DeepWork – tipy, benefity

Veľa ľudí si už prešlo pocitom, keď pri pohľade na rozvrh vo fitku im bola minimálne polovica cvičení neznáma. Keďže neustále vznikajú nové typy cvičení, môže sa ľahko stať, že sa vo všetkých tých názvoch človek stratí a nevie, čo si pod jednotlivými pomenovaniami predstaviť.

Existuje cvičenie s názvom DeepWork, ktorému je venovaný tento článok. Už po hodine Deepworku sa človek cíti plný energie, aj keď má za sebou poriadnu drinu.

Čo je DeepWORK a v čom sa líši od ostatných cvičení?

DeepWORK je atletický funkčný tréning, založený na princípoch Jin a Jang. Znamená to, že v tomto cvičení ide o vytváranie harmónie medzi protikladmi. V DeepWORKu každý pohyb obsahuje fázu napätia a relaxačnú fázu.

V praxi to vyzerá tak, že dynamické pohyby striedajú statické výdržové pozície, kardio cvičenia sú doplnené silovými cvičeniami a po napätí nasleduje uvoľnenie. DeepWORK je komplexný, dynamický a intenzívny.

Cieľom je naučiť sa používať svoje telo bez obmedzenia v každej dimenzii. Základom cvičenia sú špecifické športové pohyby – to najlepšie z jógy a športovej rehabilitácie. Výsledkom je reálny, funkčný tréning, ktorého súčasťou sú veľmi zaujímavé a nezvyčajné cviky.

Všetky cviky sa vykonávajú iba s váhou vlastného tela a sú zostavené tak, aby sa nevykonávali izolované pohyby pre jednotlivé svaly, ale trénuje sa niekoľko svalov naraz. Cvičiaceho čakajú dynamické cviky (plyometrické skoky, rôzne poskoky a šprinty), statické výdržové cvičenia a funkčné posilňovacie formy (kliky, plank, squaty). Často ide o známe cviky, ktoré sú však prepojené tak, že vytvárajú unikátny koncept.

Aké benefity toto jedinečné cvičenie prináša?

Tréningom sa zvyšujú kondičné schopnosti, no aj sila a flexibilita. Zlepšuje držanie tela, krásne tvaruje postavu a pomáha vytvárať rovnováhu, ktorú človek potrebuje v každodennom živote pri riešení rôznych úloh a problémov.

Napĺňa energiou, a to nielen fyzickou, ale aj pozitívnou psychickou energiou. Ponúka uvoľnenie a odreagovanie sa od každodenných problémov. Cviky sú spojené s aktivitami z bežného života a majú tak zabezpečiť správne fungovanie tela pri každodenných činnostiach, ako je napríklad chôdza po schodoch, nosenie nákupu, a tak ďalej.

Ako vyzerá hodina DeepWORKu?

Je rozdelená do siedmich energetických fáz, z ktorých každá má svoj význam. Preto by nemala byť vynechaná alebo preskočená. Prvé dve fázy sú pomalšie. Slúžia na to, aby sa cvičiaci začal sústreďovať na svoje telo a dýchanie.

Taktiež majú pripraviť na nasledujúce fázy, preto sa vykonávajú cviky, ktoré zahrejú svaly a kĺby, podporujú cirkuláciu a koncentráciu, zlepšujú silu a flexibilitu. Potom nasleduje fáza, v ktorej už “začína ísť do tuhého“. Zvyšuje sa intenzita cvičenia a srdcová činnosť.

V ďalších fázach sa skutočne človek zapotí, nakoľko sa striedajú kardio intervaly so statickými “výdržovými“ pozíciami a silovými cvičeniami. Vrcholom tréningu je štvorminútový vytrvalostný interval, počas ktorého možno prekonávať svoje limity a posúvať hranice. Hodinu samozrejme ukončí relaxačná fázou, ktorej súčasťou je nevyhnutný strečing.

Cvičí sa naboso

Na každom chodidle máme 26 kostí, 19 svalov a približne 200 cm2 nervových zakončení. Chodidlo je základom každého pohybu, ktorý jednotlivec vykonáva. Aby dokázal vykonať každý jeden pohyb čo najlepšie, musí náš mozog spracovať všetky informácie a vyslať ten správny signál prostredníctvom nervového systému.

Na vykonanie dokonalého pohybu musí aktivovať každý sval, nerv a kĺb na chodidle. Je tiež dôležité uvedomiť si, že spodná časť chodidla je zmyslový orgán. V topánkach či ponožkách žiadne zmyslové vnemy nie sú, a to ovplyvňuje celý pohyb.

Tento článok snáď čitateľa zasvätil do sveta DeepWORKu – získal tak lepšiu predstavu o tomto unikátnom koncepte cvičenia. V tomto prípade však určite platí, že je lepšie raz vyskúšať, ako stokrát čítať.