Guajacuran – na čo sa používa, dávkovanie

Depresia a úzkosti sú chorobami modernej civilizácie. Trpí nimi veľké množstvo ľudí a často zostávajú neliečené, pričom ich sprevádzajú ďalšie príznaky ako stuhnuté svalstvo či bolesť chrbtice. Na trhu je však liek, ktorý môže tieto problémy na istý čas zahnať. Čo je to Guajacuran a kedy ho môže človek užívať?

Guajacuran je liek, ktorý odstraňuje úzkosť a napätie, tiež pomáha odstrániť bolesť hlavy a svalov spôsobenú napätím. Niektorí ho môžu užívať pri pocitoch nervozity a tréme.

Používa sa aj na uľahčenie vykašliavania a na tlmenie napätia kostrového svalstva. Aké sú účinky, čo obsahuje a na čo sa používa Guajacuran?

Guajacuran – účinná látka guajfenzín

Liek Guajacuran obsahuje látku Guajfenzín. Je to látkou, ktorá sa nachádza v niektorých liekoch určených na liečbu dýchacích problémov a ochorení dýchacích ciest. Táto látka patrí do skupiny známej ako mukolytiká a má schopnosť riediť hlien v pľúcach a dýchacích cestách. Toto riedenie hlienu môže pomôcť pacientom s rôznymi respiračnými ťažkosťami uvoľniť hlien a zlepšiť ich dýchanie.

Guajfenzín pôsobí tým, že mení viskozitu resp. hustotu hlienu v dýchacích cestách. V normálnych podmienkach je hlien v pľúcach lepkavý a ťažko sa vykašliava, čo môže spôsobovať zhoršené dýchanie a nepohodlie. Guajfenzín pomáha zmeniť tieto vlastnosti hlienu tým, že riedi jeho zloženie, čím uľahčuje jeho odstránenie z pľúc.

V ďalších riadkoch sa čitateľ dozvie ako dlho sa môže užívať Guajacuran, aké sú jeho účinky, vedľajšie a nežiaduce účinky, lieky s ktorými ho nemožno užívať a Guajacuran cenu.

Guajacuran na čo sa používa

Aj keď sa zdá, že účinná látka Guajacuranu je primárne určená na respiračné ochorenia, v skutočnosti má oveľa širšie využitie. Na čo sa používa Guajacuran?

Na uľahčenie vykašliavania pri zahlienení (podporuje uvoľnenie a odstránenie hlienu z dýchacieho systému), na tlmenie napätia kostrového svalstva (napätie svalov šije, bolesti chrbtových svalov, atď.).

Liek Guajacuran upokojuje stavy úzkosti, napätia, nervozity (aj pred menštruáciou) alebo trému. Tiež je vhodný Guajacuran na spanie, na ľahšie formy neurastenických ťažkostí (podráždenosť, nekľud, nesústredenosť, strach, smútok, ľahšie formy nespavosti).

Odstraňuje bolesti hlavy spôsobené psychickým (i fyzickým) napätím a využíva sa aj ako súčasť prípravy pred vyšetrením priedušiek.

Podľa webovej stránky ADC Guajacuran sa požíva na uľahčenie vykašliavania pri zahlienení a tlmenie napätia kostrového svalstva. Je vhodný aj pre deti od 6 až 12 rokov pričom vplyv stravy na rýchlosť a intenzitu účinku sa neudáva.

Dávkovanie Guajacuran pre dospelých a od 12 rokov:

  • užíva sa zvyčajne 1, výnimočne 2 tablety 3 až 5-krát denne
  • maximálna denná dávka je 12 tabliet (2 400 mg guajfenezínu)

Dávkovanie Guajacuran pre deti od 6 – 12 rokov:

  • podáva sa 1 tableta 1 až 2-krát denne
  • ak ťažkosti neustupujú počas 3 dní alebo príde k zhoršeniu stavu, je potrebné obrátiť sa na lekára, Pri dlhodobom užívaní lieku je potrebná priebežná lekárska kontrola

O užívaní lieku je však vždy lepšie poradiť sa vopred so svojím lekárom, aj keď ide o voľnopredajný liek a patrí medzi registrované humánne lieky. Každý by si mal pred užitím lieku taktiež prečítať stránku ADC o Guaracuran lieku.

Guajacuran úzkosť

Lekárne ponúkajú liek Guajcuran na úzkosť. Okrem expektoračných účinkov patrí guajfensín aj do skupiny centrálnych myorelaxancií, čo znamená, že znižuje svalové napätie. Aj preto sa môže používať Gaujacuran na úzkosť.

Presný mechanizmus jeho účinku však zostáva neznámy. Tento liek je tiež klasifikovaný ako mierne anxiolytikum. Takže Guajacuran na úzkosť pomáha zmierňovať psychické a emocionálne napätie. U detí má mierny sedatívny účinok a u dospelých sa používa aj pri liečbe nespavosti psychického pôvodu.

Guajfenzín sa ľahko vstrebáva z tráviacej sústavy a rýchlo sa mení na neaktívne metabolity. Vylučuje sa močom. Jednou z výhod guajfenzínu je, že na rozdiel od mnohých benzodiazepínov, od ktorých sa môže rýchlo vyvinúť závislosť, je to bezpečná a nenávyková látka.

Liek Guajacuran je nevhodný pre ľudí s precitlivenosťou na účinnú látku či niektorú z pomocných zložiek liečiva, tehotné a dojčiace ženy a ľudí s myastenia gravis alebo myastenickým syndrómom (nervovosvalové ochorenie prejavujúce sa nadmernou svalovou slabosťou a unaviteľnosťou).

Guajacuran chrbtica

Pri problémoch so stuhnutosťou chrbtice a bolesťou chrbtových svalov sa môže pri liečbe použiť guajfensín, hlavná účinná látka lieku Guajacuran. V tejto súvislosti sa zvyčajne používa injekčná forma, ktorá sa podáva intravenózne, čo umožňuje rýchlejší nástup účinku a vyššiu účinnosť.

Takúto liečbu môže predpísať lekár. V kombinácii s liekmi proti bolesti sa guajfensín môže podávať vo forme analgetickej infúzie. Guajacuran chrbticu tak môže tiež liečiť.

Guajfensín môže vďaka svojim sedatívnym, upokojujúcim a anxiolytickým účinkom poskytnúť užitočnú pomoc aj v tejto indikácii. Samozrejme, pokiaľ nejde o organickú poruchu spojenú s nejakým zdravotným ochorením. Guajfenzín na spanie sa môže používať pri poruchách spánku psychického pôvodu, ktoré sú spojené so stresom, emocionálnym tlakom a duševným napätím.

Pred tým, než ktokoľvek začne používať Guajacuran na chrbticu, by mal svoje ďalšie kroky prediskutovať so svojím lekárom. Za bolesťami chrbta sa totiž môžu skrývať oveľa závažnejšie problémy.

Guajacuran skúsenosti

Užívatelia sa so skúsenosťami užívania lieku podelili na internete. Skúsenosti s Guajacuranom sa rôznia. Niektorí indikujú úplne opačné účinky, a to že Guajacuran úzkosti zhoršil. Niektorí žiadne účinky nepocítili.

Iné skúsenosti s Guajacuranom hovoria o tom, že dokázal pomôcť pri ľahších formách úzkosti alebo pri podráždení pri predmenštruačnom syndróme. Potenciál vidia aj pri uvoľňovaní svalstva či pri nespavosti.

Menej spokojné Guajacuran recenzie hovoria o využití lieku pri bolestiach s chrbticou. Ľudia ho považujú za menej účinný, ako akýkoľvek iný liek. Často porovnávajú Guajacuran a Dorsiflex, pritom uvádzajú, že Dorsiflex je z týchto dvoch volieb účinnejší.

O tom, či je liek účinný, sa však človek presvedčí až na vlastnej koži a sám môže zvážiť po prečítaní Guajacuran recenzií, či ho začne užívať.

Guajacuran a iné lieky

O užívaní akéhokoľvek lieku by mal byť vždy informovaný lekár alebo lekárnik, najmä s ohľadom na riziko liekových interakcií. Pri súbežnom užívaní guajfenzínu sa môžu vyskytnúť interakcie s nasledujúcimi liekmi:

  • Paracetamol a nesteroidné protizápalové lieky (protizápalové lieky) vrátane kyseliny acetylsalicylovej: Guajfensín môže zvýšiť ich analgetický účinok a urýchliť ich absorpciu.
  • Myorelaxanciá: Guajfenzín môže zvýšiť ich účinok.
  • Guajacuran a neruol: Môže potenciálne zosilniť jeho účinok na centrálny nervový systém.
  • Lieky na potlačenie kašľa: Dôležité upozornenie – guajfenzín sa nesmie kombinovať s liekmi na potlačenie kašľa, pretože to môže znížiť účinok guajfenzínu na vlastnosti hlienu a jeho odstraňovanie z dýchacích ciest.
  • Guajacuran a megnézium (na liečbu manickej a maniodepresívnej psychózy): guajfenzín môže zvýšiť ich účinok. Pokiaľ niekto berie magnézium pri tetánii, neodporúča sa ani kombinácia Guajacuran a tetánia.

Suma sumarum sú nevhodné tieto kombinácie: guajacuran a neurol, guajacuran a megnézium, guajacuran a tetánia. Je dôležité zvážiť tieto možné interakcie a poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom pred začatím liečby guajfenzínom, najmä ak niekto užíva niektorý z vyššie uvedených liekov alebo má obavy z možných interakcií.

Iba lekár nám môže poskytnúť najlepšie rady, ako bezpečne kombinovať lieky a minimalizovať riziko vedľajších účinkov.

Guajacuran účinky – negatívne

Tak ako každý liek, aj Guajacuran účinky môžu vyvolať nežiadúce stavy, no pri dodržiavaní správneho dávkovania sa nemusia prejaviť.

Toto sú negatívny účinky Guajacuranu:

  • svalová slabosť
  • únava a ospalosť
  • nevoľnosť
  • hnačka a zvracanie
  • závraty

Zriedkavo môže spôsobiť kožné alergické reakcie, prechodné zníženie zhlukovania krvných doštičiek, prípadne bolesť hlavy a obličkové kamene. V prípade potreby je vždy možne využiť akúkoľvek náhradu Guajacuranu.

Guajacuran zhrnutie

Liek môžeme užívať aj vo forme injekčného roztoku. Guajacuran injekcie sú však na lekársky predpis. Je vhodný pre deti staršie ako 6 rokov na tlmenie svalového napätia a ako súčasť prípravy pred vyšetrením priedušiek

Guajacuran injekcie sa môžu brať denne, a to 20 ml, pričom úľava od bolesti nastupuje do pár minút a trvá 18 až 25 minút. Pre tieto slabšie účinky sa pri väčších bolestiach odporúča náhrada Guajacuranu.

Mnoho ľudí preto porovnáva Guajacuran a Dorsiflex, pričom často odporúčajú Dorsiflex s preukázateľne lepším zložením. Ak však ide o ľahšie príznaky, či už ide o bolesti alebo úzkosti, Guajacuran by mal postačovať.

Cena Guajacuranu sa pohybuje okolo piatich eur, samozrejme, záleží od lekárne. Nejde teda o drahé liečivo a ľudia ho môžu užívať aj dlhodobo. Ako dlho sa môže užívať Guajacuran? Keďže nejde o návykový liek, nie je stanovená doba liečby alebo jeho užívania, najmú čo sa úzkostí týka. Ľudské telo si však naň môže zvyknúť a jeho účinky sa časom vytratia.