Cvičenie a motivácia: čo robiť, aby to nestroskotalo na psychike

cvicenie-a-motivacia

Ak by si niekto myslel, že súčasná fitness a dietujúca generácia je prvá, ktorá seriózne rieši otázku ako sa motivovať, bol by naozaj naivný. Nie je to len F. W. Taylor, ktorý sa už na prelome 19. a 20. storočia snažil zvýšiť produktivitu svojich robotníkov, či Maslow s jeho pyramídou ľudských potrieb, ktoré majú vplyv na motiváciu v našom konaní.

Ide o veľké množstvo psychológov, manažérov, autorov kníh, športovcov a iných, ktorí sa už touto otázkou zaoberali a dospeli k záverom, o ktoré sa naozaj oplatí oprieť. Ak sa má totiž udržať motivácia na cvičenie alebo na čokoľvek iné dlhodobo, netreba vymýšľať nič nové. Stačí, keď sa človek bude riadiť vecami, ktoré už ozrejmené boli, a pokúsi sa ich aplikovať do svojho života.

Je dôležité merať si svoj diétny progres! Počas diagnostiky je možné zistiť svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Premena začína už dnes!

Čo ľudí skutočne posúva vpred?

Slovo motivácia sa omieľa veľa a všade, no len málokto sa vlastne hlbšie zamyslí, čo znamená a čím je podmieňovaná. Najjednoduchšie by sa dalo povedať, že je to hnacia sila, ktorá ľudí tlačí a ženie vpred, dáva smer a účel ľudskému správaniu k dosiahnutiu nejakých cieľov.

Môže ísť o fitness, pracovné, vzdelávacie či osobné ciele. Následným dosahovaním (resp. nedosahovaním) týchto cieľov sa uspokojuje (resp. neuspokojuje) 5 základných kategórií ľudských potrieb, z ktorých má pre človeka každá inú prioritu:

  1. fyziologické potreby (ako vzduch, jedlo, voda, sex)
  2. potreby istoty a bezpečia (ako materiálne zabezpečenie či zdravie)
  3. spoločenské potreby (ako láska, priateľstvo, pocit spolupatričnosti)
  4. potreby uznania (ako sebaúcta, t.j. pocit kompetentnosti, sebadôvery, a tiež úcta druhých, t.j. spoločenský status)
  5. potreby sebarealizácie (ako schopnosti jednotlivca, jeho vedomosti, zručnosti a celkový osobnostný potenciál)

Čo tieto potreby znamenajú? Je to veľmi jednoduché, keď si to človek celé predstaví sám na sebe. Ak skúsi vynechať ich uspokojovanie a bude sa cítiť zle (pri fyziologických veľmi zle a pri tých sebarealizačných o trochu menej).

Ak sa hovorí o cvičení a zdravom životnom štýle, prvý bod v tejto pomyselnej Maslowovej pyramíde potrieb sa samozrejme preskočí. Štíhla postava a dobrý pocit zo seba samého jednoducho nie je fyziologickou potrebou, keďže bez nich vie človek žiť (niekedy až príliš jednoducho).

Istým druhom motivácie k cvičeniu vie byť aj kvalitné, štýlové a pohodlné fitness oblečenie, napr. značky Nebbia. Vlastnosti materiálov tejto značky sú orientované na výkon. Inovovaný kompresný materiál zrýchľuje prietok krvi a okysličenie svalov, vďaka čomu napomáha športovcovi k lepšiemu výkonu, a zároveň stále ponúka plnú voľnosť pohybu. Navyše, sval zostáva zohriaty, znižuje sa jeho premáhanie, eliminuje sa svalová únava a regenerácia po tréningu je rýchlejšia.

Avšak všetky ostatné kategórie sa motivácie cvičiť a zdravo žiť jednoznačne týkajú, a práve zdravým životným štýlom ich vie človek uspokojovať, t.j. robiť sa šťastnejším. Dokázateľne! Tak prečo to nerobiť?

Kľúč motivácie je v diverzifikácii

Ak človek bude stavať zmenu životného štýlu len na tom, že chce schudnúť, dostáva sa do veľmi veľkého rizika, že ho to skôr alebo neskôr prestane baviť. Nejaký primárny cieľ určite človek mať chce, a kľudne to môže byť aj spomínané chudnutie.

Tiež je ale veľmi potrebné (nielen vo fitness) škálu svojich cieľov čo najviac diverzifikovať, a teda riziko, že to človek zabalí, rozložiť. Ak totiž má jediný cieľ a v ňom sa v nejakom momente prestane (prípadne ani nezačne) dariť, väčšinou to znamená koniec pôsobenia v danej oblasti.

Ak si ale človek nájde viac cieľov, jeden nezávislý od druhého, je len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa mu v rovnakom čase nebude dariť v napĺňaní ani jedného z nich.

Takáto diverzifikácia v oblasti motivácie a fitness cieľov je veľmi podobná, ako keď niekto začne podnikať. Samozrejme, že je jeho primárnym cieľom zisk (ako spomínané chudnutie). Rovnako ale svojou aktivitou chce dosiahnuť spoločenské uznanie, chce sa realizovať, budovať vzťahy v danej sfére, pomáhať ostatným, a podobne.

Ak sa bude človek čomukoľvek venovať plnohodnotne, je takmer nemožné byť neúspešný vo všetkých cieľoch súčasne. Aj pri kvartáli s nižším ziskom (menším úbytkom tuku) totiž môže byť spokojný a šťastný s novými skúsenosťami, ktoré nadobudol (napr. hmotnosťami, ktoré zdvíhal), prípadne kontaktmi, ktoré počas tejto sebarealizácie získal (novými kamarátmi vo fitku).

A to je čaro diverzifikácie, ktoré si z dlhodobého hľadiska musí každý uvedomovať a najlepšie aj zaznamenávať. Ľudia totiž zvyknú na tie dobré veci zabúdať.

Iné, ale zároveň podobné ciele

Ako si nastaviť konkrétne ciele je na každom jedincovi, keďže každého motivuje niečo iné. Sú však skupiny cieľov, ktoré majú všetci ľudia rovnaké, pričom je len potrebné si ich uvedomiť a vhodne nastaviť. Tu sú 4 základné kroky, ktoré by k dobre nastavenému „motivačnému plánu“ mohli napomôcť. Mali by nielen nakopnúť do makania, ale aj človeka pri ňom udržať:

1. Majte to čierne na bielom

Hovorí a píše sa to naozaj v každom motivačnom článku, no naozaj to má význam. Je totiž veľký rozdiel medzi víziou v hlave a jasným cieľom na papieri alebo v počítači, čo vlastne aj pri písaní tých svojich cieľov človek zistí. V hlave to totiž bude znieť jednoducho, no v momente, keď ich bude mať formulovať do jasných viet, to už také jednoduché nebude.

2. Choďte podľa pyramídy

Vyššie spomínaná pyramída znie veľmi teoreticky, no naozaj platí pre každého. Keď teda niekto začne s uspokojovaním všetkých svojich potrieb, motivácia mu ostane. A čím viac potrieb cvičením a zdravou stravou uspokojí, tým lepšie pre jej dlhodobé udržanie.

Všetci chcú byť v niečom dobrí. Keď chce niekto uspokojiť túto potrebu, musí vykonávať aktivitu, pri ktorej sa necíti nekomfortne a tiež, ktorá ho aspoň trochu baví. Dôležité pre pocit sebarealizácie je fakt či sa v nej človek zlepšuje a nadobúda sebavedomie.

A kedy sa bude zlepšovať? Keď bude konzistentný! Jednoducho si športové aktivity treba starostlivo rozplánovať a zapracovať do svojho, hoci nabitého, rozvrhu.

Či si to človek prizná alebo nie, v konečnom dôsledku to všetko robí kvôli nejakému uznaniu (buď okolia alebo seba samého). Túto potrebu teda uspokojí tak, že sa svojim aktívnym životným štýlom bude prezentovať a na túto sebaprezentáciu dostane feedback.

Tu to opäť nie je len o chudnutí či iných merateľných cieľoch, ktoré sa považujú za chvályhodné. Úplne stačí, že ľudia (blízki alebo tí na sociálnych sieťach) uvidia konzistentnosť a motiváciu, ktoré tiež stoja za obrovské uznanie.

Zdravotné benefity cvičenia sú tie úplne najdôležitejšie, no zároveň bývajú najmenej motivujúce. Väčšinou totiž ľudia vnímajú len stav, keď sú chorí, príp. keď ich niečo trápi a nie, keď sa cítia fajn. Aj preto je mimoriadne potrebné uvedomovať si pozitívne detaily, ktoré zanecháva pravidelná aktivita a zdravá strava.

3. Merajte, hodnoťte, odmeňujte

Profesionálni športovci si dokonca vedú tréningové denníky, aby sa aj spätne vedeli pozrieť na svoje subjektívne pocity pri konkrétnej tréningovej záťaži v ich nastavenom pláne. V takejto miere sa síce nie je nutné sledovať, svoje ciele a ich dosahovanie však určite sledovať treba bez ohľadu na to, či patria medzi merateľné alebo nemerateľné.

Pre meranie toho primárneho cieľa, t.j. zmeny vizuálu, sa odporúča pravidelne fotiť a merať si pomer tuku a svalov. Za každým splneným krátkodobým cieľom si následne treba urobiť radosť napríklad kúpou nového oblečenia, bežeckých tenisiek, wellness alebo fitpobytom. Jednoducho niečím, čo človeka poteší.

4. Osobný tréner, sparring alebo hudba

Nakoniec sa dostávame k tomu, ako sa motivovať počas samotného tréningu. Ono sa totiž každému ani pri splnení všetkých predošlých bodov občas nebude chcieť a vtedy treba tú tzv. “instantnú motiváciu”. Tou najlepšou možnosťou je osobný tréner.

Kvôli nemu totiž do fitka človek nielen príde, ale určite si ten tréning aj odmaká. Pokiaľ totiž objektívne netrpí nevoľnosťami, alebo nie je zranení, kvalitný tréner nemôže dovoliť poľaviť zo stanovených cieľov.

Druhou možnosťou je sparring partner. Ak človek nájde toho správneho človeka, teda kamaráta či kamarátku s rovnakými cieľmi, vyhral. V tomto prípade sa ale, oproti trénerovi, zvyšuje riziko, že sa nebude chcieť obom. Ak sa to začne stávať často, je potrebné zmeniť sparring partnera. 

No a pokiaľ je niekto osamelý fitness jazdec, určite si do fitka musí vziať slúchadlá a kvalitný playlist. Dobrá motivačná hudba na cvičenie totiž dokázateľne podporuje výkon a tiež obmedzí v zbytočných prestávkach, ktoré by človek mohol stráviť kecaním medzi sériami. Nezáleží pritom, či ide o rock, hip-hop alebo iný žáner.