Jarná únava: Čo sa pri nej deje s naším telom?

jarna unava

Na konci marca prichádza jarná rovnodennosť. Dni sa nám postupne začínajú predlžovať v neprospech nocí. Sneh sa v dolinách už roztápa a vidno ho len na vrchoch kopcov. Takto chceme naznačiť, že sa všetka príroda prebúdza, my však nejako podozrivo zaspávame. Na jednej strane nás to ťahá von a chceme byť aktívni, paradoxne je náš fyzický a psychický stav opačný.

Cítime únavu, rozladenosť, malátnosť, bolesti hlavy a ani depresie nie sú výnimkou. Stav, ktorý veľmi radi nazývame jarná únava. Aj keď moderná medicína túto diagnózu nepozná, zažili sme ju už skoro všetci. Prečo k nej však dochádza?

Jarná únava: Mýtus či fakt?

Zimné obdobie, rovnako ako každé iné, má svoje charakteristiky. Ľudia ich vnímajú a sú nimi ovplyvnení, pričom najciteľnejšie sú najmä s približujúcim sa jarným obdobím, kedy nás negatíva zimy začínajú dobiehať. Prvým takýmto zimným mínusom je, že dni sú kratšie ako noci. Slnka je teda vidieť málo a tak je aj prirodzená tvorba vitamínu D znížená. 

Nedostatok tohto vitamínu súvisí tak s horším vstrebávaním vápnika a fosforu (zhoršené zdravie kostí), ako aj s imunitným systémom, teda komplexom mechanizmov a reakcií v organizme, ktorých úlohou je chrániť telo pred ochorením. Stačí teda pár mesiacov s obmedzeným vystavovaním sa slnečnému žiareniu a aj pri inak zdravom životnom štýle sa vieme cítiť pod psa.

Samotný pojem “jarná únava” teda síce oficiálne definovaná nie je, existuje však viacero štúdii, ktoré práve nedostatok slnka s vyčerpanosťou spájajú.

Nekvalitná strava a málo pohybu

Ďalší faktor ovplyvňujúci našu vitalitu je nedostatok ostatných mikronutrientov a vlákniny z čerstvého ovocia a zeleniny. Všetka zelenina a ovocie je k nám dovážaná v polodozretom stave, nie je dostatočne bohatá na živiny a tak ju nevieme plnohodnotne využiť.

Naopak jedálničky sú v zime skôr zahltené ťažkými a mastnými jedlami. Obdobia sviatkov ako sú Vianoce, Fašiangy a v neposlednom rade Veľká noc sú späté so zvýšeným príjmom sladkostí a “samozrejme” aj požívaním alkoholu. No a keďže počasie pobytu na vzduchu príliš nepraje, máme v povahe sa počas zimných mesiacov aj menej hýbať.

Ľudia sú pohodlní a zdravých desať tisíc krokov denne dosiahne len málokto. Športovanie sa obmedzuje z pravidelného letného behania, korčuľovania, či bicyklovania, len na výnimočné lyžovanie, bežky, či turistiku. To sa však na naozaj pravidelnej báze podarí robiť len málokomu.

Chrípka nie je výnimkou

Pre zimné obdobie je charakteristický aj zvýšený výskyt ochorení, či už vírusových alebo bakteriálnych. Počas dňa sa strieda studené – vonkajšie a teplé – vnútorné prostredie. To na ľudský organizmus pôsobí ako stresový faktor. Preto je aj naše telo náchylnejšie k podľahnutiu ochoreniam, ako je chrípka, nádcha alebo akákoľvek iná choroba spojená s oslabenou imunitou.

Práve apríl je na tieto zmeny najrizikovejší. Dochádza k ním totiž veľmi rýchlo. Dva dni môžu byť naozaj teplé a cez noc sa vyskytnú mrazy, ktoré nás ráno zaskočia nevhodne oblečených. Netreba zabudnúť aj na to, že málo vetráme a čerstvý vzduch získavame len cez klimatizácie, čo sú známe zdroje mikróbov.

Všetko toto a ďalšie faktory majú za následok to, že na konci zimy pociťujeme vyčerpanosť, nezriedka až chronickú únavu.

Riešenie nás (ne)zaskočí

Tak ako príčin vzniku jarnej únavy je niekoľko, rovnako je aj niekoľko spôsobov ako s ňou bojovať. V prvom rade potrebujeme dať telu trochu vydýchnuť a to hlavne v stravovaní. Ak teda chceme, aby chronická únava ustupovala, začnime sa orientovať na ľahko stráviteľné potraviny – ťažké mastné mäsové výrobky zameníme za chudé biele mäso, prípadne tučnejšie, no ľahšie stráviteľné ryby.

Taktiež zaradíme do stravy čerstvé ovocie a zeleninu a zároveň si dáme oddych od alkoholu a zvýšime príjem nealkoholických tekutín. Môžu to byť bylinkové čaje, čo najmenej sladké zeleninové šťavy a samozrejme čistá, prípadne minerálna voda.

Zdravý pohyb je riešením na všetko

Denný pohyb je aj v tomto prípade kľúčom k úspechu. Na začiatok (pokiaľ naozaj nemáme energiu na cvičenie) nám bude úplne stačiť, keď raz za deň pôjdeme na prechádzku do parku alebo do lesa. Na jarnom slnku sa nám citeľne zlepší nálada, pretože okrem tvorby vitamínu D sa nám v mozgu začne vyplavovať serotonín. 

Práve on sa zvykne nazývať aj “hormón dobrej nálady”, ktorý nám pomôže vyhnúť sa melanchólii a depresiám, a teda sa aj psychicky namotivovať do pravidelného športovania. Nie je nutné, aby to bol šport náročný. Aj ľahký poklus dokáže zvýšiť hladinu dopamínu a vlastne akákoľvek činnosť, ktorá nám spôsobuje potešenie, vplýva na jeho vylučovanie. Športovanie je na to ideálny prostriedok.

Podobný efekt docielime aj vytvorením zdravšieho osobného, pracovného, resp. študijného prostredia. Pravidelné vetranie alebo čo i len vpustenie slnečného svetla zdvihnutím žalúzií do miestnosti nám pomôže predísť pocitom spájaným s jarnou únavou. Netreba zabúdať aj na tichého zabijaka vo forme stresu, ktorý vie pomaly, no veľmi iste vyčerpávať organizmus.

Výborným prostriedkom sa v tomto prípade javí saunovanie a masáže, ktoré nám okrem fyzického zregenerovania pomôžu aj duševne si oddýchnuť.

Vitamíny a doplnky výživy

Ako bolo spomenuté vyššie, nedostatok D vitamínu spôsobuje, že sa cítime unavení a naše svaly, či kosti sú slabé. Čo však robiť, keď si tu na Slovensku slnko jednoducho nakresliť nevieme? Tento vitamín je možné suplementovať aj vo forme tabliet, olejov, prípadne ho prijať prirodzene v potravinách.

Vo veľkom sa nachádza v morských rybách, ktoré sú bohatšie na tuk (tuniak, losos, treska, makrela,…), avšak aj napríklad v hubách.

Ešte jednoduchším riešením je suplementácia vo forme rybieho oleja doplneného o vitamín D. V tomto prípade si však dávajme pozor aj na formu Déčka, ktoré prijmeme. Otočme etiketu a uprednostnime produkty, ktoré obsahujú viac vitamínu D3 (nie D2). Táto forma je pre ľudský organizmu lepšie vstrebateľná a teda, aj keď môže byť trochu drahšia, oplatí sa do nej investovať.

Druhým vitamínom, ktorý je pri zmierňovaní negatívnych vplyvov jarnej únavy dôležitý, je obyčajný vitamín C. Ten je cenovo veľmi dostupný a rovnako sa dá získať vo forme tabliet, ako aj v potrave. Obzvlášť v citrusoch a malých bobuľových plodoch ho nájdeme požehnane. Výborným zdrojom je napríklad aj obyčajná červená paprika.

A čo v zime, keď nechceme jesť tabletky? Ako prirodzený zdroj vitamínu C sa u nás bežne využívala aj kyslá kapusta. Tá má okrem iného aj pozitívny vplyv na trávenie. A na zohriatie si môžeme spraviť lacný čaj zo sušených šípok.

Jarná únava a jej prejavy

Jar je obdobie, v ktorom sa ľudia tešia na slnečné dni a aktivitu v prírode. Avšak pre niektorých ľudí je to obdobie celkom náročné. Mnohí trpia jarou únavou, čo môže viesť k zníženiu energie a únave. Čo je to jarná únava?

Je to stav, keď sa človek cíti veľmi unavený, aj keď spí dostatočne dlho. Ľudia s jarnou únavou sa môžu cítiť veľmi vyčerpaní a dokonca bez energie. Táto únava je často spôsobená zmenami v počasí a dennom svetle, ktoré sú spojené s jarou. Jarná únava je veľmi bežný stav, ktorý môže mať veľa príznakov.

Medzi najčastejšie príznaky patria únava, nechuť do akejkoľvek činnosti, nespavosť, úzkosť a poruchy spánku. Ľudia s jarnou únavou môžu tiež trpieť úzkostnými stavmi, depresiou a poruchami nálady.

Ako môžeme bojovať proti jarnej únave?

Prvým krokom je vyhýbať sa príliš veľa kofeínu a alkoholu, pretože môžu viesť k zhoršeniu stavu. Je tiež dôležité vyhýbať sa stresu a udržiavať zdravý spánok. Uistiť sa, že sme dostali dostatok spánku každú noc, a ak sa nám to nedarí, môžeme si vyhradiť čas na denný odpočinok.

Okrem toho by sme mali brať na vedomie aj našu stravu. Je dôležité jesť zdravé potraviny, ako sú čerstvé ovocie a zelenina, aby sme mali dostatok vitamínov a minerálov. Taktiež by sme mali piť dostatok vody, aby sme zabránili dehydratácii.

Koniec koncov, najdôležitejším krokom je udržiavanie zdravého životného štýlu. Mali by sme sa vyhnúť príliš veľa stresu a aktívne sa venovať fyzickej aktivite, ako je cvičenie alebo prechádzky vonku. Ak sa budeme riadiť týmito odporúčaniami, môžeme výrazne zlepšiť svoje zdravie a zmierniť príznaky jarnej únavy.