli.

Postupne sa dozvedáme viac o hlavnom hrdinovi, o jeho reálnom živote, medziľudských vzťahoch a o tom, čo ho priviedlo až sem. Zistila som, aký naozaj je. To, že sa ocitol v tmavej budove bez cesty von mi už ako náhoda vôbec neprišla.

Neriešiteľná situácia v ňom vyvolala frustráciu, ktorú následne preniesol aj na mňa a túžila som zistiť, čo sa stane ďalej.

V príbehu sa neraz objavili vulgarizmy alebo násilné scény, preto ju určite odporúčam  skôr dospelým čitateľom a tvrdším povahám. Romantické duše, ruky preč. Táto kniha je pre milovníkov napätia a mysterióznych trilerov. Ja by som sa síce zaobišla bez toho, ale bez nich by príbeh stratil svoju osobitosť.

Kniha Podstata je neuveriteľne poučná a autorov odkaz je pre mňa silný. Nečítam tento žáner literatúry často, ale kvôli tomu, čo je medzi riadkami, sa mi čas s knihou oplatil. V živote vedieme neustály boj. Možno by bolo super na chvíľu sa zastaviť a popremýšľať, či konáme správne, či niekomu neubližujeme a aký to všetko môže mať dopad na náš život a život najbližších.

Patrik Bodnár je síce len začínajúci autor vstupujúci na trh s eknihou, ale to mu vôbec neuberá na kvalite. Som presvedčená, že nám má čo povedať. Jeho tvorba nie je plytká a jednorázová. Aj napriek jasne určenému štýlu, ktorý nie je pre všetkých, vie čo chce a ide si za tým.

Čo môže byť lepšie než odovzdať čitateľovi kus svojej duše a mysle? Možno, keby si viacerí prečítali túto knihu a zamysleli sa nad ňou, tak by sa raz mohli vyhnúť neznámej opustenej budove, z ktorej niet cesty von.

Čo mi najviac na knihe prekážalo?

Keď sa nad tým tak zamyslím, tak určite sa aj tu nájdu chybičky krásy. Vždy je čo vylepšovať. Mne osobne prekážala tá spŕška vulgarizmov, ktorá sa tu nachádzala. Podtrhnú zlú povahu hlavného hrdinu, to určite.

Ale možno sa niekedy dá vhodne pohrať s našou ľúbozvučnou slovenčinou trochu viac a kniha by bola vhodnejšia aj pre iné cieľové skupiny. Taktiež sa teším na ďalšie príbehy, kde uvidíme rozvíjanie príbehu, spoznáme viac postáv a užijeme nikdy nenudiace dialógy.