K úspechu vás privedie vytrvalosť

Piatok, 07. September 2013, 23:45, Zverejnil

„Trpezlivosť a vytrvalosť majú magický efekt,

pred ktorým sa stratia problémy a zmiznú prekážky.“

(John Quincy Adams)

 29-6-8956525

Konštatovanie „tajomstvo úspechu spočíva vo vytrvalosti“, ste pravdepodobne už veľakrát počuli. Svojim klientom hovorím, že ak sa chcú pohnúť smerom k svojim cieľom, budú nevyhnutne potrebovať vytrvalosť, že to bude náročná cesta, pretože si to od nich bude vyžadovať robiť veci inak, iným spôsobom, teda budú musieť opustiť rutinu, zabehnuté systémy a „zónu pohodlia“. A k tomu je nutné pripočítať tvrdú prácu, trpezlivosť a disciplínuVíťazi nikdy neprestávajú a tí, čo prestávajú, nikdy nevyhrajú.

Podľa jednej definície, je vytrvalosť  „vlastnosť vôle, ktorá človeku umožňuje vyvinúť značné úsilie“. Veľmi sa mi páči, pretože hovorí o tom, že sa jedná o vlastnosť človeka a jeho vôle. A to znamená, že je to niečo, čo dokážeme trénovať. Každý z nás má totiž v sebe zakódovanú vytrvalosť – niekto menšiu a niekto väčšiu. A je len na nás, čo s ňou urobíme. Je to podobné ako postupné zvyšovanie vytrvalosti v športe. Tiež ju športovci nedosiahnu zo dňa na deň, ale zo dňa na deň sa postupne posúvajú vo svojej výkonnosti a nakoniec dosiahnu cieľ. Vždy keď vytrváte a prinútite sa pokračovať napriek tomu, že by ste už radšej prestali, stúpa aj vaša sebaúcta. Naša schopnosť vytrvať navzdory nezdarom a krátkodobým zlyhaniam je nevyhnutnou podmienkou úspechu v našom živote.

 „Úspech súvisí s činorodosťou.

Úspešní ľudia sa hýbu, robia chyby, ale neprestávajú.“

(Conrad Hilton)

 29-2-6909607

Podľa Napoleona Hilla sa úspech nedá dosiahnuť bez toho, aby ste neprešli skúškou vytrvalosti. Je to niečo ako „skrytý sprievodca, ktorého úlohou je skúšať ľudí prostredníctvom najrôznejších znechucujúcich skúseností. Tí, ktorí sa po porážke dokážu pozbierať a skúšajú to ďalej, dorazia do cieľa.“


Vytrvalosť je zotrvávanie v činnosti, bez ohľadu na odradzovanie, odpor či predchádzajúce zlyhanie. Jednoducho povedané – vytrvalý človek je ten, ktorý má výdrž. Vzdať sa je jednoduché a práve nedostatok vytrvalosti je jedným z hlavných dôvodov neúspechu. Veľa ľudí sa vzdá, keď majú pocit, že svet je proti nim. Ale práve vtedy je nevyhnutné vyvinúť ešte viac úsilia. Nikdy neviete či sa nenachádzate už blízko cieľa.

„Úspech je predovšetkým o tom nevzdať sa tam, kde to už ostatní zabalili“

(William Feather)

 29-8-6424435

Dôležitou súčasťou uplatňovania vytrvalosti je mať jasný plán, teda mapu, ktorá vás dovedie k cieľom. Potrebujete mať stratégiu svojho ťaženia, mať jasno v tom, „čo“ chcete urobiť a „prečo“. Je to váš plán k úspechu, ktorý však nie je nemenný, práve naopak, je to živý organizmus, s ktorým pracujete.  Buďte pružní a flexibilní. Pretože niekedy sa tak sústredíme na to „ako“, až úplne stratíme z dohľadu „prečo“. Najdôležitejší je cieľ, ten stojí nad všetkým. Je dôležité aby ste mali jasno vo svojom „prečo“, iba tak môžete meniť „ako“ podľa potreby a vytrvať, až kým neuspejete.

Ak máte plán a jeho postupné kroky, nemusíte sa obávať zlyhania. Pretože ak prvý plán, ktorý ste si určili, zlyhá, nahradíte ho ďalším plánom. A ak ani ten nevyjde, znovu prídete s niečím novým, až kým sa neobjaví taký krok, ktorý zafunguje. To je jediná cesta, ktorá vedie k úspechu a volá sa vytrvalosť.

7 krokov k posilneniu vytrvalosti:

  1. Skôr, ako začnete pracovať na svojich cieľoch, zaviažte sa: „Nikdy sa nevzdám“. Rozhodnite sa vopred, že sa nevzdáte a vytrváte navzdory nezdarom a zlyhania
  2. Očakávajte sklamania a nezdary ako súčasť života. Ak padnete na dno, nepýtajte sa „Prečo práve ja?“ ale „Čo môžem urobiť, aby som čo najrýchlejšie vyskočil“. Nie je dôležité, koľkokrát vás zrazia na zem, ale koľkokrát dokážete vstať.
  3. Verte v samého seba a vo svoje schopnosti, v to, že dokážete dosiahnuť svoj cieľ a úspech.
  4. Majte pripravený plán a jeho ďalšie verzie.
  5. Odmietnite sebaľútosť, neobviňujte druhých a nevymýšľajte si výhovorky. Prevezmite za svoj život zodpovednosť a hľadajte dôvody, čím ste k danému stavu prispeli VY.
  6. Sústreďte sa na riešenie, na to, čo môžete urobiť, ako sa pohnete ďalej, nesústreďte sa na to, čo sa už stalo a hľadanie vinníka.
  7. Vo všetkých problémoch či ťažkostiach hľadajte ponaučenie

Teším sa na vašu spätnú väzbu: .