Deväť signálov toho, že ste preťažená, pričom o tom nemusíte vedieť. Signál číslo 8 nikdy neignorujte!

Stres môže byť veľmi nebezpečný, a to najmä preto, že sa zvyčajne skrýva za dosť neurčitými príznakmi. Z tohto dôvodu je ho takmer nemožné odhaliť. Ak si nenájdete čas na odpočinok a uvoľnenie, stres vám môže spôsobiť rad rôznych ochorení.

Tu je 9 odhaľujúcich signálov toho, že ste preťažená a nemusíte o tom dokonca ani vedieť:

1) Bolí vás celé telo
Ak trpíte bolesťami, zvyčajne je ignorujete až do chvíle, kedy sa stanú neznesiteľnými, čo je úplne zle. Každú bolesť v našom tele je potrebné riešiť, a to najmä preto, že môže poukazovať na vážnejší problém. Stres môže škodiť vášmu telu a vyústiť až do žalúdočných problémov, hnačiek, vredov, napätých svalov, bolesťou v hrudi a búšenie srdca.

Celé telo vás začne bolieť, začnete trpieť artritídou a bolesťami hlavy, ktoré budú stále intenzívnejšie. Tieto bolesti preto nikdy neignorujte a prijmite skutočnosť, že na seba kladiete príliš vysoké nároky. Na to, aby ste svoj stres zvládli, ho musíte prijať a uvedomiť si, že by ste mali určité veci zmeniť.

2) Nespíte dobre
Ak sa váš spánok v poslednej dobe zmenil, či už spíte dlhšie, pretože ste vyčerpaní, alebo naopak zaspať nedokážete, je potrebné niečo zmeniť. Ste pravdepodobne preťaženiu a vaše telo si tak hľadá spôsob, ako sa so stresom vyrovnať.

Meditácie, cvičenia a zdravšie strava vám môžu pomôcť s problémami so spánkom, ale mali by ste odhaliť príčinu tohto problému a pracovať na jeho odstránení. Nebojíte sa niečoho predtým, než si idete ľahnúť do postele? Nemáte nočné mory? Čokoľvek, čo sa odohrá cez deň vo vašom podvedomí, môže zapríčiniť problémy zaspať. Stres môže ovplyvňovať váš vnútorný pokoj. Aj keď sa náš spánok vekom mení, môžete byť aj pretiahnutia a nepokojný spánok je prvým príznakom toho, že sa vám to telo snaží naznačiť.

3) Mení sa vám váha
Neobjasnené kolísanie vašej hmotnosti môže byť dôsledkom stresu.

Môže to spomaľovať váš metabolizmus a začnete tak priberať na váhe. Ak náhle stratíte chuť do jedla a začnete chudnúť, to môže byť rovnako dôsledok stresu, pretože každý človek na neho reaguje iným spôsobom. Tak či onak, mali by ste tento problém začať riešiť.

4) Nedokážete prestať myslieť na prácu alebo problémy
Ak neustále myslíte na prácu, financie a ďalšie úlohy, bez toho aby ste sa uvoľnili a oddýchli, stres je súčasťou vášho života.

Mark Twain povedal: „Znepokojujúce je splácať dlh, ktorý nedlžíte.“Nemôžete nájsť riešenie, kým sa nevymaníme z problému. Obavy môžu len prerásť do psychických a fyzických problémov. Ak neustále kontrolujete svoj telefón, maily a ďalšie formy komunikácie z práce, je na čase, aby ste čelili tomu, čo je skutočne dôležité vo vašom živote.

5) Nemôžete pokojne sedieť
Neschopnosť pokojne sedieť je istou známkou toho, že ste preťaženie. Úzkosť a stres môžu ovplyvňovať vaše myšlienky a vaše myseľ sa pre vás môže stať najhorším nepriateľom.

Ak sa nemôžete ísť prejsť, začnite rozjímať v sede, vykonajte jemné naťahovacie cvičenia, alebo jednoducho buďte sami so svojimi myšlienkami. Takýmto spôsobom získate šancu si so stresom poradiť. Nájdite spôsob, ako zvládnuť vašu úzkosť a stres a čeľte tomu, čo vás naozaj trápi. Vyhnite sa problému, ktorý to celé zhoršuje, aby ste zabránili ešte väčším problémom.

6) Máte malú trpezlivosť s inými
Stres môže spôsobovať vašu netrpezlivosť a netoleranciu, čím sa stávate nešťastnými a podráždenými pomerne rýchlo, a to aj voči tým, ktorí sú pri vás. Avšak nie je to ich vina, že ste si na seba toho toľko naložili. Ak sa hneváte kvôli maličkostiam a bezdôvodne, pravdepodobne ste pod veľkým stresom a mali by ste nájsť spôsob, ako spomaliť a odpočinúť si.

7) Máte veľké výkyvy nálad
Ak ucítite veľké výkyvy nálad – v jednom okamihu sa cítite byť šťastný a v druhom momente plačete – stres môže ovplyvňovať aj hladinu vašich hormónov.
Tým, že sa do seba uzavrite a nesiete ťažobu sveta na svojich pleciach, nikomu nepomôžete a mali by ste o svojich problémoch začať hovoriť s inými.

Zistite, čo je spúšťačom vášho stresu, ktorý vám spôsobuje úzkostné poruchy, obsedantno-kompulzívnej poruchy a závislosti (na alkohole, drog, s*xu, či potravín), alebo iné duševné problémy.

8) Vypadávajú vám vlasy
Carolyn Jacob, MD, zakladateľka a riaditeľka Estetické chirurgie a dermatológie v Chicagu, hovorí: Typické je strácať asi 100 vlasov denne. Väčšina ľudí si to ani nevšimne. Niekedy však môže stres významne podnietiť zmeny v bežných fyziologických funkciách tela a spôsobiť, že veľké množstvo vlasov prejde do pokojovej fázy rastu v tej istej dobe.

O tri, štyri mesiace neskôr, niekedy aj dlhšie, všetky vlasy v pokojovej fáze vypadávajú. Tento následok môže byť alarmujúce. Typy udalostí, ktoré narušujú normálny rastový cyklus vašich vlasov, môžu byť spôsobené značným fyziologickým stresom. Ak začnete zažívať alarmujúce vypadávanie vlasov, je potrebné prehodnotiť hladinu stresu a zistiť, čo ho spôsobuje.

9) Stratili ste túžbu po intímnom živote
Stres môže ovplyvniť vaše libido a to je tá posledná vec, na ktorú ľudia myslia. Kedykoľvek, keď sa u vás zvýši stres, dochádza k vylučovaniu stresového hormónu, ktorý postihuje vašu s*xuálnu túžbu. tres spôsobuje vyčerpanie a neschopnosť prežívať akýkoľvek druh intimity. Ak zistíte, že sa vaše libido oslabilo, mali by ste skúsiť zvládať svoj stres a vyskúšať nejakú relaxačnú techniku.

Váš vzťah by nemal trpieť dôsledkami vášho stresu, preto by ste mali o svojich problémoch hovoriť otvorene. Bude to to najlepšie pre všetkých. Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú s uvedenými príznakmi problémami, zvážte ďalšie smerovanie vášho života, aby ste neskôr predišli vážnym zdravotným problémov, ktoré dlhodobý stres spôsobuje.

Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. 

Zdroj: prirodajelek.cz/pixabay.com