Najlepšie filmy o únosoch – Zničujúca starostlivosť, Stratená v horách a iné

Každý aspoň raz v živote videl nejaký film o únose. Thriller filmy, najmä tie podľa skutočnej udalosti, patria medzi obľúbené žánre. Tento článok vysvetľuje, prečo majú ľudia thriller filmy tak v obľube, a odporúča známe filmy o únose, ktoré stojí za to si pozrieť.

Záujem ľudí o filmy o únosoch môže prameniť z rôznych faktorov. Tu je niekoľko dôvodov, prečo môžu byť takéto filmy populárne a prečo sa ľudia môžu rozhodnúť ich sledovať:

  • Vzrušenie a napätie
    Filmy o únose často patria do žánru trilerov, ktoré môžu poskytnúť adrenalín a pocit napätia. Situácie s vysokým rizikom, naháňačky na mačku a myš a nečakané zvraty môžu vytvoriť napínavý divácky zážitok.
  • Emocionálna angažovanosť
    Filmy o únose zvyčajne zahŕňajú postavy v núdzi, čím sa vytvára emocionálne spojenie s divákmi. Diváci sa môžu vcítiť do unesenej obete a prežívať celý rad emócií vrátane strachu, úzkosti a očakávania jej záchrany alebo úteku.
  • Skúmanie temných tém
    Filmy o únosoch sa zaoberajú temnými stránkami ľudskej povahy a skúmajú témy ako zločin, dynamika moci, zúfalstvo a prežitie. Takéto príbehy môžu poskytnúť náhľad do ľudskej psychiky a ponúkajú spôsob, ako preskúmať a konfrontovať vlastné obavy v kontrolovanom prostredí.
  • Riešenie konfliktu
    Sledovanie filmov o únosoch umožňuje divákom byť svedkami riešenia konfliktu. Snaha o dosiahnutie spravodlivosti, víťazstvo dobra nad zlom alebo útek obete môžu poskytnúť pocit uspokojenia a radosť zo šťastného konca.
  • Únik a katarzia
    Pre niektorých je sledovanie filmov o únosoch formou úniku. Umožňuje im to zapojiť sa do intenzívnych situácií a emócií bez toho, aby sa ich priamo zúčastnili. Prežívanie príbehu sprostredkovane cez postavy môže poskytnúť katarzné uvoľnenie a oddych od reality každodenného života.
  • Ocenenie umeleckého spracovania
    Mnohé filmy o únosoch sú dobre prepracované a prezentujú zručné filmárske techniky, ako napríklad dômyselné písanie, napínavé tempo a presvedčivé herecké výkony. Filmových nadšencov môžu tieto filmy priťahovať pre ich umelecké hodnoty a umelecké remeslo, ktoré sa podieľa na vytvorení napínavého príbehu.

Je dôležité poznamenať, že nie každého priťahujú filmy o únosoch, pretože preferencie filmov sa u jednotlivých ľudí líšia. Niektorí ľudia môžu viac inklinovať k iným žánrom alebo môžu tieto filmy považovať za príliš intenzívne či stresujúce. Sledovanie filmov však patrí všeobecne k obľúbenej voľnočasovej aktivite.

V konečnom dôsledku popularita filmov o únosoch spočíva v ich schopnosti zaujať divákov prostredníctvom pútavých príbehov, emocionálnej angažovanosti a skúmania temných tém.

Thriller filmy ponúkajú divákom skvelý umelecký zážitok.

Filmy o únose

Dnes už je natočených veľa filmov o únosoch, niektoré z nich sú inšpirované aj skutočnou udalosťou. Ak si divák nevie vybrať, na stránke ČSFD si môže spraviť prieskum, aké filmy sú v ponuke, a pozrieť si hodnotenia od iných divákov. Filmy o únosoch spadajú aj do kategórie napínavých detektívnych filmov, z ktorých je tiež dobrý výber.

Tu je výber niektorých z filmov o únose, ktoré ocenia najmä fanúšikovia thriller filmov:

Zničujúca starostlivosť (2019)

Thriller film Zničujúca strarostlivosť (v origináli Love You To Death), v ktorom účinkuje Emily Seggs a držiteľka Oscara Marcia Gay Harden, je inšpirovaný skutočnými znepokojujúcimi udalosťami, ktoré viedli k vražde zdanlivo dokonalej matky starajúcej sa o svoju chorú dcéru, ktorá je pripútaná na invalidný vozík.

Herečka Marcia Gay Harden hrá Camile, slobodnú matku trpiacu Münchhausenovým syndrómom v zastúpení (by proxy). Táto duševná choroba sa prejavuje tak, že postihnutý človek sa správa tak, akoby osoba, o ktorú sa stará, trpela fyzickou alebo duševnou chorobou, hoci v skutočnosti nie je chorá.

Vo filme Zničujúca starostlivosť matka Camile svoju dcéru Esme od malička presviedčala, že je mentálne a fyzicky postihnutá. Keď Camile nájdu dobodanú na smrť a jej dcéra je nezvestná, polícia začne po Esme pátrať. Nakoniec sa zistí, že Esme nebola unesená, ale utiekla so svojím priateľom Scottom po tom, čo spolu s ním zabila svoju matku. Ukáže sa, že Esme je úplne zdravá, a že v skutočnosti je obeťou Münchausenovho syndrómu v zastúpení, lebo jej manipulujúca matka ju nútila uveriť, že je chorá.

Dívka ve sklepě (2021)

Film Dívka ve sklepě (v origináli Girl in the Basement) je mrazivý a napínavý psychologický triller, ktorý skúma desivú realitu domáceho zajatia. Film sa sústreďuje na mladé dievča Sarah, ktorú otec zatvorí do vlastnej pivnice, kde znáša kruté týranie. Hlboko preniká do psychologickej a emocionálnej traumy, ktorú prežíva, a vyzdvihuje jej odolnosť a odhodlanie prežiť.

Vďaka silným hereckým výkonom a strhujúcemu príbehu slúži film ako drsná pripomienka skrytých hrôz, ktoré môžu existovať v zdanlivo normálnych domácnostiach. Dívka ve sklepě upozorňuje aj na naliehavú potrebu riešiť domáce násilie v spoločnosti a bojovať proti nemu.

Film šikovne zachytáva dynamiku v rodine, ukazuje zložité vzťahy medzi otcom, matkou a súrodencami, ako aj ničivé následky ich mlčania a ľahostajnosti. Ako sa príbeh odvíja, diváci sa dostávajú na emocionálnu horskú dráhu, pociťujú zlomené srdce aj rozhorčenie, keď sú svedkami nepredstaviteľnej krutosti páchanej na Sarah a zúfalých opatrení, ktoré podniká, aby prežila.

Moja dcéra zmizla (2019)

Thriller film Moja dcéra zmizla (v origináli Nowhere) je z kanadskej produkcie. Film je o matke Claire a jej dcére Sarah, ktoré sa presťahujú do malého mestečka Mattawa. Claire tam začne pracovať ako zástupkyňa riaditeľa na strednej škole. Sarah sa stretáva s nezáujmom spolužiakov, najmä populárnych dievčat zo školského basketbalového tímu, ktorého sa stane členkou. Sarah však zmizne po tímovej párty, ktorú zorganizujú jej nové kamarátky.

Film od začiatku udáva desivý tón, v ktorom sa objavuje dokonalá škola a študenti, ktorí sa usilujú o vysoké štandardy. Zmiznutie Sarah odhalí skryté motívy v meste. Claire, ktorú hrá Kate Drummond, sa ujíma náročnej úlohy rozlúsknuť túto záhadu. Thriller film Moja dcéra zmizla poskytuje temnú a pútavú cestu, pričom režisér Thomas Michael vytvoril presvedčivý nezávislý thriller, ktorý divákov zaujme. Rozprávanie filmu je prehľadné, čo umožňuje prirodzený vývoj príbehu a vťahuje divákov do sveta, ktorý im prezentuje.

Stratená v horách (2020)

Americký thriller film Stratená v horách (v origináli Off the Grid) rozpráve príbeh o hlavnej hrdinke Sandre, ktorú stvárnila herečka Brittany Underwood. Sandra má nového priateľa Branta, ktorý je na prvý pohľad dokonalý. Je očarujúci a rodinne založený, čo Sandra veľmi oceňuje. Prežila drsné detstvo. Spolu so svojou sestrou Becky putovala z jedného detského domova do druhého.

Napätie filmu Stratená v horách začne, keď Brant vezme Sandru na predĺžený víkend, aby zistila, kde vyrastal, je nadšená. Doposiaľ žila v komforte mestského života. Teraz ju čaká život mimo civilizácie, bez internetu a mestských výdobytkov. Zo začiatku je zo života v ústraní nervózna, ale netrvá dlho, kým si uvedomí, že ju čaká ešte oveľa desivejšia vec. Pochopí, že jej „dokonalý“ priateľ Brant v skutočnosti pomáhal svojmu otcovi Langleymu vlákať ju do jeho diabolskej pasce… 

365 dní (2020)

Film 365 dní je erotická dráma uvedená do kín v roku 2020 podľa románu poľskej spisovateľky Blanky Lipińskej. Príbeh sleduje mladú ženu Lauru Biel, ktorá po únose mafiánskym bossom Massimom Torricellim dostane 365 dní na to, aby sa do neho zamilovala.

Film zobrazuje veľmi kontroverzný a explicitný vzťah medzi Laurou a Massimom a skúma témy dominancie, posadnutosti a túžby. Film si získal značnú pozornosť a kontroverziu kvôli explicitnému sexuálnemu obsahu a zobrazeniu problematického vzťahu. Obsahuje intenzívne a zmyselné scény, ktoré vyvolali kritiku aj fascináciu divákov.

Napriek zmiešaným hodnoteniam kritikov si film 365 dní získal veľkú fanúšikovskú základňu a vyvolal diskusie o súhlase, štokholmskom syndróme a zobrazovaní nezdravých vzťahov v médiách. Stal sa známym svojou provokatívnosťou a viedol k diskusiám o hraniciach explicitného obsahu v mainstreamových filmoch.

Na čsfd má 365 dní zmiešané hodnotenie. Niektorí ho chvália, iní kritizujú. Treba však myslieť na to, že do Česko-Slovenskej filmovej databázy čsfd prispievajú svojimi hodnoteniami najmä laici a obyčajní diváci. Preto by nemali divákov negatívne hodnotenia filmu 365 dní na čsfd odradiť, mali by si spraviť vlastný názor.

Filmy podľa skutočnej udalosti

Niektorí možno preferujú filmy podľa skutočnej udalosti. Sledovanie filmov podľa skutočných udalostí môže byť obohacujúcim zážitkom z viacerých dôvodov:

  • Nahliadnutie do skutočných udalostí: Film podľa skutočných udalostí poskytuje príležitosť nahliadnuť do historických udalostí, významných momentov alebo výnimočných životov, ktoré formovali náš svet. Ponúkajú pohľad na skutočné príbehy, vďaka čomu sa diváci môžu dozvedieť viac o rôznych kultúrach, obdobiach alebo jednotlivcoch.
  • Vzdelávacia hodnota: Filmy založené na skutočných udalostiach môžu slúžiť ako vzdelávacie nástroje, ktoré pútavou a prístupnou formou prezentujú faktické informácie. Môžu byť východiskovým bodom pre ďalšie skúmanie a inšpirovať divákov, aby sa hlbšie zaoberali témami alebo obdobiami zobrazenými vo filme.
  • Inšpirácia a motivácia: Filmy založené na skutočných udalostiach často ukazujú pozoruhodné úspechy a odvážne činy, čím ponúkajú inšpiráciu a motiváciu. Môžu divákov povzbudiť, aby si plnili svoje sny, prekonávali výzvy alebo pozitívne ovplyvňovali svet.

V neposlednom rade filmy založené na skutočných udalostiach poskytujú jedinečnú kombináciu zábavy a vzdelávacej hodnoty, pričom divákom ponúkajú príležitosť spojiť sa so skutočnými príbehmi, získať vedomosti a venovať sa významným aspektom našej spoločnej medziľudskej existencie.

Na stránke ČSFD sa dajú nájsť filmy o únose, ktoré sú spomenuté vyššie, ale aj dohľadať ďalšie filmy. Napríklad aj filmy podľa skutočnej udalosti. Obľúbenou platformou na sledovanie filmov je Netflix, ktorý využíva mnoho ľudí takmer z celého sveta.