101 dní od I Can Academy?

Je prirodzené, že počas života hľadáme k sebe druhú polovičku. Prežívame mnoho vzťahov rôznych úrovní. Hľadáme samého seba alebo to, čo by nás mohlo napĺňať. Bezhlavo sa snažíme dostať k svetlu, ktoré nás oslepí.

To, čo nám svetlo ublíži a my sa spálime, je len a len na nás. Prečo to ale takto funguje? Nič na tomto svete nie je jednoduché a v tom je to čaro.

Čo by mal spĺňať funkčný vzťah?

Osobne rozdeľujem zamilovanosť a lásku. Zamilovanosť je pre mňa len chémia, nádherná, vášnivá, motivujúca. Ale raz vyprchá a jej účinky stratia. Potom svoju úlohu zohráva láska, alebo sa vzťah ukončí. Pravá láska podľa môjho názoru musí byť úprimná, rešpektujúca, úctivá a schopná kompromisov.

Partner nebude len našou druhou polovičkou, ale spolu tvoríme celok. Aby tento celok správne fungoval musia existovať určité pravidlá.

Vždy, keď sa blíži Valentín, obchody sú preplnené červenou, plyšákmi, kvetmi, pochutinami. Všemožne sa darom snažíme dokázať náš cit, pritom stačí jediné. Krásne slovo alebo gesto. Sme toho vôbec schopní?

Minulý mesiac som začala s nezvyklou úlohou, ktorá sa mi zdala byť na prvý pohľad veľmi jednoduchá. Každý mesiac som si zapísala, čo sa mi na partnerovi páči, čo si na ňom vážim.

Taktiež som musela definovať problém, ktorý myšlienkami odoženiem od nás preč. Prečo som sa na to dala? Zaobstarala som si zápisník 101 dní vo vzťahu.

V čom spočíva kúzlo 101 dní?

Pred časom som si uvedomila, ako vďaka podobnému zápisníku dokážem byť vďačná. Zápisník 101 dní vďačnosti mi ukázal, že každý môj deň je výnimočný a všetko zlé a nepríjemné dokážem odohnať pozitívnym myslením.

Čože? Vy by ste to dokázali aj bez neho? Máte pravdu. Ale ak niečo napíšete na papier, je to pre nás viac záväzné. Myšlienku, ktorú vyslovíme slovom alebo písmom už späť nevrátime a stáva sa zhmotnenejšou, než kedykoľvek predtým.

Na podobný princíp pracuje s nami a našou mysľou aj zápisník 101 dní vo vzťahu, pričom si vždy ráno a večer môžeme zapísať myšlienky podľa predpísanej šablóny a v pravidelných intervaloch sa odmeňujeme za splnenú úlohu.

Tento druh zápisníčka sa orientuje len na partnerské vzťahy, ale globálne by sme ho mohli využiť aj v iných druhoch (veď ich je predsa tak veľa).

Na papier si zapisujete nielen čo sa vám na vašom partnerovi alebo partnerke páči, ale aj za čo vás oboch chcete pochváliť. Keď sa tak spätne pozriem na svoje dni, pousmejem sa. Nie vždy je všetko krásne a ružové. Keď sa deň nepodarí, vrátim sa ku krásnym slovám a zlé myšlienky sú razom preč.

Čo sa mi na mojom zápisníku páčilo najviac?

Každý z nás máme iný vkus. Ulahodiť každému je snáď nemožné. Preto sa vždy snažím či už v knihách, ľuďoch, filmoch, miestach, situáciách (proste v čomkoľvek) nájsť to pozitívne a krásne. Čo sa mi páčilo na mojom zápisníku?

  • dizajn: výber obálky je TOP! Fialové prevedenie sa mi veľmi páči, preto zápisník nie je iba funkčný, ale aj štýlový.
  • priestor na spoločnú fotografiu: hneď na začiatku je priestor na vloženie spoločnej fotografie, ktorá dotvára atmosféru a význam cvičení. Osobne som tú našu tam ešte nenalepila, ale chystám sa na to. Odkladanie vytlačenia spoločných fotografií u mňa nie je žiadna novinka (smiech). Ste na tom podobne?
  • citáty: milujem ich. Motivačné, o živote, o láske, o knihách, … Rada si ich čítam, rada sa nad nimi zamýšľam. Som veľmi rada, že sú aj tu, pretože vždy, keď si ráno plním svoje cvičenia, si jeden prečítam a môj deň je hneď pozitívnejší.

Má mať každá veta svoje ale?

Aj napriek tomu, že som so svojim zápisníkom spokojná, aj tu by som pár vecí zmenila, aby bol pre mňa ešte dokonalejší.

  • hneď na začiatku je báseň, kde si personalizujeme zápisník podpisom. Svojim. Vkladáme ho do kolónky Môj podpis. Celý čas sa zamýšľam nad tým, že preto nie náš podpis?
  • taktiež sa v úvode stretávame s priestorom v srdci, kde máme napísať čo chceme vo vzťahu. Avšak políčko je natoľko tmavé, že keď som tam moju túžbu napísala, ledva som ju prečítala.
  • 101 dní je krátka doba. Hoci sa stretávame s názorom, že tento čas je dostatočne dlhý na každú zmenu, príjemné veci sa tak dobre zapisujú. Škoda, že zápisníček je tak krátky a nemôže s nami tráviť väčšiu dobu.
  • ranné a večerné cvičenia sa opakovali. Možno v ďalšom projekte by som privítala pestrosť obsahu, aby bolo pre vlastníka motivujúce vypĺňať riadky a niekedy ho čakalo niečo nové.

Komu 101 dní vo vzťahu odporúčam?

I Can Academy má na konte niekoľko zápisníkov a diárov, ale tento sa mi páči asi najviac. Vhodný je pre tých, ktorí si radi všetko zapisujú, memorujú, niekam sa posúvajú.

Stavaný je pre partnerské vzťahy, ale myslím, že s malou úpravou môžete prežiť 101 v hociktorom vzťahu, pokojne aj rodičovskom alebo vo vzťahu so svojim dieťaťom. Je len na vás, ako sa tejto výzvy zhostíte. Vyhnúť by sa mu mali menej kreatívni ľudia, ktorých cvičenia môžu rýchlo unudiť.