Naše myslenie ovplyvňuje náš pohľad na svet. Naučte sa správne myslieť.

Streda, 15. Apríl 2015, 11:48, Zverejnil

O tom, či budeme zdraví alebo chorí, šťastní alebo nešťastní, bohatí či chudobní, rozhoduje len a len naša myseľ.‘(Edmund Spenser)

     Ak sa opýtate muchy, či sú niekde v okolí kvety, odpovie vám: „Žiadne kvety som nevidela. Ale hnoja je tam, v tej priekope viac než dosť.“ A začne vám vymenúvať všetky smetiská, na ktorých sa vyskytla.
     A opýtajte sa včely, či videla niekde v okolí špinu a odpadky. Odpovie vám: „Špinu? Nie, nikde som nič také nevidela. Ale videla som nádherné kvety v okolí.

Niekto si na tej najrozkvitnutejšej lúke nájde špinavé miesto a posadí sa naň, a niekto iný nájde v kaluži hnoja kvet lotosu a napije sa jeho nektáru.

Som presvedčený, že každý z nás môže žiť mimoriadny život. Každý z nás je schopný dosahovať ciele, ktoré si stanoví. Každý z nás má obrovský a najmä nevyužitý potenciál na to, aby namiesto snívania a dúfania konal a robil v živote užitočné a pozitívne zmeny. Každý z nás totiž dokáže dostať pod kontrolu svoje myšlienky a postoje a rovnako dokáže kontrolovať svoje rozhodnutia, voľby a činy.

Jednou z najužitočnejších vecí, akú som sa naučil a ktorú denne odporúčam všetkým ľuďom je, že môžeme rozhodovať o svojich myšlienkach a cvičiť sa vo „vedomom premýšľaní“. Nemusíme uvažovať o všetkom, čo nám napadne, môžem si vybrať, o čom budeme premýšľať a ktorým myšlienkam budeme venovať svoju pozornosť. Je na nás, či si zvolíme myšlienky, ktoré nás povzbudia, alebo také, ktoré nás oberú o energiu. Dianie v našej mysli, môžeme vedome ovplyvniť.

Kľúčom k skvelému životu je naučiť sa správne myslieť a zamerať svoju pozornosť správnym smerom. Kam smerujeme naše myšlienky, na čo sústredíme svoju pozornosť, toho viac vnímame a vidíme. Čím viac myslíme negatívne, tým viac negatívneho vidíme. Čím viac je naša myseľ naplnená pozitívnymi myšlienkami, tým viac toho príjemného a pozitívneho sa nám deje.

Uvedomili ste si niekedy, ako rýchlo myšlienky dokážu zmeniť našu náladu? Akékoľvek negatívne myslenie nás bleskovo rozladí a oberie o radosť. Ak máme zlú náladu a negatívne postoje, naši spoločníci sa necítia s nami príjemne; a keď sme skľúčení, nepriaznivo vplývame na dianie okolo seba.

Ľudia, ktorí majú sklon myslieť a hovoriť negatívne, sú zvyčajne nešťastní a iba zriedka sú s niečím spokojní. Aj v tých najpriaznivejších situáciách nájdu nejakú chybu či nedostatok. Len čo zbadajú náznak zlého, upriamia na to všetku pozornosť. Tým sami sebe bránia v prežívaní radosti. Občas možno prežijú chvíľkové nadšenie, ale to zakrátko vyprchá a opäť ho nahradí pochmúrna nálada. Zrejme si neuvedomujú, že by mohli byť šťastní, keby zmenili vlastné myslenie.

Nemôžete zabrániť všetkým negatívnym myšlienkám, aby vznikli a napadli vám,
ale môžete ovplyvniť to, ktoré myšlienky vám majú 
zostať v hlave.“

Nastavenie mysle je naša voľba, naše rozhodnutie. Tekutý betón možno ľahko premiestňovať a tvarovať. Len čo sa usadí a stuhne, už ním nepohneme. Podobne je to s našou mysľou. Ak sa pevne rozhodneme, čo si budeme myslieť a čomu uveríme, naše presvedčenie bude ako betón – nič ním nepohne.  Vždy je to na vás, či negatívnu myšlienku nahradíte pozitívnou alebo nie.Zmeňte svoje myslenie a posuňte sa od života „mohol by som“ k uskutočneniu toho, čo v živote naozaj chcete. Presuňte sa od „nie som schopný“ k „schopnosti a zvládnutiu“.

Je v našej moci mať dobré a užitočné myšlienky. A rovnako je v našej moci rozhodnúť sa, ktorým myšlienkam budeme venovať svoju pozornosť, a ktoré myšlienky vypustíme a necháme ich tak rozplynúť sa v čase a priestore. Zákon substitúcie hovorí, že v danom case sa dokáže človek venovať iba jednej myšlienke, pozitívnej alebo negatívnej. Človek dokáže vedome nahradiť negatívnu myšlienku pozitívnou.

Svoj mozog dokážeme vytrénovať a mať ho pod svojou kontrolou, dokážeme urobiť vedomé rozhodnutia, sme schopnípracovať so svojimi postojmi a myšlienkami, so svojim životom, zmeniť a upraviť svoj život, sme schopní kontrolovať svoje postoje voči udalostiam, ktoré sa v našich životoch dejú. Máme nielen moc ale aj voľbu rozhodnúť sa, čo si o ktorej situácii pomyslíme, ako si budeme interpretovať a vykladať životné okolnosti.

‚Ak chcete niečo zmeniť vo svojom vonkajšom svete, musíte začať vo svojom vnútri. Zmeňte najskôr povahu myšlienok. Zmeňte spôsob, akým sa na to pozeráte.

Zmeňte spôsob, ako si interpretujete životné okolnosti.‘

O tom, ako bude vyzerať váš ďalší deň, sa rozhoduje v prvých piatich minútach po tom, ako vstanete z postele. Ak vstanete a vaša prvá myšlienka bude znieť: „Dnes bude otrasný deň“, tak vďaka tomu naprogramujete svoju myseľ na všetko to „otrasné“ a na všetko to „otrasné“ sa aj sústredíte a bude sa vám to dostávať do cesty. Rovnako však môžete ráno vstať a povedať si: „Dnes ma čaká príjemný deň.“ A presne taký ho aj budete mať. Vyskúšajte to niekedy, zmeňte svoj postoj hneď ako vstanete z postele  a uvidíte , čo sa bude diať.

Na záver zacitujem profesora neurovedy, Michaela Merzenicha: “Mozog bol skonštruovaný tak, aby sa menil.” Tak sa tomu nebráňte. Prestaňte tvrdiť, že ste už raz takí a že sa zmeniť jednoducho nedokážete. Prestaňte meniť seba, začnite si osvojovať nové myslenie, nové užitočné myšlienkové vzorce. 

Ďakujem vám za všetky vaše komentáre a spätnú väzbu. Ak máte pocit, že by tento príspevok mohol niekomu pomôcť, pokojne ho zdieľajte. Ak máte otázky, alebo mi chcete ‚len tak‘ napísať, tu je moja mailová sdresa:

Dostaňte strach definitívne pod kontrolu!

Zistite, ako zvíťaziť nad strachom.Objavte v sebe vnútorného superhrdinu.

Prekonajte strach a dosiahnite vysokú úroveň sebadôvery.