Ako spoznať, že vaše telo odmieta lepok? Toto je 7 najčastejších skrytých príznakov.

Lepok je proteín, ktorý sa nachádza v pšenici, jačmeni a iných obilninách. Gastrointestinálne problémy, únava, bolesti kĺbov, vyrážky a depresie sú len niektoré z príznakov, ktoré ukazujú, že máte intoleranciu na lepok.

Jednou najvážnejšou formou intolerancie na lepok je choroba celiakia. Ide o autoimunné ochorenie kedy dochádza k poruchám tenkého čreva. Lepok aktivuje abnormálnu imunitnú reakciu, ktorá priamo napadá črevo u celiatikov. To môže viesť k dlhodobým zdravotným komplikáciám, kedy živiny v tele nie je možné správne absorbovať.

U väčšiny ľudí, ktorí trpia neznášanlivosťou lepku, sa zistilo, že keď vylúčia zo stravy lepok ich príznaky a zdravotné problémy úplne zmiznú. Prečítajte si, ktoré príznaky sú najčastejšie pri lepkovej intolerancii.

1.Kožné problémy

Psoriáza, dermatitída, ekzém a akné sú kožné problémy, ktoré sa objavujú, keď človek má neznášanlivosť lepku. Pľuzgiere, svrbenie, vyrážky, pálenie a sčervenanie sú najčastejšie príznaky vyplývajúce z neznášanlivosti lepku.

2.Únava

Vedecké štúdie, ktorá bola vykonaná za účelom skúmania vzťahu medzi neznášanlivosťou lepku a únavou ukázala, že neznášanlivosť lepku znižuje telesné energetické zásoby kvôli zápalu čo spôsobuje v konečnom dôsledku únavu a vyčerpanie organizmu.

3.Autoimunitné ochorenia

Pri intolerancii na lepok telo vylučuje protilátky, ktoré môžu spôsobiť nadmerné imunitné reakcie, čiže telo začne napádať aj zdravé bunky. Ak trpíte nejakou autoimunitnou chorobou, skúste vynechať lepok a malo by sa dostaviť zlepšenie.

4.Bolesť kĺbov a svalov

Bolesť kĺbov a svalov je jedným z najčastejších príznakov intolerancie na lepok.

5.Zubné problémy

Zubné kazy a vredy v ústach sú bežné ale nenápadné príznaky citlivosti na lepok. Vzhľadom k zníženej absorpcii živín, ľudia s neznášanlivosťou lepku, majú nižšiu hladinu vápnika – čo je pre zdravie zubov nevyhnutné.

6.Migrény

Najnovšia štúdia ukázala, že ľudia, ktorí majú intoleranciu na lepok, zažívajú oveľa viac chronických bolestí hlavy a migrén.

7.Priberanie

Mnoho ľudí trpiacich neznášanlivosťou lepku neočakávane priberajú. Telu chýbajú živiny, kvôli zníženej absorpcii a to nás núti viac jesť. Ľudia, ktorí vylúčia lepok zo stravy sa často krát vrátia späť k ich zdravej úrovni hmotnosti.