Nakreslite si mapu k cieľom

Streda, 28. Marec 2013, 00:26, Zverejnil

Tajomstvo úspechu je začať konať. 

Tajomstvo začiatku konania je rozdeliť si svoje veľké neprekonateľné úlohy na malé a zvládnuteľné 

a potom začať prvou z nich.“ 

(Mark Twain)

Na to, aby ste ciele dosiahli, potrebujete poznať cestu, teda mať nakreslenú mapu, podľa ktorej sa budete pohybovať. V prvom rade je nevyhnutné opustiť svoj „ostrov pohodlia“ a začať ho vnímať ako väzenie. Rovnako je vhodnépremeniť kolekciu (NE)výrazov ako „nemôžem“ či „nedokážem“, na„môžem“, „som schopný“ a„dokážem to“. Sústreďte sa na myslenie, rozprávanie a písanie o tej realite, ktorú chcete vytvoriť.

Ako si vytvoriť mapu k cieľom

1. Na začiatok si určite štartovaciu pozíciu, kde sa nachádzate v danom cieli práve teraz.

2. Potom si predstavte koniec cesty, teda moment, kedy bude cieľ dosiahnutý. Predstavte si, že ste práve teraz došli do cieľa.Čo je vo vašom živote iné ako dnes? Ako to v cieli vyzerá? Ako sa tam cítite?

3. Zamyslite sa nad tým, aké kroky musíte podniknúť na to, aby ste sa do cieľovej rovinky dostali. Vygenerujte veľké množstvo nápadov a potom z nich vyberte tie najlepšie možnosti.

4. Ku každému cieľu si napíšte každý jeden krok, ktorý vám napadne, a ktorý môžete urobiť teraz alebo v budúcnosti. Čím viac krokov na dosiahnutie cieľa vám napadne, tým jasnejšie ho budete vidieť. Ak máte zoznam krokov, ktoré je nevyhnutné urobiť, budete mať obrovskú energiu na to, aby ste sa do toho pustili. Čím detailnejšie si mapu nakreslíte, tým dosiahnuteľnejší sa cieľ bude zdať 

5. Usporiadajte jednotlivé kroky chronologicky do poradia, na základe ktorého budete postupovať vpred.  

6. Vyberte krok, ktorý sa vám bude zdať najzaujímavejší alebo najpríťažlivejší, alebo ten z ktorého máte najmenší strach.  

7. Napíšte si čo a dokedy vykonáte. Uskutočnite prvý krok, ktorý ste si vybrali. Vo chvíli, keď danú akciu vykonáte, napíšte si k nej slovo „úspech“.  

8. Oslávte svoj úspech. Urobili ste niečo, čo uviedlo celý proces do pohybu.  

9. Pokračujte v ceste. Zvoľte ďalší krok a potom ďalší.

Pokiaľ nezačnete niečo robiť, nič sa nestaneNebojte sa neúspechu. Aj keď sa vám možno nesplní všetko, po čom túžite, rozhodne ale o sebe získate veľa cenných informácií, veľa sa o sebe dozviete a naučíte.

Neuvažujte „ako“ to máte urobiť. Uvažujte „čo“ máte urobiť. Na to, aby ste sa čo i len o kúsok priblížili k svojmu cieľu, musíte podniknúť kroky. Už prestaňte len snívať. Začnite so svojim životom niečo robiť. Bez akcie nie ste účastníkmi hry, ale iba pozorovateľmi čakajúcimi na začiatok. Zmena diváka na aktívneho účastníka začína jediným krokom – tým prvým.

Ak chcete uspieť, môžete čakať, až vám svet naservíruje úspech na striebornej tácke Alebo sa spoľahnete len na seba a pričiníte sa, aby sa vaše sny naplnili“ (Chérie Carter-Scottová)

Už o týždeň si povieme, ako nepoľaviť, ako stále ostať napojený/á svoje ciele. Teším sa na vaše názory, postrehy, pripomienky či otázky: johny.dubnicka@gmail.com.