Druhy cestovín – talianske cestoviny a orzo

druhy cestovín

Vo svete talianskych cestovín sa otvára pre milovníkov gastronómie fascinujúci svet jedinečných tvarov, textúr a príchuťových nuánsí. Súčasný trh s cestovinami ponúka oveľa viac ako len klasické špagety a penne. Aké druhy cestovín sú najznámejšie? Poznajú ľudia orzo a ďalšie exotické varianty? Ako vznikajú tieto odlišné formy a na aké jedlá sú najvhodnejšie?

V tomto článku sa ponoríme do sveta talianskych cestovín, preskúmame ich rôznorodosť a objavíme, prečo sú takým neodmysliteľným prvkom talianskej kuchyne.


Obsah článku


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE:

 • Druhy cestovín sa delia do rôznych kategórií podľa ich tvaru a dĺžky. Medzi najznámejšie patria dlhé cestoviny, ploské cestoviny, stredne dlhé cestoviny, krátke cestoviny, dekoratívne cestoviny, polievkové cestoviny a plnené cestoviny.
 • Dnešný trh ponúka viac ako 300 rôznych druhov talianskych cestovín, z ktorých väčšina je dostupná aj v bežných obchodoch
 • Orzo, známe tiež ako cestovinová ryža alebo risoni, je zaujímavým druhom cestovín. Vyznačuje sa svojím tvarom podobným obilným zrnám a je populárne pre svoju schopnosť absorbovať chuť omáčok a prísad.

Druhy cestovín – najznámejšie tvary

Medzi najobľúbenejšie a najznámejšie druhy cestovín patria tie, ktoré oslovujú svojou univerzálnosťou a jedinečným charakterom. Každý tvar nesie svoje vlastné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú spôsob, ako ic ľudia vnímajú a konzumujú. Aké sú teda základné druhy cestovín?

Druhy cestovín

ŠPAGETY:

Symbol talianskej kuchyne, ideálne k jednoduchým omáčkam ako boloňské špagety.

Druhy cestovín

PENNE:

Tieto cestoviny majú tvar krátkych dutých rúrok, ktorých konce sú skosené. Ich dutosť umožňuje, aby sa omáčka dobre prichytila. Nie sú teda vhodné na plnenie.

Druhy cestovín

MAKARÓNY:

Väčšie a širšie ako penne, vhodné k omáčkam alebo aj na pečenie. Typické pre slovenské „kolienka s vajíčkom“.

Druhy cestovín

MALTAGLIATI:

Nepravidelné cestoviny typické pre taliansky región Emilia-Romagna, ideálne k omáčkam. Keďže sú nepravidelného tvaru a hrúbky, sú „zle rezané“, čiže v taliančine mal-tagliati.

druhy cestovín

RIGATONI:

Sú podobné penne, avšak väčšie a majú rovné konce. Ich povrch je zväčša vrúbkovaný. Existuje aj menšia verzia nazývaná rigatoncini. Sú mimoriadne obľúbené na Sicílii.

druhy cestovín

FETTUCINE:

Široké rezance vhodné k smotanovým omáčkam, populárne v rímskej a toskánskej kuchyni.

druhy cestovín

PAPARDELLE:

Široké rezance do klbka stočené, perfektné k hustým mäsovým omáčkam.

druhy cestovín

TAGLIATELLE:

Dlhé rezance stočené do tvaru hniezda, ideálne k pestrejšími omáčkam.

druhy cestovín

LINGUINE:

Prechod medzi špagetami a lasagnami, vhodné k lahodným morským plodom.

druhy cestovín

FARFALLE:

Mašličky alebo motýliky, skvelé na ľahké letné šaláty.

druhy cestovín

FUSILLI:

Cestoviny v tvare špirály, často sa podávajú s morskými plodmi a sú vhodné aj na zapekanie.

druhy cestovín

CAVATAPPI:

Makaróny v tvare špirálovej trubice, skvelé na prípravu originálnych šalátov.

druhy cestovín

STELLINE:

Majú tvar hviezdičiek a sú určené na použitie v polievkach. Často sa vyrábajú zo semoliny. Vyznačujú tým, že sa nelepia, nerozpadávajú sa a udržujú si svoj tvar počas varenia.

druhy cestovín

LASAGNE:

Pláty s rozmermi 2,5 x 8 cm, vhodné na vrstvenie s mäsovou alebo zeleninovou plnkou. Klasika už aj na Slovensku.

druhy cestovín

TORTELLINI:

Taštičky plnené rôznymi pochúťkami. Ich tvar je vraj inšpirovaný Venušiným pupkom.

druhy cestovín

RAVIOLI:

Majú tvar štvorca a sú často plnené rôznymi pochúťkami, ako napríklad mäsom, špenátom, syrom a podobne. Pri servírovaní sa často posypú strúhaným parmezánom.

druhy cestovín

CANELLONI:

Závitky vhodné na plnenie a zapekanie, ideálne k silným mäsovým omáčkam.

druhy cestovín

CAPPELLETI:

Klobúčiky plnené rôznymi pochúťkami, vhodné do ľahkých polievok alebo na prípravu špeciálnych predjedál.

druhy cestovín

FAGOTINI:

Uzlíkové cestoviny, ideálne k šalátom alebo kúskom mäsa v omáčkach.

Tieto druhy cestovín ponúkajú nespočetné možnosti pre kulinárske dobrodružstvo, ktoré sa zrodilo v Taliansku a dnes sa šíri po celom svete.

Talianske cestoviny – druhy a ich rozdelenie

Talianske cestoviny sú jednými z najpôsobivejších symbolov talianskej kuchyne, ktorá sa teší medzinárodnej obľube a uznaniu. Ich rozmanitosť a charakteristické tvary sú často zdrojom fascinácie pre gurmánov po celom svete. Druhy talianských cestovín sa delia na sušené (pasta secca) a čerstvé (pasta fresca), pričom v čerstvých sa často využívajú vajíčka, čo im dodáva bohatšiu textúru a chuť.

V Taliansku má každý región či mesto svoj vlastný názov pre mnohé druhy cestovín, a existuje aj pravidlo, že určitý druh omáčky sa podáva len s konkrétnym typom cestovín. Napríklad omáčka Carbonara je vždy pripravená len s špagetami.

Druhy talianských cestovín sa delia do niekoľkých kategórií podľa ich dĺžky a tvaru. Medzi najznámejšie patria dlhé cestoviny ako Bucatini s dutinou pozdĺž celej dĺžky alebo Vermicelli, ktoré sú tenké niťovky.

V ploských cestovinách nájdeme napríklad Fettuccine, široké rezance vhodné k rôznym omáčkam, alebo Tagliatelle, ploské slíže, ktoré sú podobné fettuccine, len o niečo tenšie.

Stredne dlhé cestoviny zahŕňajú napríklad Maccheroni, malé trubičky, alebo Conchiglioni, veľké mušle.

V krátkych cestovinách nájdeme trubičky ako Fusilli alebo Penne.

Medzi dekoratívne cestoviny patria Farfalle, motýliky, alebo Orecchiette, ušká.

V kategórii plnených cestovín máme Cannelloni, veľké trubičky obvykle plnené rôznymi plnkami a zapekané v rúre, či Ravioli, štvorce plnené syrom, mletým mäsom, zeleninovými pastami a inými kombináciami.

Rozdelenie druhov talianskych cestovín podľa ich tvaru a kategórie

Dlhé cestovinyPloské cestovinyStredne dlhé cestovinyKrátke cestovinyDekoratívne cestovinyPolievkové cestovinyPlnené cestoviny
BucatiniFettuccineMaccheroniFusilliConchiglieAlfabetoCannelloni
Fusilli bucatiLasagneConchiglioniPenneFarfalleCoralliniRavioli
SpaghettiLinguineCavatappiRigatoniFioriOrzoTortellini
SpaghettiniPappardelleGemelliFarfalleOrecchietteStellineTortelloni
VermicelliTagliatelleStrozzapretiRotelle
talianske druhy cestovín
Gnocchi patria do kategórie cestoviny s nepravidelným tvarom. Sú to malé knedle vyrobené zo zemiakovej múky, vajec a pšeničnej múky. Majú mäkkú textúru a tvar guľôčok. Ďalšie cestoviny s nepravidelným tvarom zahŕňajú Orecchiette (ušká), Conchiglie (mušle), Cavatappi (špirály) a Garganelli (valcovité cestoviny).

Orzo – cestovina s neobvyklým tvarom

Orzo, známe tiež ako cestovinová ryža alebo risoni, je zaujímavým druhom cestovín. Vyznačuje sa svojím tvarom podobným obilným zrnám.

Ide teda o malú cestovinu vo forme krátkeho, oválneho alebo guľovitého tvaru, ktorá pripomína veľkosťou ryžu alebo jačmeň. Tento tvar im umožňuje absorbovať arómu a chuť omáčok a prísad, čo ich robí vynikajúcim doplnkom rôznych jedál.

Orzo je vynikajúce nielen ako príloha k mäsu alebo zelenine, ale aj ako hlavná zložka šalátov, polievok a príloh. V talianskej kuchyni sa často používa v rôznych variantoch, od jednoduchých šalátov až po komplexné rizotá alebo s morskými plodmi.

Orzo je tiež cenovo dostupné, čo ho robí obľúbenou voľbou nielen pre profesionálnych kuchárov, ale aj pre domáce kuchyne. Jeho rýchla príprava a vysoká výživová hodnota ho robia ideálnym doplnkom k rôznym jedlám pre každodennú stravu.

orzo
Svojou univerzálnosťou, vynikajúcim chuťovým profilom a jednoduchou prípravou ponúka orzo množstvo možností pre kulinárske experimentovanie.

Talianske cestoviny a ich vznik

V dnešnej dobe patria cestoviny medzi najobľúbenejšie jedlá, a to vďaka jasnému dôvodu. Ich príprava často predstavuje jednoduchšiu alternatívu k tradičnému nedeľnému obedu. Avšak, cestoviny neboli vždy tak pestrofarebné a rozmanité, ako ich človek pozná dnes. Dnešný trh ponúka viac ako 300 rôznych druhov cestovín, z ktorých väčšina je dostupná aj v bežných obchodoch.

Tejto fascinujúcej rozmanitosti cestovín predchádza zaujímavá história. Ich vznik sa datuje do obdobia pred naším letopočtom.

 • Číňania boli medzi prvými, ktorí ovládli techniku ich výroby, a legendárny cestovateľ Marco Polo pravdepodobne zohral úlohu vo „vynesení“ ich tajomstva na Západ.
 • Prvé zmienky o cestovinách pochádzajú z antického Grécka, kde sa koláčové cesto sušilo na slnku a následne varilo.
 • Rimania pridali svoj inovatívny „dotyk“, nakrájali cesto na pásiky a vytvorili tak základ pre dnešné lasagne.
 • Skutočný rozvoj cestovín začal až v Taliansku v 18. storočí. Benátky boli miestom, kde v roku 1740 vznikla prvá cestovinárska továreň, a v roku 1833 bola vyvinutá prvá mechanická mašina na ich výrobu.

Od tej doby sa cestoviny stali neodmysliteľnou súčasťou nielen talianskej, ale aj svetovej kuchyne. Okrem svojho gastronomického významu sú cestoviny aj významným zdrojom sacharidov, pričom verzie z celozrnnej múky navyše obsahujú vitamíny a minerály prospešné pre zdravie.

druhy cestovín
Základným stavebným kameňom každej cestoviny je múka a voda. Dostupné sú rôzne varianty, od bezvaječných po viacvaječné cestoviny, každá so svojou špecifickou chuťou a textúrou.

Cestoviny a ich príprava

Pri príprave cestovín platí niekoľko zásad, ktoré sú základnými kameňmi každého jedla. Konkrétne, al dente, čo voľne preložené znamená „na skus“, je zlatým pravidlom pre dokonalú textúru.

 • Porcia cestovín sa pohybuje okolo 80 až 100 gramov a správny hrniec na varenie zabezpečuje najlepší výsledok.
 • Voda sa osolí až po zovretí, pričom olej nepatrí do hrnca.
 • Cestoviny by mali byť uvarené al dente, čo znamená skrátenie odporúčaného času varenia o pár minút, aby sa dosiahla správna konzistencia.
 • Po uvarení sa cestoviny precedia a neoplachujú sa, treba ich nechať odkvapkať.

Cestoviny – druhy a zaujímavé fakty

Okrem rôznorodých tvarov a druhov cestovín existuje niekoľko zaujímavých faktov, ktoré s nimi súvisia a ktoré možno mnohí nepoznajú.

 • Talianske mesto Gragnano je známe svojou dlhou tradíciou výroby cestovín a bolo dokonca vyhlásené za „Svetové hlavné mesto cestovín“. Cestoviny z Gragnana majú vynikajúcu kvalitu vďaka použitiu miestnej vody a klimatickým podmienkam.
 • Cestoviny vyrobené z čiernej ryže alebo zo sóje sú stále populárnejšie kvôli svojim výživovým výhodám a unikátnemu chuťovému zážitku.
 • V mnohých kultúrach sa cestoviny využívajú aj mimo kuchyne. Napríklad, vo výtvarnom umení sa často používajú cestoviny na vytváranie rôznych umeleckých diel. Taktiež, v určitých oblastiach sú niektoré druhy cestovín súčasťou tradičných slávností a osláv, čím získavajú ešte väčšiu kultúrnu hodnotu.

V neposlednom rade, moderné trendy a inovácie v oblasti výroby cestovín prinášajú stále nové a zaujímavé možnosti. Nové spôsoby spracovania surovín a technológie umožňujú výrobu cestovín s rôznymi farbami, textúrami a dokonca aj pridaním rôznych prvkov ako bylinky, zelenina alebo dokonca ovocie. Výbornými receptami sú zeleninové cestoviny, tuniakové cestoviny a cestoviny s kuracím mäsom.

Takže aj keď sú rôzne druhy cestovín už stáročia súčasťou ľudskej stravy, ich rozmanitosť a využitie neustále prekvapuje a inšpiruje kuchárov aj gurmánov po celom svete.