David Nicholls – Jeden deň

Jeden deň nám odhalí, aký je život krutý a krásny zároveň. Snívame, očakávame, sklameme sa. Strácame ideály, stojíme na vlastných nohách a nakoniec sa naučíme žiť. To všetko s nami robí láska. Neverte anotácií, kniha je pôvabnejšia.

Čítať ten najnudnejší a zároveň najzaujímavejší denník je niekedy veľmi inšpiratívne. Od najnudnejšieho denníka má však ďaleko. Keď som prvý krát knihu držala v rukách, vzdala som to po pár stranách. Urobila som chybu, ktorú som rýchlo napravila.

Promócie a  snaha Emmy o erotické zblíženie s Dexterom, mi prišlo vtedy veľmi nudné. I dej po tom. Dexter, typický predstaviteľ milovníka slobodného života, ktorý si užíva každý deň bol vysnený mužom každej ženy. Svet mu patril.

Opakom mu bola Emma, sarkastická čašníčka, ktorej sa sny postupne rozpadali. Zle som svojich hrdinov odhadla a zaškatuľkovala ich veľmi rýchlo, než som im dovolila predstaviť sa.

Anotácia

Román z prostredia súčasnej Veľkej Británie o vzťahu medzi mužom a ženou, ktorí sa spoznali na vysokej škole a napriek vzájomnej príťažlivosti sa rozhodnú, že zostanú najlepšími priateľmi. Lenže môže existovať skutočné priateľstvo medzi mužom a ženou? Nie je to skôr láska?

Dexter a Emma sa zoznámili na vysokej škole a napriek vzájomnej príťažlivosti sa rozhodli, že zostanú len priateľmi. Dvadsať rokov, počas ktorých sledujeme ich osud, si budú vzájomne prenikať do sŕdc, pomáhať si aj ubližovať, zbližovať sa aj vzďaľovať, aby nakoniec pochopili, že najšťastnejší sú, keď sú spolu.

Lenže niekedy môže najdôležitejšie rozhodnutie nášho života prísť príliš neskoro…

Protiklady sa priťahujú. Emma a Dexter sú toho príkladom. Medzi kamarátmi vzniklo zvláštne puto, po ktorom túžia viacerí. Mali sa radi, boli si oporou, túžili po kontakte s tým druhým. Kniha sa pre mňa stala veľmi dôležitou. Tak reálny príbeh mi bol blízky. Presne som vedela, ako sa obaja cítili.

Ich život sme spoznali z pohľadu zápiskov z jedného dňa. Jeden deň. Ten nám vždy odkrýva prežívanie dvoch priateľov v rovnakom čase a často krát na inom mieste. Čo je to vlastne láska? Je cennejšia, než priateľstvo?

Toľko prekážok, ktoré boli postavené pred mladých ľudí a nebolo im umožnené byť spolu naplno. Karta sa pomaly obracala a životy oboch sa menili podľa zásluh, ako pristupovali k sebe samým. Predsa len existuje nádej, že všetko raz bude dobré.

Každá romantická literatúra pre ženy nám ponúka takmer vždy to isté. Muž a žena, zamilujú sa do seba, prekonajú prekážky a všetko zvládnu spolu. Hoci často ide o klišé, nám to stačí. Milujeme utiecť do romantického sveta.

Kniha Jeden deň znamenala však pre mňa viac. Nechápala som, prečo je všetko tak zložité. Charaktery hlavných postáv boli však tak dokonale premyslené, že každý im uverí. Uverí v nich a v to, že ich osudy nie sú len obyčajnou knihou. Ja som uverila už po pár stranách.

Láska Dextera a Emmy nebola len rýchla, impulzívna, obyčajná. Ak by ste sa ma spýtali, akú lásku by som chcela zažiť, odpovedala by som ich lásku. Bola silná a krehká zároveň, dôverná, osobná a len ich. Bola presne taká, aká láska má byť.

Aj napriek všetkému. Aj napriek tej dlhej ceste, ktorou si obaja prešli. Aj napriek zážitkom, ktoré by si mysleli, že ohrozovali ich blízkosť. Nevzdali sa samých seba. Bojovali o seba.

V tichosti, tajne, užívali si blízkosť toho druhého. Pomalými krokmi sa k sebe približovali a opäť vzďaľovali. Verili by ste, že nikdy od seba však neodišli? Stáli pri sebe. Za každých okolností.

Román je plný vtipných postrehov, vypointovaných príbehov a skvele zaznamenaných ľudských pocitov dvadsiatnikov, tridsiatnikov a štyridsiatnikov.

Na pozadí ľúbostného príbehu autor odkrýva prednosti a nedostatky všetkých generácií naprieč spoločenským spektrom. Ako s postavami zamáva život? Ako naplnia svoje ideály? Kto sa prepožičia kompromisom?

Veľké plus knihy pre mňa je iný štýl písania autora. Príbeh nám podáva trochu iným spôsobom. Možno ťažším, ale určite neobvyklým. Prečítať si však rozprávanie lásky písané mužom je neobvyklé. V tomto prípade by som povedala výnimočne neobvyklé.

Veľa ľudí si radšej pozrie film. Tento štýl neosloví každého. Ak očakávate od knihy veľa, možno sa sklamete a zavrhnete aj lásku Emmy a Dextera. Ak tak urobíte, dobre si svoje rozhodnutie premyslite. Neodkladajte knihu ďaleko. Zaslúži si byť prečítaná. Pristupujte k nej s úctou, pretože presne to si zaslúži.

Prežívanie jedného dňa vo mne vyvolalo mnohé emócie. Smiala som sa, priala som si, rozľútostila som sa, plakala som. Záver? Šokujúci a nečakaný. Odmietala som ho. Absolútne som ho nechcela prijať.

Avšak vraví sa, že človek má na zemi svoju jedinečnú úlohu. Keď túto úlohu splní, môže pokojne odísť na druhú stranu. Žeby David Nicholls myslel až na takúto prepletenú osudovosť?