Miroslava Varáčková – Láska z ulice

Niekedy by som chcela preniknúť do mysle Varáčkovej a pozorovať to, ako tvorí nové príbehy. Myslím, že by mi to dalo veľa. Teším sa na ďalšie kúsky.

Revydanie je pre mňa novinkou

Láska z ulice bola prvá kniha, ktorá od Mirky Varáčkovej uzrela svetlo knižného sveta. Aj napriek tomu, že od jej napísania ubehlo pár rokov, stále je podľa mňa aktuálna.

V roku 2019 ju v novom šate vydalo CooBoo a som rada, že to urobili. Sprístupnili tak ľuďom príbeh, ktorý by nemal zostať zabudnutý.

Túto (pre mňa novinku) som ešte nečítala. Ono to býva s tými revydaniami tak. Buď sú fakt dobré a oplatí sa ich vydať opäť, alebo by sme im mali dopriať zaslúžený odpočinok niekde na zadných policiach.

Príbeh Tamary dokáže stále osloviť nových čitateľov a verím, že sa teší a bude tešiť naďalej svojej veľkej popularite.

Tamara, študentka strednej školy, to nemá v živote jednoduché. No do jej pochmúrnych dní vstúpi nová láska a nielenže jej všetko prevráti hore nohami, ale dodá silu zotrvať. Ako obvykle Varáčková dala do popredia silnú hlavnú hrdinku, ktorú postretol ťažký osud.

Hoci to nemá jednoduché, snaží sa žiť ako najlepšie vie a pomáha doma. Sofia, mladšia sestra našej hrdinky, trpí zákerným ochorením. Prognózy sú zlé a je len otázkou času, kedy sa stane nevyhnutné. Táto ťažká situácia si vyberie daň na fungovaní celej rodiny.

Priamo pred očami máme typický príklad rozvrátenej rodiny pre choré dieťa – ako sa to mnohokrát stáva. Nielenže teraz vieme začiatok a koniec toho, čo sa udeje a kto koho opustí, ale priamo na vlastné oči pozorujeme prežívanie každého z nich, či už rodičov alebo detí.

Nemôžeme nikoho odsudzovať za rozhodnutie odísť. Nikdy nevieme, akoby sme sa zachovali na jeho mieste.

Občas premýšľam, prečo sa autorka rozhodne spracovať vždy tak ťažkú tematiku. Odpoveď nepoznám. Viem však, že robí dobre, pretože v jej knihách adolescenti nielenže dokážu nájsť svoj problém, ale ak ich kniha skutočne zaujme, tak nájdu aj možnosti riešenia.

Na scéne je zakázaná láska

Tamara to skutočne nemá jednoduché, no zrazu stretne niekoho, kto jej zmení život. Noro je nielen nový učiteľ telocviku, ale aj atraktívny objekt jej záujmu. Aj napriek tomu, že sa svojim citom obaja bránia, stane sa to, v čo asi všetky čitateľky dúfajú.

Myslím, že presne toto bolo jasné už od začiatku a absolútne mi to neprekáža. Práve naopak Napriek tomu, že nie som primárna cieľová skupina tejto krásky, čítala sa mi veľmi dobre.

Ako o Varáčkovej knihách stále tvrdím, sú to oddychové jednohubky na jeden večer (v tomto prípade pre mňa na jedno doobedie). Dialógy nie sú nijak zložité a veľké opisy sú skôr na začiatku, aby sme sa rýchlo dostali do deja. Potom všetko plynie postupne a dlho nečakáme ani na hlavnú zápletku.

Kto má trochu načítané od tejto autorky vie, že nás väčšinou čaká to isté. Svoje črty, ktoré vkladá do každého príbehu, nezaprie. Jemná predvídateľnosť mi nevadí, pretože každý príbeh je niečim výnimočný. Inak tomu nebolo ani tu. Jedinečnosť Lásky z ulice vám ale nebudem prezrádzať, na to už budete musieť prísť sami.

Dokonca sme edukovaní a sú nám prirodzenou formou vysvetlené niektoré veci. Za to veľký palec hore, lebo tohoto nie je nikdy dosť.

Komu knihu odporúčam

Láska z ulice ma príjemne prekvapila a potešila. Šikovný tvar tejto knihy napomôže k tomu, aby bola Tamara tiež príjemnou spoločníčkou na cesty alebo len tak do kabelky. Taktiež som rada, že vydavateľstvo zachováva jednotný dizajn všetkých kníh autorky, ktoré vydáva.

Kto čítal nejakú knihu od Varáčkovej vie, čo môže očakávať. Láska, radosť, priateľstvo, smútok, ťažká situácia a záver, ktorý prekvapí. Som veľmi rada, že sa knihy tohto typu dostávajú na trh a že ich mladí čítajú a vyhľadávajú.

Kniha by sa mohla páčiť nielen verným čitateľom autorky, ktorí si chcú doplniť zbierku, ale aj mládeži (a nielen tej), ktorá od čítania očakáva hlbší zážitok. Táto kniha ho zaisto ponúkne.

Kto nezvláda hrubšie knihy, nevadí. Text je jednoduchý a nebude robiť problémy ani nepravidelným čitateľom. Myslím si, že práve toto je kniha, ktorú by mohli zvládnuť ľavou zadnou.