Ako získať nevídané zdravie?

Kľúčovou súčasťou návodu, ako získať nevídané zdravie, je jesť viac zeleniny, ovocia, orechov, semien, strukovín a ďalších výživných potravín.

Len čo začnete konzumovať viac potravín posilňujúcich imunitný systém, budete uspokojovať výživové potreby organizmu a prirodzene znižovať podiel živočíšnych produktov a spracovaných potravín vo vašej strave bez toho, aby ste museli použiť akékoľvek triky, rátať kalórie či sledovať množstvo konzumovaných porcií.

Potravina s najvyšším obsahom mikroživín predlžujúcich život a zároveň najnižším obsahom kalórií je listová zelenina.

Ako už iste viete, tvorí základ nutriánskej stravy. Ak trpíte nadváhou, čím viac listovej zeleniny a menej čohokoľvek iného zjete, tým budete chudší a zdravší. Každý človek potrebuje pre život dostatočné množstvo živín pochádzajúcich z listovej zeleniny a ak chce dosiahnuť maximálny účinok, niektoré z týchto živín by mal prijímať v surovej forme.

To znamená, že je veľmi dôležité zahrnúť do každodennej stravy veľký zeleninový šalát z hlávkového šalátu, rajčiakov a ďalších druhov nielen listovej zeleniny.

Zásobovať sa potravinami s vysokou nutričnou hodnotou je dôležité, ale rovnako je nevyhnutné zabezpečiť dostatočnú výživovú pestrosť, aby sme pokryli všetky nutričné potreby nášho tela. Ak chcete, aby vďaka tomu fungoval váš imunitný systém na maximum, musíte sa postarať, aby výber vašej stravy pokryl všetky základné zložky nevyhnutné na získanie superimunity.

Mali by ste si pamätať päť jednoduchých pravidiel, ako získať silný imunitný systém :

  • každý deň zjedzte jeden veľký zeleninový šalát
  • raz denne zjedzte najmenej pol šálky fazule alebo iných strukovín v polievke, šaláte alebo inom jedle
  • denne zjedzte aspoň tri čerstvé druhy ovocia, najmä lesné plody, granátové jablká, semená čerešne, slivky, pomaranče
  • denne zjedzte najmenej 30 gramov surových orechov a semien
  • denne zjedzte najmenej jednu veľkú porciu ( dvojitú porciu ) listovej zeleniny – buď surovú, parenú alebo v polievke, či omáčke

 Vyhnite sa týmto najsmrteľnejším potravinám :

  • grilovanému mäsu, spracovanému mäsu a červenému mäsu z obchodu
  • vyprážaným jedlám
  • plnotučným mliečnym výrobkom, ako syrom, zmrzline, maslu, plnotučnému mlieku a transtukom ( margarínu )
  • limonádam, cukru a umelým sladidlám
  • výrobkom z bielej múky

Teraz už viete, ktoré z potravín patria medzi superpotraviny, a čo by sme mali jesť, ak chcete získať superimunitu. Otázka je, koľko spracovaných potravín, hranolčekov, pizze, hamburgerov a praženej ryže môžete zjesť, aby bol váš organizmus stále chránený. Ak máte radi mäso, určite si kladiete otázku, koľko živočíšnych produktov môžete zjesť a stále byť zdraví.

Ako znie odpoveď ? Celosvetová odborná literatúra za posledných dvadsať rokov naznačuje, že kombinácia spracovaných potravín a živočíšnych produktov by nemala obsahovať viac ako 10 % celkového kalorického príjmu. Ak prekročíte túto hranicu, začne na to vaše zdravie tvrdo doplácať. Vo všeobecnosti sa pokúste nejesť viac ako jedno až dve nezdravé jedlá denne.

Ak ste žena a denne skonzumujete od 1400 do 1800 kalórií, zo živočíšnych produktov a rafinovaných sacharidov ( ktoré by ste našli napríklad v sušienkach alebo bielych cestovinách ) by ste mali získať najviac 150 kalórií za deň. Zvyšok stravy ba mal pozostávať z potravín rastlinného pôvodu, ako sú listová zelenina, strukoviny, semená a orechy. 

Ak ste muž a denne skonzumujete od 1800 do 2400 kalórií, nemali by ste prekročiť hranicu 200 kalórií z týchto potravín.

Ak zvyknete používať pár lyžíc oleja, spotrebujete naň celý prídel kalórií s nízkou nutričnou hodnotou. Ak máte na večeru živočíšne bielkoviny, nepoužívajte olej. Alebo ak zjete sladkú šišku, nedajte si už živočíšne bielkoviny.

Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny a celozrnné cereálie. Do nežiaducej kategórie spadajú najmä výrobky z bielej múky alebo spracovaných obilnín.

Nezabudnite, že pre väčšinu mužov a žien je hranicou hranica denného príjmu kalórií z nízko nutričných jedál 150 a 200 kalórií. V nasledujúcom zozname je niekoľko príkladov potravín a toho, ako rýchlo ich konzumáciou naplníte denný prídel kalórií :

Surovina150 kalórií200 kalórií
olivový olej1,25 PL1,75 PL
kuracie prsia90 gramov121 gramov
pizza0,5 ks ( 1/6 pizze )0,75 ks
hranolčeky15 ks20 ks
sladká šiška0,8 šišky1,1 šišky
biele cestoviny0,7 šálky0,9 šálky
praženica1,5 vajca2 vajcia
mlieko (1%)350 ml440 ml
odstredené mlieko415 ml560 ml
ovsené sušienky2 ks2,5 ks
losos107 gramov156 gramov
chudé hovädzie mäso ( pečené )60 gramov80 gramov
syr čedar37 gramov48 gramov

Čo sa týka živočíšnych produktov a spracovaných potravín, uistite sa, že ste sa rozhodli pre to najlepšie, čo ste mohli. Konzumovať hamburgery z rýchleho občerstvenia, ktoré sa vyrábajú z kravského mäsa z chovných staníc, je pre vás zaiste veľmi nebezpečné nielen v prípade pravidelného stravovania, ale i občasného.

Preto by ste mali radšej kupovať vajcia a mäso zo zvierat, ktoré sa kŕmia trávou, čisté divé ryby a prírodne chovanú hydinu bez použitia hormónov. Pokiaľ ide o sladkosti, domáce sú vždy lepšie. Ako sladidlo do nich pridajte čerstvé alebo sušené ovocie a nie bežné sladidlá.