Očakávajte len to najlepšie

Streda, 24. Október 2013, 23:34, Zverejnil

„Naše limitácie a úspech budú založené najčastejšie na tom,

aké sú naše očakávania týkajúce sa nás.“

(Denis Waitley)

 34-2-5560903

Stalo sa vám niekedy, že ste sa „obávali“ očakávať šťastný koniec, aby sa to náhodou nejako nezvrtlo? Alebo ste naopak čakali niečo úžasné a potom prišlo sklamanie? Každý z nás má očakávania. Na tom nie je nič zlé. Problém nastáva vo chvíli, keď vás vaše očakávania prevalcujú a spôsobia vaše zaseknutie, obavy, nedôveru a strach.

Očakávanie je predpokladanie, rátanie s niečím, dúfanie v niečo, čiže inak povedané predpoklad alebo domnienka. Pocity očakávania sú typické pri strete s niečím novým alebo neobvyklým. Sú to naše skúsenosti, vďaka ktorým správne alebo nesprávne vyhodnotíme, čo nás asi čaká a pokúšame sa na to pripraviť. 

Niektoré naše očakávania sú spojené s príjemných napätím a pocitom radosti, inokedy je očakávanie spojené s negatívnymi pocitmi, alebo obavamiMáme tendenciu očakávať to, čo poznáme, na čo sme zvyknutí. Pokiaľ máme dvakrát za sebou negatívnu skúsenosť, napríklad s tým, že sa nám nejaká činnosť nepodarila, budeme očakávať, že sa situácia opäť zopakuje. Ale funguje to aj obrátene. Ak sa pustíme do nejakej činnosti, a bude sa nám v nej dariť, máme tendenciu očakávať, že sa nám bude dariť v nej stále.

Dávajte si veľký pozor na preberanie skúseností, ktoré nie sú vaše, ale niekoho iného. Stačí málo, a iný človek vám vytvorí voči niekomu alebo niečomu predsudok. Čiže vám naočkuje očakávania. Onálepkuje vám situáciu, vec alebo osobu. Pokiaľ chcete stavať svoje očakávania na názoroch iných, je dôležité vedieť, aké kritériá používajú, pretože ich preferencie môžu byť diametrálne odlišné od tých vašich.

„Ak nebudeš mnoho očakávať,

budú sa ti zdať aj malé veci veľkými.“

(Platón)

 34-9-1559725

Keď očakávame niečo úžasné, vždy tomu vo svojich predstavách dávame konkrétnu podobu. Inak by sme si to nedokázali predstaviť. Čím úžasnejšie niečo očakávame, tým viac sme zviazaní. A potom sa udeje to, čo neočakávame, niečo prebehne inak, než na čo sme nastavení, a už máme tendenciu tvrdiť, že sa to celé nepodarilo. To nám zhorší náladu a pod jej vplyvom sa odvíja ďalší priebeh situácií.

Nevykresľujte si budúcu situáciu priveľmi podrobne. Tým si množstvo možností uzavriete.Podrobné vykreslenie očakávaní nám spôsobí problémy. Napríklad očakávame, ako by mal náš partner zareagovať, čo by mal povedať či napísať, očakávame, že by mal byť schopný „čítať“ naše myšlienky a vnímať naše pocity, očakávame, ako rýchlo by mal zareagovať na sms od nás a podľa toho čo sa deje to celé vyhodnocujeme. A začíname predpovedať, predpokladať a veštiť.

Pokiaľ neočakávame nič konkrétne, sme pripravení reagovať na situácie, ktoré nám prídu do cesty a často sa zariadime tak, že si ich naozaj užijeme. Ak očakávame to najhoršie a negatívne a ono sa to zrazu zvrtne prekvapivo príjemne či pozitívne, takisto nám to zlepší náladu. Takže nakoniec budeme situáciu hodnotiť ako vydarenú. Pozor. Ak očakávame niečo veľmi významné, často ustupuje logické myslenie do úzadia a nastupuje myslenie imaginárne.

„Jeden z mojich priateľov očakáva všetko na svete a je sklamaný, keď nie všetko je to najlepšie.

Ja som začal iným extrémomnečakám nič, a vždy som plný vďaky za rozličné blahá.“

(Ralph Waldo Emerson)

 34-8-3926908

Ako pracovať s očakávaniami:

Prinúťte sa vedome myslieť a hovoriť iba o veciach, ktoré vo svojom živote chcetea držte svoju myseľ mimo vecí, ktoré nechcete.

Posuňte sa od života „mohol by som“ k uskutočneniu toho, čo v živote naozaj chcete.

Očakávajte, že častejšie uspejete, ako zlyháte. Že častejšie vyhráte, ako prehráte. Verte, že ste schopní niečo dokázať. Verte v seba a očakávajte od seba to najlepšie. 

Vyhoďte zo svojho slovníka slovo „nemôžem“ a všetky podobné stupidné výhovorky.

Pozitívne očakávania vás motivujú. Čo očakávame, to sa staneAk očakávame neúspech, väčšinou neuspejeme.  Ak od ľudí očakávate podraz, verte, že sa to stane. Ak očakávate, že vám ľudia pomôžu, pomoc naozaj dostanete.


Očakávajte, že môžete dosiahnuť všetko, čo si dokážete predstaviť a čomu budete veriť. Verte, že svoje ciele dosiahnete.

Majte pozitívne očakávania.

To, čo si o vás myslia druhí, nie je váš problém.