Ako vybrať najvýhodnejšie PZP

Povinné zmluvné poistenie, aj keď je zákonom nariadené, nemusí znamenať len nutné zlo, pri ktorom pozeráme na cenu. Poisťovne svojim klientom poskytujú okrem poistného krytia aj ďalšie zľavy a bonusy, ktoré ich produkty robia atraktívnejšími. Čo si všímať predtým, než pristúpite k samotnému uzavretiu PZP?

Veľa ľudí pristupuje k výberu povinného zmluvného poistenia ako k ďalšej položke rodinného rozpočtu, ktorú jednoducho uhradiť musia. Automaticky preto siahnu po tom najlacnejšom, však na čo si zbytočne zvyšovať výdavky. Iní zasa dajú na rady svojich známych či rodiny, ktorí už majú s danou poisťovňou skúsenosť.

Prezrite si porovnanie ponúk slovenských poisťovní a uzatvorte PZP bez zbytočného navýšenia ceny.

To najlacnejšie však automaticky nemusí byť najlepšie, no zistíte to až v prípade nehody, kedy už bude neskoro. Rovnako to, čo je výhodné pre vašich známych nemusí byť výhodné pre vás.

Podľa čoho vyberať povinné zmluvné poistenie?

1. Podmienky a limity poistného krytia

Limity poistného krytia sú stanovené zákonom. Preto každé PZP poskytuje základné krytie:

 • 5 000 000 € pri škode na zdraví, náklady pri usmrtení
 • 1 000 000 € pri škode na majetku a veciach

Na prvý pohľad sa vám takto určené zákonné limity môžu zdať vysoké, no keď sa zamyslíte nad cenami opráv alebo náhradných dielov pri škodách na majetku, ich nastavenie je opodstatnené. V rámci nadštandardu ponúkajú poisťovne zvýšené limity krytia.

2. Lacné nemusí byť výhodné

V poistných podmienkach sú často stanovené podmienky, ktoré poistku, napriek jej počiatočnej výhodnosti v prvom roku, znevýhodnia. Môže vám napríklad vzrásť cena, aj keď ste mali bezškodový priebeh, benefity a zľavy môžu mať zasa časovo obmedzenú platnosť. Poistné podmienky si poriadne prečítajte skôr, ako sa k nim svojim podpisom zaviažete.

PZP výhodnejšie o pár eur ešte neznamená, že práve tento rozdiel sa vám v budúcnosti nevypomstí (napr. výrazným nárastom cenu v prípade poistnej udalosti).

Pred samotným podpisom zmluvy si dôkladne prečítajte poistné podmienky.

3. Asistenčná služba

Služba, ktorá je už štandardom v balíku PZP a ktorú ste možno ešte nemali možnosť využiť. S akými záležitosťami dokáže asistenčná služby pomôcť:

 • zabezpečenie opravy vozidla na mieste, ak je následkom nehody alebo poruchy nepojazdné, jeho odtiahnutie, úschovu a úhradu nákladov s tým spojených
 • pomoc pri defekte
 • privezenie paliva, ak uviaznete pre jeho nedostatok
 • pomoc pri zabuchnutí alebo strate kľúčov
 • zabezpečenie náhradného ubytovania v prípade nehody, poruchy alebo odcudzenia vozidla, zabezpečenie prepravy do miesta bydliska

Asistenčná služba sa líši od poisťovne k poisťovni. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, či potrebné úkony len zorganizujú alebo aj hradia (prinajmenšom do určitej výšky). Ďalej sa líšia druhmi pomoci v prípade nehody a v prípade poruchy vozidla. Rozdiel je aj v územnej platnosti, pretože nie všetky asistenčné služby vám pomôžu aj za hranicami Slovenska.

Je preto dobré informovať sa, čo je zahrnuté v základnom balíku asistenčných služieb a čo je za príplatok. Asistenčná služba je síce príjemný benefit, no nadštandardné služby môžu celkovú sumu za PZP značne zvýšiť, preto si zvážte riziká. Ak nejazdíte s autom do zahraničia alebo ho používate len vo vašom okrese, kde s odtiahnutím dokážu pomôcť známi, pravdepodobne si poradíte aj so základným balíkom.

4. Bonusy a zľavy

Nebojte sa spýtať na bonusy a zľavy, ktoré je možné k poisteniu získať. Kombináciou zliav si viete konečnú sumu znížiť aj o niekoľko desiatok eur.

Aby ste si vedeli predstaviť, aké zľavy a bonusy môžete získať, vybrali sme tie najčastejšie, ktoré poisťovne ponúkajú:

 • výhodnejšie ceny pre klientov, ktorí u nich už poistenie majú
 • zľavy na iné poistenie (napr. poistenie prívesného vozíka, motocykla, úrazové poistenie posádky vozidla, cestovné poistenie)
 • zľavy pre zdravotne ťažko postihnutých, dôchodcov, klientov partnerských bánk a iných spoločností
 • zľava ak s vozidlom jazdíte len na Slovensku (prípadne v ČR, Poľsku, Maďarsku)
 • zľava pri uzatvorení online
 • výhodnejšia cena, ak je vozidlo registrované v malých mestách, obciach alebo okresoch s menšou škodovosťou

 5. Neberte hneď prvú ponuku

Vyhraďte si čas a ponuky poisťovní dôkladne porovnajte. Pár minút vám dokáže ušetriť desiatky eur za nadštandardné služby, ktoré pri spôsobe používania svojho vozidla zbytočne konečnú sumu predražia. Rovnako si prečítajte recenzie na poisťovne, skúsenosti ostatných s priebehom riešenia poistných udalostí.

Nezabúdajte však, že cena je individuálna a to, že váš známy má svoje vozidlo poistené za výhodnú sumu neznamená, že vaše PZP bude v rovnakej poisťovni tak isto výhodné. Výsledná cena závisí od viacerých faktorov. Poisťovne berú do úvahy typ vozidla, objem motora, miesto bydliska či vek.

Vyskúšajte naše jednoduché a prehľadné porovnanie cien povinného zmluvného poistenia, a vyberte si tú najvýhodnejšiu ponuku pre vás.