DISKUSIA: Kresťanská symbolika v Pánovi Prsteňov

Trilógia kníh J.R.R. Tolkiena je na svete veľmi obľúbená. Ako sa však pozerať na toto dielo z pohľadu kresťanskej symboliky? Môžeme v tomto príbehu nájsť aj odkazy, ktoré súvisia s kresťanstvom?

Zodpovedať na tieto otázky sa vám bude snažiť Dr. Pavol Hrabovecký, S. T. D, dogmatický teológ. Na tému “Kresťanská symbolika v Pánovi Prsteňov”sa s ním budeme rozprávať počas diskusie pod Kostolom sv. Cyrila Metoda v Poprade, už v piatok 24. februára o 19:00.

Ako sa o. Hrabovecký dostal k tejto téme? Čo sa počas tejto diskusie budete môcť dozvedieť? To všetko, ale aj čosi viac sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru…

  1. Otec Pavol, ste dogmatickým teológom, niekoľko rokov ste sa vzdelávali v zahraničí a momentálne pôsobíte aj ako univerzitný kaplán v Prešove. Ako ste sa vôbec dostali k tejto téme?

Asi ako mnohí súčasní mladí ľudia som sa najprv dostal k Pánovi prsteňov v podobe filmu režiséra Petra Jacksona. Oslovil ma nielen svojím príbehom, ale aj akýmsi nevypovedaným tajomstvom, ktoré ma odkazovalo na čosi hlbšie. Až potom som zistil viac o autorovi kníh J.R.R. Tolkienovi a jeho kresťanskom videní sveta.

  1. Čo vás na diele J.R.R. Tolkiena – Pána Prsteňov najviac fascinovalo, že ste sa rozhodli pozrieť aj viac do jeho hĺbky a symboliky?

Je to samotný fakt Tolkienovej geniality vytvoriť uveriteľný svet, ktorý sa ako keby v paralelnom vesmíre pokúsil vyrozprávať pravdu o človekovi a zmysle života v našom svete.

  1. Podľa čoho môžeme podľa vás Tolkiena hodnotiť ako kresťanského autora?

Samozrejme podľa jeho hlbokého katolíckeho presvedčenia a svetonáhľadu. Čo sa týka Pána prsteňov, sám Tolkien sa o ňom vyjadril, že ide vo svojej podstate o náboženské a katolícke dielo.

  1. Môžeme sa teda na Pána Prsteňov skutočne pozrieť ako na dielo s kresťanskou symbolikou?

Ak to vraví sám autor, potom s pokojom môžeme. Pravdaže, nahliadnuť do sveta symbolov je dobrodružstvom odkrývania niečoho, čo nie je vždy ľahko viditeľné, ale pôžitok z nájdenia vykompenzuje námahu hľadania.

  1. Čo všetko sa budete snažiť odhaliť z tejto symboliky počas blížiacej sa diskusie?

Pozrieme sa na Tolkiena ako človeka, ktorý mal jasnú predstavu, čo chcel vo svojej literárnej tvorbe dokázať a aké hlavné idey mal Pán prsteňov odzrkadľovať. Potom si vezmeme na mušku to, čo sa mnohým autorom už podarilo v Pánovi prsteňov odhaliť ako hlboko kresťanské.

  1. Prečo teda prísť na túto diskusiu?

Povedané v skratke – dovoľme príbehu Pána prsteňov očistiť našu fantáziu, kreativitu, naše myslenie, aby sme s obnovenou radosťou vnímali pravdu nášho sveta i nášho Boha.

  1. Krátky odkaz pre všetkých, ktorí sa chystajú na diskusiu v Poprade?

Aj keď si nemyslím, že Pán prsteňov zmení náš život, verím, že jeho krása nás očarí a že nám otvorí zrak pre veci, ktoré už berieme za samozrejmé a začali sme ich prehliadať.