Miroslava Varáčková – Grafitové dievča

Grafitové dievča je moja premiéra od Miroslavy Varáčkovej. Keď som dostala možnosť prečítať si knihu, odmietla som čítať anotáciu. Nechcela som vedieť, o čom je dej.

Nevidela som ani obálku. Nič. Kniha vošla do môjho života s prázdnym listom. Nepopísaná predsudkami. Moja výnimočná grafitová…

Anotácia

Táňa kráča v ústrety bezútešnej budúcnosti – doštudovať s odretými ušami, nájsť si najpodradnejšiu prácu v meste a dúfať, že ju už nechytia policajti.

Táňa to v živote nemá ľahké. Doma ju čaká len matka alkoholička, ktorá jej nedokáže dať ani pár drobných na jedlo, nieto ešte na niečo iné, bez čoho si žiadna sedemnásťročná baba nedokáže predstaviť svoj život.

Z reality uniká len s kamošom Britvom pri drobných krádežiach. Keď ju osloví fotograf Ben, Táňa nadobudne pocit, že po rokoch trápenia a súženia jej bude konečne dopriate to dobré v živote. No vzťah založený na neúprimnosti a faloši nemôže vydržať. A nešťastie nikdy neprichádza osamote.

Miroslava Varáčková vytvorila vo svojom najnovšom, čiastočne komiksovom románe opäť nezabudnuteľnú hrdinku, ktorá sa v krutej slovenskej realite nebojí postaviť predurčenému osudu, chytiť život do vlastných rúk a pokúsiť sa vybudovať si svetlejšiu budúcnosť.

Ponorte sa do trpko-sladkého románu, o ktorom budete premýšľať ešte dlho po dočítaní.

Keď som si prečítala názov, myslela som si, že pôjde o nejaké dievča, čo po nociach čmára na steny. Hlavná hrdinka, Táňa, ma o tom presviedčala čoraz viac. Jej život na hrane zákona sa k mojej teórii neustále približoval.

Prišlo mi to tak nereálne, že by mladá slečna, ktorá ešte neukončila strednú školu, žila s matkou alkoholičkou a po nociach kradla so svojim kamarátom Britvom.

Táňa sa mi však pomaly zarývala do myšlienok a musela som o jej živote neustále premýšľať. Nemohla za to, aký mala život. Hoci sa snažila bojovať s osudom, nedarilo sa jej. Nepoznala tých správnych ľudí, ktorí by jej ukázali, kým skutočne je. Alebo práve toto boli tí správni ľudia a Táňa na to musela prísť sama?

K tejto knihe by som si mohla položiť nekonečne veľa otázok a sama neviem, či by mi boli zodpovedané. Táňa bola však ako grafit. Tvrdá a krehká zároveň. Tak ako grafit však zanecháva za sebou stopu, presne tak zanechala vo mne stopu táto mladá slečna bojujúca so svojim osudom. Žiadne čmáranice na stenách sa nekonali.

Na knihe mi imponovali komixové kresby, ktoré ju robili výnimočnou a atraktívnou. Avšak tak úplne mi nesadli. Hlavných aktérov som si predstavovala úplne inak, než nám boli deklarovaní ilustráciami. V konečnom dôsledku som z nich zostala sklamaná.

Tak ako grafit však zanecháva za sebou stopu, presne tak zanechala vo mne stopu táto mladá slečna bojujúca so svojim osudom.

Táňu som však vedela pochopiť. Ak do nešťastného života príde človek, ktorý mu dáva iný rozmer, všetko sa zmení. Tak, ako ho zmenil Ben, fotograf, do ktorého sa Táňa zamilovala. Život tak naberá iný význam, človek sa začne cítiť lepšie.

Často zabúdame na intuíciu, ktorá nám radí, čo je správne a čo nie. Nový rozmer však Táni pomohol a dodal jej sebavedomie, ktoré tak beznádejne potrebovala.

Táňa možno urobila chybu, že niekomu verila viac, než mala. Cítila sa však výnimočne a tak to malo byť. Prešla zmenou, nielen vonkajšou, ale hlavne vnútornou, ktorá bola potrebná pre jej ďalší život. Nie všetko sa vyvíja tak, ako si to prajeme. Ale všetko má svoj dôvod. Ten sa síce nedozvieme hneď, ale všetko príde.

Čomu som však neuverila bol fakt, že Britva a grafitová boli len kamaráti. Medzi nimi som vždy cítila niečo viac, hoci si to nepriznali. Tajne som dúfala, že sa všetko vyvinie iným smerom. Avšak ak niekto nemá poriadok vo svojom živote, nemôže si ho tak jednoducho spojiť s druhým.

Čo som dokázala pochopiť. No i tak je tu ďalšia nezodpovedaná otázka. Čo skutočne kamaráti k sebe cítia?

Ďakujem Miroslave Varáčkovej za Táňu. Hoci jej nakladala na plecia stále viac a nevytvorila jej krásnu minulosť a ani prítomnosť, dala jej nádej v lepšiu budúcnosti.

A hoci sa o Táni už nič nové nedozvieme, ja len dúfam, že si konečne uvedomí svoju hodnotu. Nie je len škaredé, melancholické dievča z ulice. Je to silná, inteligentná a krásna žena, ktorú si zamiluje každý čitateľ.