Michaela Mihoková – Všetci sme cigáni

Bolo mi cťou moderovať krst výnimočnej knihy, ktorú napísala výnimočná autorka. Ako to všetko prebiehalo sa dozviete v článku.

Na pôde Strednej priemyselnej škole v Trnave sa krstila novinka spisovateľky Michaely Mihokovej, Všetci sme cigáni. Do života ju uviedli štyria krstní rodičia, speváčka Anita Soul, spisovateľky Kristína Ježovičová a Lucia Braunová a verný čitateľ Ondrej K.

Ich počet nie je náhodný, autorka sa tak rozhodla pre symboliku – kniha opisuje príbeh štyroch hlavných postáv. Krstilo sa zapaľovačom, vlasmi, topánkou a ružovým sprejom. Vybrané predmety sú silno spojené so samotnou zápletkou.

Program, ktorý moderovala knižná blogerka Jana Paveleková, bol doplnený o spevácke vystúpenie Kamila Polakoviča s kapelou a a ďalšie spevácke vystúpenie gospelového zoskupenia.

Zúčastnení priatelia a knihomoli si mohli vypočuť ukážku z knihy opisujúcu chlapca z ulice bez mena, ktorú všetkým prečítala Kristína Ježovičová.

Kniha odzrkadľuje príbehy štyroch rôznych ľudí, ktoré vôbec nie sú jednoduché. Spojilo sa nespojiteľné a hrdinovia musia spoznať, že najväčším dobrodružstvom je život sám. Michaela Mihoková píše o rasizme.

O tvrdom prostredí, z ktorého jediným únikom je iba láska. O topánkach a o cigánskom srdci. Svet sa rozdeľuje iba na dve skupiny ľudí. Tí, ktorí cigánske srdce nosia v seba a tí, ktorí ho ešte len hľadajú. Inak sme všetci rovnakí.

Hana sníva o dobrodružstve, no nemá naň dosť odvahy. Lucia chce žiť naplno, no kvôli zákernej chorobe nemôže. Obom zmení osud On, hoci mal pôvodne úplne iné plány.

Z úbohej pomsty je zrazu láska, z povrchnosti hĺbka a z banalít podstata. To a omnoho viac sa dočítate v knihe Všetci sme cigáni od Michaely Mihokovej, ktorá vyšla vo Vydavateľstve Maxim.

Vydavateľstvo Maxim vstúpilo na slovenský trh prednedávnom, no už teraz sa môže pýšiť atraktívnym výberom kníh ako napríklad Áno, pán profesor či Muž z gulagu. Prezentuje sa výbornou komunikáciou nielen s autormi, ale aj s čitateľmi, vďaka čomu jeho obľúbenosť zo dňa na deň rastie.

„Kniha je oficiálne pokrstená a ja vám chcem úprimne poďakovať,“ vraví na záver samotná spisovateľka, ktorá žne jeden úspech za druhým. Jej prvá kniha, Poškvrnená, ktorej príbeh súvisí s novinkou Všetci sme cigáni, len prednedávnom vyhrala v súťaži časopisu Knižná revue druhé miesto v kategórií Debut roka 2017.