Minimum pre emočné zdravie

emočné zdravie

Emočné zdravie predstavuje každodenné skúsenosti človeka týkajúce sa jeho emocionálneho stavu. To zahŕňa emócie, ako sú strach, depresia, náladovosť, teplo, radosť alebo neutrálnosť. Emočné zdravie ovplyvňuje spôsob, akým človek vníma a prežíva svet a situácie. Emócie sú dôležitým nástrojom na navigáciu života a spravovanie každodenných skúseností.

Zlepšenie emočného zdravia môže zvýšiť pocity pohody, zdravie a šťastie.

Pozornosť obrátená do exteriéru

Funguje tak drvivá väčšina z nás: Keď sa cítime nepríjemne, prirodzene sa snažíme dosiahnuť úľavu. Najlepšie hneď. Zapneme si telku, ideme nakupovať, dáme si tabletku, zintenzívnime tréning, necháme sa pohltiť videohrou, vypijeme si, ponoríme sa ešte viac do práce, prípadne sami seba presviedčame, že nemáme dôvod sa tak cítiť. Čokoľvek.

Všimnite si, že väčšina z toho, čo nás v našom svete obklopuje, úspešne „presviedča“ našu pozornosť, aby zostala zameraná smerom von. Vieme presne, kto zo šoubiznisu ukrýva „desivé tajomstvo“ a kto komu poslal „drsný odkaz“, ale zvyčajne vôbec netušíme, ako sa v ktorom momente cítime.

Emócie stále považujeme za niečo, čo nás vyrušuje, s čím preháňame alebo čo nám dokonca škodí. A paralelne to nás prekvapuje, ako sa nám komplikuje život, aké máme zdravotné problémy, ako si nerozumieme s deťmi alebo ako nás vytáča šéf.

Pretože bez ohľadu na to, či venujeme pozornosť svojim emóciám, alebo nie, ony existujú a robia svoju prácu – posielajú nám v každej chvíli jasnú správu o tom, či ideme v súlade so svojou podstatou alebo sa od nej odkláňame. Lenže prečítať si túto správu môžeme len vtedy, keď aspoň na chvíľu obrátime pozornosť dovnútra.

Reč tela

Emócia, ktorú v nejakom momente prežívame, spúšťa v tele určitý proces. Preto fakt, že jej nevenujeme pozornosť, ešte neznamená, že sa emócia niekam stratí. Pre jednoduchosť si požičiame vysvetlenie českej psychiatričky Jarmily Klímovej:

„Každá emócia má svoju biochemickú podstatu – aminokyselinu, ktorej súčasťou sú peptidy a nanopeptidy. Tie menia štruktúru svojich bielkovinových reťazcov podľa aktuálneho emočného nastavenia. Keď sa naše emočné nastavenie zmení, v tele sa začnú pohybovať inak štruktúrované bielkoviny.“

„Tie sa zachytávajú do membrán buniek a odovzdávajú im konkrétne informácie o tom, ako sa majú správať. A bunky, ktoré sú vždy súčasťou nadradeného celku (napr. orgánu), pri takejto dlhodobej záťaži začnú vykazovať inú funkciu, čo sa môže prejavovať bunkovým rozpadom, zápalmi a pod.“

Keď teda opakovane a dlhodobo nespracúvame emóciu (zvyčajne veľké množstvo emócií), po čase dostaneme možnosť všimnúť si upozornenia na telesnej úrovni.

O prepojení konkrétnych emočných príčin s konkrétnymi fyzickými ochoreniami dnes existuje množstvo kníh. Za tie, ktoré idú významne do hĺbky, spomenieme Metaphysical Anatomy od Evette Rose, ktorá ku každému z najčastejších telesných problémov ponúka množstvo potenciálnych príčin a návodné otázky, za pomoci ktorých sa ľahšie dostanete k jadru svojho trápenia. Pojem „reč tela“ začnete chápať inak.

Urobiť pre seba aspoň minimum

Čo teda robiť, aby sa s nami naše emočné ja nemuselo rozprávať prostredníctvom telesných prejavov? Presný opak toho, čo sme robili doteraz. Ak prestaneme opakovať to, čo sme sa naučili ako deti, keď sme čelili ignorácii, odmietaniu, prípadne trestu za to, že sme napríklad cítili zlosť a dávali sme to najavo, máme základný kameň.

A na ňom môžeme začať stavať. Na každú emóciu – od tej najpríjemnejšej až po tú najnáročnejšiu –  máme právo. Na každú emóciu totiž existuje reálny dôvod – bez ohľadu na to, či si ho uvedomujeme, alebo nie. Prišiel čas si to uznať. S pochopením a súcitom voči sebe samým venovať svojmu emočnému rozpoloženiu bezpodmienečnú prítomnosť.

Nesnažiť sa emóciu zmeniť, len s ňou v danom momente byť, kým potrebuje našu pozornosť. A zvyčajne ju nepotrebuje dlho. Plná pozornosť robí totiž s emóciou zázraky. Na tomto jednoduchom princípe funguje niekoľko veľmi účinných procesov – viac či menej známych -, ktoré majú hojivé účinky na emočnej aj fyzickej úrovni.

Vnútorné dieťa pomôže

Keďže dnešná spoločnosť nie je voči emočným prejavom príliš ústretová, je celkom prirodzené, že cítime rezistenciu voči bezpodmienečnej prítomnosti s nejakou emóciou, ktorá nám navyše v danej chvíli vôbec nevyhovuje.

Chýba nám láskyplný súcit voči sebe samým, pretože sme si zvykli byť na seba tvrdí, aby sme boli schopní vysporiadať sa s naším doterajším životom. Ak to chceme skúsiť zmeniť, je veľmi šikovné uvedomiť si, že kdesi vo svojom vnútri stále máme energiu troj-, štvorročného dieťaťa a že tak, ako sa správame k sebe, správame sa vlastne k nemu.

S týmto uvedomením je láskyplnosť voči sebe o niečo jednoduchšia. Ak vás napríklad zasiahne smútok, vnímajte, že presne také smutné je dieťa vo vašom vnútri. A vy ako skvelý vnútorný rodič mu predsa kvôli tomu nestrčíte do úst cigaretu, nepošlete ho nakupovať a nenecháte ho pracovať do vyčerpania, len aby si svoj smútok nevšímalo.

Oveľa účinnejšie je objať ho, prejaviť mu súcit, dať mu najavo, že chápete, že má na smútok dôvod a byť s ním, kým vás pri svojom smútení potrebuje. To je minimum, ktoré by sme pre svoje emočné zdravie mohli zvládnuť všetci.

Čo je emočné zdravie?

Emočné zdravie je dôležitou súčasťou celkového zdravia. Emočné zdravie je vyjadrené schopnosťou odolávať únavám a stresu, schopnosťou vyrovnať sa s ťažkými emocionálnymi situáciami, byť schopný prejavovať lásku iným a učiť sa zo zlých skúseností.

Všetky tieto aspekty umožňujú človeku byť silnejším, relaxovaným a zdravším. Mnoho ľudí si myslí, že emočné zdravie je len o vyrovnaní sa so zlými skúsenosťami, ale je to oveľa viac. Je to tiež o pozitívnych emóciách a vzťahoch.

Môže to zahŕňať vzťahy s tými, ktorí sú blízko vás, ako aj s tými, ktorí nie sú. To, ako komunikujete s druhými, ako prejavujete lásku, by mohlo mať priamy vplyv na to, ako sa cítite. Taktiež všetko, čo robíte, ako podporujete svoje zdravie, môže ovplyvniť vaše emočné zdravie.

Emočné zdravie je tiež o tom, ako súhlasíte s vlastnou hodnotou. To znamená, že ste si vedomý vášho vnútorného ja a máte silné sebavedomie. Musíte mať aj schopnosť porozumieť, aké emócie môžu ostatní ľudia vyjadriť a vedieť zvládať empatické správanie a potrebu chrániť sa pred citlivosťou.

Uistite sa tiež, že dobre rešpektujete a podporujete seba aj ostatných. Všetky tieto charakteristiky emočného zdravia môžu na vás vplývať po celý život. Umožňuje vám to zvládať emócie a užívať si život naplno.

Ak si však myslíte, že vaše emočné zdravie je ohrozené, dôležitou vecou je vyhľadať odbornú pomoc. Čím skôr sa dostanete do liečby, tým lepší výsledok dosiahnete.

Prečo sa starať o emočné zdravie?

Dnes sa hovorí o zdraví ako o ucelenom koncepte, ktorý zahŕňa fyzické, duševné a emočné zdravie. Všetky tri oblasti sú prepojené a nedajú sa oddeliť. Preto je veľmi dôležité vziať do úvahy každú z nich, aby človek dosiahol optimálnu zdravie.

Emočné zdravie, ako súčasť psychohygieny, je je jednou z najdôležitejších súčastí zdravia. Takže, prečo sa teda starať o emočné zdravie? Mnoho ľudí nevie, čo presne je emočné zdravie, alebo ako si vybudovať silné emočné zdravie.

Faktom je, že sa emočným zdravím venujeme, aj keď sa nezdá. Pre skutočnú rovnováhu potrebujeme silné emočné zdravie. Umožňuje človeku akceptovať svoje negatívne pocity a zvládnuť situácie s lepšou emocionálnou náročnosťou.

Jedným z najdôležitejších dôvodov, prečo sa starať o emočné zdravie, je to, že môžete byť produktívnejší vo svojej kariére. Ak máte pevné emočné zdravie, máte lepšiu schopnosť riešiť konflikty a vyčerpávajúce situácie. Emočné zdravie nám tiež pomáha zvládať stres a pomáha nám vyrovnávať sa s rôznymi zmenami.

Kultivovanie silného emočného zdravia je pre šťastné a zdravé životy dôležitá súčasť. Ľudia si často myslia, že emočné zdravie je čisto o správe afektu, ale veci sú mnoho komplikovanejšie. Zdravé emočné zdravie je o schopnosti človeka prežívať rôzne emócie priestorovo správnym spôsobom.

Aby ste udržali silné emočné zdravie, je dôležité starať sa o seba a dávať sa na prvé miesto. Musíte uplatňovať zdravé návyky, ako je dostatočná hydratácia, cvičenie, spánok, pravidelná konzumácia vyváženej stravy atď.

Je tiež potrebné čo najviac oddychovať, venovať sa záujmom, mať ciele a sny a vyhýbať sa stresovým preťaženiam. Dobré emočné zdravie by však nemali obhajovať iba ľudia.

Kroky, ktoré môžu organizácie a firmy vykonať, aby podporili emočné zdravie svojich zamestnancov, sú napríklad vytvorenie pracovného prostredia, kde je bezpečne prezentovať pocity, pravidelné psychologické kontroly a zavedenie programov pre zamestnancov, ako sú vzdelávacie kurzy pre zvýšenie schopnosti emocionálneho zvládania a zvládania stresu.

Emočné zdravie nie je čisto o afekte a emóciách či prejavoch v rámci emočnej inteligencie. Je to skôr o tom umiestniť vaše emócie a prijímať ich, snažiť sa naučiť tomu, ako zvládať svoje emócie, či už sú pozitívne alebo negatívne, a zvládať životné situácie. Je jasné, že starostlivosť o emočné zdravie má veľký vplyv na kvalitu života všetkých ľudí.