Invázia lienok je už aj na Slovensku! Odborníci varujú aby ste si dávali pozor, v nemocnici skončil už aj stavaný muž.

Je tu babie leto a s ním aj posledné hrejivé lúče slnka, ktoré každého ťahajú von. Čo je však na tomto období nepríjemné je hmyz, ktorý sa tlačí do našich príbytkov s výhľadom na teplejší nocľah. Tiež vám tento dotieravý hmyz robí starosti?

Možno vás napadne, že je to len o tom, kto si ako s hmyzom rozumie. Či z neho má strach, či je mu ľahostajný, či sú kamaráti. Zdanie však niekedy môže klamať. Neveríte?

Reza Rezamand, úspešný kulturista z Anglicka kedysi hmyzu nevenoval pozornosť, bral ho ako súčasť prírody. Ako zvyčajne, vybral sa jedného dňa na pravidelný tréning do posilňovne, kde ho už čakal kamarát. Ako nastupoval do auta, všimol si nezvyčajné množstvo podivných lienok vyhrievajúcich sa na jeho aute. Keďže mal lienky vskutku rád, niekoľko z nich vzal do rúk, aby si ich bližšie prezrel. Neboli to však lienky, na aké bol doposiaľ zvyknutý. Mali zvláštne zafarbenie a boli podstatne väčšie.

Lienky vypustil von a vyrazil cvičiť. Akonáhle dorazil do posilňovne. začal pociťovať pálivú bolesť na ľavej strane krku. Posťažoval sa kamarátovi, no od cvičenia ho to neodradilo, a tak si dali zvyčajný tréning. Po tréningu mal Reza v pláne cestovať do neďalekého mesta, kde sa mal v nasledujúci deň zúčastniť odovzdávania cien pre kulturistov.

Cestu ako-tak zvládol, noc už bola náročnejšia, no stále to nebolo nič oproti tomu, čo ho čakalo ráno. Zobudil sa s nesmierne opuchnutou a bolestivou nohou, kvôli čomu sa už teraz rozhodol, že navštívi nemocnicu. Myslel si však, že si nohu nejak poranil pri cvičení. Bolesti mu však nedovolili ani len samému nastúpiť do taxíka, a tak mu musel pomáhať recepčný.

Na Slovensku by nás zrejme veľmi neprekvapilo, keby neprišli na koreň tomu, čo nám vlastne je. Neprišli na to však ani mladému kulturistovi a domov ho poslali ešte v ten deň, s antibiotikami a protizápalovými liekmi v domnienke, že sa jedná o nejakú alergickú reakciu. Noha mierne odpuchla, bolesti sa zmiernili, a tak sa Reza zúčastnil odovzdávania cien. Keď sa ale príznaky vrátili a noha mu očernela, to už sa zľakol aj samotný Reza a šiel do nemocnice s kamarátom.

Tentokrát sa na to pozreli lepšie a pri tom, ako si všimli opuchnutú aj ľavú stranu slabiny, usúdili, že sa telo zrejme snaží bojovať s nejakou infekciou. Tu sa teda začalo pátranie, odkiaľ by infekcia mohla pochádzať. Po úvahách, s čím nezvyčajným sa Reza za posledné dni stretol, si spomenul na lienky. Neboli to však lienky obyčajné, ktoré sme v rukách zblízka obdivovali snáď všetci ako deti, ale lienky harlekýnky, ktoré u nás nie sú pôvodným druhom. Jednalo sa o invázny druh lienok, ktoré sú vzrastom podstatne väčšie ako tie naše a dokonca je možné, že čoskoro u nás iné ani nenájdeme. Harlekýnky totiž tie naše s veľkou chuťou plienia.

Športovcovi hrozila amputácia nohy, keďže mu lienka spôsobila otravu krvi a nemalé ťažkosti. Schudol zo 100 na 75 kg a chôdza mu ešte nejakú chvíľu spôsobovala nemalé problémy. Od tejto nepríjemnej skúsenosti má Reza z lienok fóbiu a my sa mu ani nečudujeme. Netreba sa však obávať ani panikáriť, pretože nie každý reaguje rovnako na uštipnutia či uhryznutia hmyzom.

Aká je teda situácia na Slovensku? Možno ste si všimli zvýšený výskyt lienok aj vo vašom okolí. Informácie k dnešnému dňu sú také, že sa jedná o druh ázijských lienok, ktoré už stihli „zamoriť“ celú Európu.

Možno však ale predsa lienky stratili trocha svojich sympatií aj u vás… Je tak? Aké sú vaše skúsenosti s hmyzom počas jesene?

Zdroj