Optický klam: Ktorý náš obraz je skutočný? Tak ako sa vidíme v zrkadle alebo na fotke?

Vždy pred odchodom z domu sa väčšina z nás prekontroluje doma v zrkadle, či vyzerá dobre. Väčšinou odchádzame s pocitom, že je všetko v poriadku a predpokladáme, že nebudeme mať problém sa ukázať pred ľuďmi. Čo sa ale stane, keď na druhý deň zbadáte fotografie ako ste v skutočnosti vyzerali? Vyzeráte úplne odlišne.

Čo spôsobuje to, že naše podoby sú tak odlišné? A ktorý obraz je ten pravý?

Psychologický efekt

Náš obraz v zrkadle si väčšinou skontrolujeme pred odchodom z domu. V prostredí, kde sa cítime dobre a uvoľnene. Pri fotografiách je to už o niečom inom, najmä pri tých strojených. Sme viac napätí a situácia už nie je prirodzená. Takže, ak vyzeráte neodolateľne len v zrkadle, skúste sa napríklad zamerať na svoje momentky. Nie na tie, na ktorých práve prežúvate, ale na tie, kde sa smejete či diskutujete s príjemným človekom. Možno budete neodolateľní aj tam, nielen v zrkadle doma v kúpeľni.

Uhol pohľadu

Do zrkadla sa pravdepodobne pozeráte z uhlu, z ktorého ste najkrajšie a najfotogenickejšie. Naša tvár neni dokonale symetrická, čiže každý z nás má jednu stranu tváre „krajšiu“ ako tú druhú. Zamerajte sa teda pri fotografiách viac na tento uhol.

Osvetlenie

Každé osvetlenie má vlastnú teplotu farby. Ale keď sa pozrieme na seba v zrkadle, tak náš mozog tieto rozdiely často koriguje a automaticky vyrovnáva rozdiely, aby sme napríklad našu pleť videli vždy rovnako. Na fotografii je ale často zachytené reálne svetlo a všetky možné odtiene farieb a ich rozdielne teploty. To potom má za dôsledok, že vyzeráme inak, ako si predstavujeme.

Zatiaľ čo v izbe pred zrkadlom, môže byť vaše osvetlenie slabšie a môže vám pripadať, že všetko je v poriadku a žiadne vaše nedokonalosti vidieť nie sú. Silnejšie osvetlenie môže odhaliť aj tie najmenšie nedokonalosti vašej pleti, čo môže na fotkách zobraziť nečakané prekvapenia.

Zrkadlenie

Pri pohľade do zrkadla vidíme vždy „zrkadlovú“ verziu samého seba, teda obrátený obraz, čo opäť deformuje náš vzhľad a vnímanie toho, ako vyzeráme. Fotografia na druhej strane vykresľuje náš priamy pohľad, tak ako sa na nás pozerajú aj ostatní. To môže pôsobiť potom neprirodzene.

Záver

Na základe uvedených skutočností môžeme skonštatovať, že fotografia nám dáva objektívnejšie informácie o našom vzhľade ako zrkadlo. A aj keď si niekedy pri pohľade na fotografiu povieme, že vyzeráme hrozne, určite to nie je dôvod na zúfalstvo. Možno bola fotografia vytvorená v nesprávny moment a na jej vyhotovenie ste sa jednoducho nepripravili.

A ďalšou, nemenej dôležitou súčasťou posudzovania je, že sami seba na fotografiách hodnotíme oveľa viac kriticky, ako keby nás hodnotili ostatní. Takže hlavu hore, aj ak sa vám nejaká fotografia veľmi nepáči, ostatní ju rozhodne nemusia vnímať tak zle, ako vy.