Blanka Svobodová – Blondína

Ako vyzerá váš deň? Vedeli by ste si predstaviť, že práve dnes spoznáte pána Osudového? Nie? A čo ak ho spoznala Dora? Alebo bude stále len blondínou, ktorá hľadá?

Pred nejakým časom sa mi dostala do rúk ďalšia kniha z nášho vydavateľstva. Pôvodne som ju chcela prečítať už v elektronickom formáte, ale poviem vám pravdu, nestíhala som.

To, že som ju prečítala za jednu noc ma prekvapilo. Pozrime sa trochu viac na knihu Blondína hľadá od Blanky Svobodovej.

Poznáme to všetci, klasický vývin randenia – kvety, káva, oťukávanie, ďalšie stretnutie, bozk, ďalšia káva, ďalšie a dlhšie zvádzanie, milovanie… The end zoznamovaniu?

Nuda! Dá sa to aj inak, intenzívnejšie a hneď. Keď šťastná náhoda zafunguje, do hodiny je všetko hore nohami a svet sa točí dvakrát rýchlejšie.

Pekná a schopná Dorota si prvýkrát v živote vyskúša internetovú zoznamku, a čuduj sa svete, vyjde to! Podľa mailov dokonalý Adam je na ceste k nej. Len to nepokaziť, nezakríknuť, predčasne sa neradovať…

Kto je Blanka Svobodová?

Narodila sa v roku 1984 v Kyjově, v súčasnosti žije v Lednici na Moravě. Vyštudovala vysokú ekonomickú školu, pracuje vo svojom obore v súkromnej sfére.

Záľuba v knihách a neskoršia nutnosť vyjadriť svoju pocity ju doviedlo k písaniu. Záujem čitateliek a ústretovosť vydavateľstva autorku motivovali k ďalšiemu tvoreniu.

Blanka je veľmi milá, krásna a sympatická žena. Skromná. K svojim čitateľom chce prehovárať najmä tvorbou. Jej knihy postupne zapĺňajú poličky žien všetkých vekových kategórií na Slovensku i v Česku. Sú vám známe knihy  Tajnostkár, Mr. Dokonalý alebo MY3? Tak vedzte, že aj Blondína hľadá bude rovnaká kvalitka.

Našla naša blondína, čo hľadala?

Je mladá, krásna, vtipná, vzdelaná, vysoká, nezadaná. Vlastní rodinný dom, auto a psa. No stále nemá pri sebe partnera, s ktorým by trávila svoj voľný čas. Mala, ale nedopadlo to dobre.

Dorka sa rozhodne zaregistrovať sa v onlinovej zoznamke. Krátko po prvom kontakte s virtualitou sa jej schránka zapĺňa správami od rôznych mužov s rôznymi požiadavkami. Vyberie si naša Dáma niekoho z nich alebo je to len ďalší výstrel na slepo?

A potom stretla jeho. Adama. Milý, vtipný, pekný. Čo robí na zoznamke? Medzi nimi lietala jedna správa za druhou. Veľmi som sa nad ich rozhovormi bavila.

Priznám sa, že som si spomenula na začiatky vzťahu s mojim partnerom. Bolo to príjemné. O to viac mi bol tento príbeh bližší. Myslím, že sa v ňom nájdeme viaceré.

Najprv som sa bála, že hlavná hrdinka bude vykreslená ako dokonalá blondína bez žiadneho pochybenia. Úprimne, nemám to rada. Myslím, že každý z nás má aj nejaké chyby.

Práve o tom je život, aby sme sa s nimi naučili pracovať. Blanka však vypočula moje neverbálne prosby a dopriala Dore aj negatívne vlastnosti. Knižná postava tak dostala reálnu podobu.

Kniha opisovala iba jeden deň. Škoda. Myslím, že keby autorka vzala do úvahy nejaký dlhší časový úsek, dozvedeli by sme sa viac o minulosti hlavných hrdinov a dokonca viac aj o ich prítomnosti. Zato táto voľba 24 hodinovej knihy podnietila fantáziu čitateľa.

Vzťah som si nevytvorila k žiadnej postave. Poznala som ich veľmi krátko na to, aby som si povedala, áno, k tejto alebo tomuto mám blízko.

Keby sa dej rozvíjal viac alebo by bolo možno ešte nejaké pokračovanie, zrejme by mi bol sympatický Adam. Vysoký, galantný vzdelaný muž s dobrou prácou, ktorý miluje svoju rodinu a hlavne dcérku Anežku.

Kniha bola písaná z pohľadu Doroty. Práve preto by som bola rada, keby nám Blanka dopriala niekedy pokračovanie alebo nejaký bonus ku knihe, kde by opísala ich zoznámenie aj z pohľadu Adama. Ako to celé vnímal on? Zoznamku, ženu, rýchlo vyvíjajúce sa zoznámenie, jej bývalého priateľa? Možno sa raz dočkám aj toho. Uvidíme.

Narážam na to práve z toho dôvodu, že koniec som očakávala úplne iný. Autorka ma totálne dostala a prekvapila tým, ako ukončila túto kabelkovú knihu. Prečo sa rozhodla práve pre takýto koniec?

Na to by vedela zodpovedať jedine ona. Niekoľko strán som však musela čítať dookola, aby som pochopila, čo sa vlastne stalo a že je skutočný koniec.

Blondína hľadá je kniha, ktorá neuškodí, ale neurobí vo svete ani veľké haló. Je to príjemná oddychová romantika, ktorú odporúčam všetkým slečnám a ženám čítať najmä v takomto jesennom počasí so šálkou čaju v ruke.

Čitateľky tu nájdu všetko – zoznámenie, humor, romantiku, sklamanie, očakávanie, zápletku a zmätenosť. S určitosťou môžem tvrdiť, že sa oplatí prečítať Blondína hľadá. Stala sa krásnou ozdobou mojej knižnice.